Operacja plastyczna/fot. Fotolia

Plastyka piersi – wywiad z chirurgiem plastykiem

Dr Monika Jachna-Grzesiak odpowiada na pytania dotyczące plastyki piersi: jak przygotować się do zabiegu? Jakie powikłania mogą się pojawić? Jakie implanty piersi mamy do wyboru? Kiedy wykonano pierwszą operację plastyczną piersi? Dlaczego kobiety decydują się na plastykę piersi?
/ 29.11.2012 09:51
Operacja plastyczna/fot. Fotolia

Jak pacjentka powinna przygotować się do plastyki piersi?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Przed zabiegiem należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. W tym celu należy zrobić m.in. morfologię, EKG, RTG klatki piersiowej, USG lub mammografię. Przeprowadzane są również konsultacje z lekarzem anestezjologiem.

Czego powinna spodziewać się pacjentka po operacji? Jakie powikłania mogą się pojawić?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Niewielkie zasinienia i obrzęki w okolicach mostka i pach są normalnym następstwem przebytego zabiegu. Do pełnej aktywności pacjentki wracają zazwyczaj po upływie 2-5 dni. Powikłania po operacjach estetycznych należą do rzadkości, jednak pojawić się może krwiak, obkurczająca się wokół protezy torebka oraz zaburzenia czucia w obrębie blizn pooperacyjnych. Wypełnienie piersi własną tkanką tłuszczową znacznie ogranicza ryzyko powikłań. Po zabiegu nie ma żadnych blizn ani ran i już dzień po zabiegu pacjentka może wrócić do pracy.

Jakie są przeciwwskazania do plastyki piersi?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Przy tego typu zabiegach nie ma zbyt wielu przeciwwskazań. Jednakże są kwestie, które trzeba uwzględnić. Przede wszystkim nie wykonuje się zabiegu u kobiet ciężarnych bądź karmiących piersią. Cukrzyca czy problemy z krzepliwością krwi również są przeszkodą w wykonaniu operacji.

Jakie znamy rodzaje implantów piersi?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Istnieje wiele rodzajów implantów. Są gładkie, teksturowane, silikonowe, solne, hydrożelowe. Ze względu na kształt wyróżniamy: protezy okrągłe bądź anatomiczne. Aby odpowiednio dobrać implant, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na budowę anatomiczną, rozmiary klatki piersiowej czy wielkość gruczołu sutkowego pacjentki.

Kiedy rozpoczęto pierwsze operacje związane z plastyką piersi?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Pierwsze silikonowe protezy piersi (zbliżone do używanych obecnie) zostały zaprojektowane i użyte w 1962 roku przez dwóch chirurgów plastycznych: Thomasa Cronina i Franka Gerowa. Silikonowe protezy piersi są jednym z najlepiej poznanych i najdłużej stosowanych implantów w medycynie.

Jak od tego czasu zmieniała się chirurgia plastyczna piersi? Jak ewoluowały metody przeprowadzania zabiegów?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Ze względu na dużą popularność zabiegu oraz liczebność grupy kobiet z implantami nauczyliśmy się korygować niektóre problemy, poprawiać symetrię i wielkość w stopniu prawie idealnym, ale przede wszystkim zminimalizowaliśmy ilość powikłań pooperacyjnych. Główną cechą tych zabiegów powinno być małoinwazyjne operowanie, tzn. prawie bez krwawienia, w odpowiednich zakresach anatomicznych człowieka, gdyż każda pacjentka jest inna. Dodatkowym atutem jest obecnie przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, która może być dodana do implantów, aby lepiej go zabezpieczyć. Jest to" era tłuszczu" i  polecam kobietom te zabiegi, bo piersi są po nich bardziej miękkie i naturalne.

Zobacz też: Operacja piersi? Rozwiewamy wątpliwości!

Na jakim poziomie stoi współczesna polska chirurgia plastyczna związana z plastyką piersi?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Jeśli mowa o powiększaniu implantami silikonowymi, to z pewnością nie odbiegamy poziomem od reszty Europy czy świata, o czym może świadczyć fakt, że wiele Europejek przyjeżdża na takie zabiegi właśnie do nas.

Zabiegi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjentki to wciąż nowość. W USA tę metodę stosuje się od 6 lat, w Polsce dopiero od 3. Jestem członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Plastycznej i Estetycznej i z uwagą obserwuję efekty przeprowadzonych za oceanem tysięcy zabiegów plastyki piersi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej pacjentki. Raz w roku wyjeżdżam do Miami lub Bostonu na tzw. updaty – badamy i kontrolujemy pacjentki operowane w latach poprzednich. Zabiegi z wykorzystaniem tłuszczu pacjentki są dużo mniej inwazyjne, minimalizują ryzyko powikłań i dają bardzo naturalny efekt.

Czy powody zgłaszania się kobiet do chirurgów plastyków były takie same dawniej i dziś? Dlaczego kobiety decydują się na plastykę piersi?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Od lat powód tych zmian jest ten sam: chęć zmiany własnego wyglądu. Większości kobiet operacja pomaga w odbudowaniu poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Różnica polega na tym, że dziś coraz rzadziej jest to temat tabu.

Czy na przestrzeni lat zmniejszyło się ryzyko związane z takimi operacjami?

Dr Monika Jachna-Grzesiak: Zastosowanie innowacyjnych metod znacznie zminimalizowało ryzyko. W przypadku przeszczepu tkanki tłuszczowej pacjentki ryzyko to spada zaledwie do 4%.

Zobacz też: Zabieg zmniejszenia piersi – przydatne informacje