POLECAMY

Plastyka ramion – jak pozbyć się „skrzydełek”?

Skóra ramion z czasem poddaje się przyciąganiu ziemskiemu lub na skutek szybkiej utraty wagi przypomina nieestetyczne „skrzydełka”. Chirurgia plastyczna zadbała również o tę część Naszego ciała. Na czym polega plastyka ramion? Jak się do niej przygotować? Z jakimi powikłaniami możemy mieć do czynienia?
Plastyka ramion – jak pozbyć się „skrzydełek”? fot. Fotolia

Obwisłe i falujące

Mając dość własnej tuszy – chudniemy. Robimy wszystko, aby pozbyć się nieestetycznego tłuszczyku. I wtedy tkanki miękkie ramienia stają się luźniejsze. Skóra zwisa z nich niczym skrzydła.

Jednakże problem nie dotyczy jedynie osób, które utraciły duże ilości masy. Obwisłe ramiona mogą pojawić się u osób smukłych na skutek starzenia się lub uwarunkowań genetycznych. Niestety, czasem nawet regularne ćwiczenia nie są w stanie zapobiec „skrzydełkom”.

Zobacz też: Krągłe i jędrne, czyli pośladki pod nóż

Przygotowanie do zabiegu

Jak do każdego zabiegu, tak i w tym przypadku należy się szczególnie przygotować.

 • Badania: morfologia, układ krzepnięcia (koagulogram), aktualne szczepienia przeciwko żółtaczce typu B. W przypadku znieczulenia dożylnego również jonogram. Osoby po 40 roku życia – EKG.
 • Tydzień przed zabiegiem – nie należy przyjmować aspiryny, ani innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy oraz zmniejszających krzepliwość krwi. Można, a nawet warto, przyjmować leki poprawiające krzepliwość i uszczelniające naczynia krwionośne (Wit. C i Rutinoskorbin).
 • Znieczulenie – w przypadku znieczulenia miejscowego można spożyć lekki posiłek. Jeżeli zabieg ma zostać wykonany ze znieczuleniem dożylnym,  na 6 godzin przed nie możemy jeść, pić, żuć gumy, ssać dropsów i cukierków. Wykluczone jest również palenie papierosów.
 • Zalecenia – dobry stan zdrowia, brak makijażu, brak biżuterii.

Zakaz palenia papierosów przed zabiegiem jest o tyle ważny, gdyż może mieć szkodliwy wpływ na proces gojenia się ran. Dieta bogata w białko może natomiast wzmocnić ten proces.

Czas na zmiany

Zabieg trwa od 1 do 3 godzin, robi się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W formie odsysania tłuszczu, gdy skóra ramion jest gładka i posiada mniej fałd, zabieg trwa krócej. W przypadku, gdy ramiona są pokryte większą ilością tkanki tłuszczowej, skóra jest pozbawiona elastyczności i nadmiernie opalona – zabieg jest bardziej inwazyjny, a jego czas się wydłuża.

Nacięcie wykonuje się na środku z tyłu ramienia do poziomu powyżej łokcia, aby nie było widoczne. Blizny znajdują się na wewnętrznej części ramion. Szwy używane do zabiegu usuwane są od 1 do 2 tygodni po zabiegu. Stosuje się także szwy rozpuszczalne.

Zobacz też: Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego

Powrót do formy

Wygładzona skóra ramion nabiera nowego konturu, jednak ostrożnie można nimi ruszać dopiero 3–4 dni po zabiegu. Wszelką aktywność fizyczną trzeba odłożyć na  2–4 tygodnie. Rozpoczęcie uprawiania sportów, opalania itp. można zacząć po około 6–12 tygodniach.

Plastyka przynosi upragniony rezultat wymodelowanych ramion, który tuż po zabiegu jest doskonale widoczny. Jednak, jak po każdej operacji, trzeba liczyć się z obrzękami i zasinieniami, które z czasem ustąpią. Poczucie dyskomfortu i ból można złagodzić za pomocą tabletek przeciwbólowych (przepisanych przez lekarza!).

Kąpiel jest możliwa tydzień po zabiegu, a powrót do pracy po 2–3 tygodniach.

Ryzyko i powikłania

Jakie ryzyko wiąże się z tą operacją?

 • Asymetria ramion.
 • Nieregularne blizny.
 • Zakażenia.
 • Krwiaki.
 • Utrata czucia.
 • Obrzęk rąk.
 • Bliznowacenie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)