Plamy posłoneczne - przyczyny, leczenie

Plamy posłoneczne to przykra pamiątka z wakacji, której chcemy się szybko pozbyć, ale nie zawsze jest to łatwe. Doświadczony dermatolog wskaże przyczyny powstania przebarwień, a także pomoże je usunąć. Znajomość przyczyn i profilaktyka uchroni od pojawienia się hiperpigmentacji (przebarwień) w przyszłości. Plamy posłoneczne są wynikiem zwiększonej ogniskowo ilości barwnika skóry - melaniny.
/ 23.08.2012 13:57

Dlaczego powstają plamy posłoneczne?

Przyczyn powstania plam posłonecznych jest jednak wiele. Z jednej strony mogą wynikać ze zbyt długiej ekspozycji na słońce - jest to przewlekła hiperpigmenacja, która występuje na bocznych powierzchniach szyi. Są to białe plamki, a między nimi występują przebarwienia i rozszerzone naczynia krwionośne (erythromelanosis coli). Konsekwencją wieloletnich ekspozycji na słońce są także plamy soczewicowate występujące u osób starszych (dotyczą ponad 90% populacji po 50. roku życia) na grzbietach rąk i twarzy.

Zobacz też: Co powinnaś wiedzieć o promieniowaniu słonecznym i filtrach?

Oparzenia słoneczne mogą też pozostawić po sobie plamy soczewicowate oraz piegi. Z drugiej strony przebarwienia posłoneczne bardzo często wynikają z interakcji dwóch lub większej ilości czynników. Działanie promieniowania słonecznego i kosmetyków zawierających np. olejek bergamotowy o właściwościach fototoksycznych (np.:perfumy woda toaletowa, płyn po goleniu) na skórę skutkuje powstaniem pasmowatych lub siateczkowatych przebarwień (Berloque dermatitis) głównie w okolicy dekoltu i szyi.

Plamy posłoneczne

Zobacz też: Jak ratować spaloną słońcem skórę?

Podobnie do reakcji fototoksycznej i powstania przebarwień  dochodzi po nasłonecznieniu  skóry, która miała kontakt z roślinami zawierającymi furokumaryny (np.: marchew, pietruszka, seler, osty). Również wzajemne oddziaływanie leków (np.: środki antykoncepcyjne, przeciwdepresyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne) i światła słonecznego jest przyczyną przebarwień skóry u znacznej części pacjentów. Dotyczy 10 - 20% wszystkich nabytych przebarwień.

Zobacz też: Jak zachować opaleniznę na dłużej - poradnik

Następny rodzaj przebarwień:  ostuda - melazma jest wynikiem współdziałania światła słonecznego, hormonów żeńskich i predyspozycji genetycznych. Plamy od żółtobrązowych do ciemno-brunatnych zajmują zwykle skronie, czoło, policzki, górną wargę. Układ zmian przypomina maskę. Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne liczba zmian rośnie, stają się ciemniejsze i większe.

Leczenie przebarwień słonecznych

W leczeniu przebarwień posłonecznych bardzo ważna jest profilaktyka mająca na celu stosowanie skutecznej fotoochrony - wysokie filtry UVB i UVA, świadomość istnienia substancji fotouwrażliwiających w lekach, kosmetykach, leczenie współistniejących zaburzeń hormonalnych. Procedury lecznicze stosowane w przebarwieniach mogą polegać na stosowaniu leków miejscowo lub wykonywaniu zabiegów. W terapii miejscowej stosuje się preparaty zawierające np.:  2 - 4% hydrochinon, pochodne witaminy A, kortykosteroidy,  kwas azelainowy, kwas kojowy, kwas glikolowy.

Zobacz też: Test kremów do opalania

Spośród metod zabiegowych najczęściej wykonuje się pilingi chemiczne złożone przeważnie z kilku substancji o działaniu synergistycznym  (np.: kwas glikolowy, mlekowy, cytrynowy, kwas trój chlorooctowy, kwas kojowy, kwas salicylowy,  kwas pirogronowy, pochodne witaminy A, witamina C, Arbutyna ). Stosuje się także laseroterapię, impulsowe źródło światła (IPL), krioterapię (leczenie ciekłym azotem), mikrodermabrazję.  Często dla uzyskania najlepszych efektów łączy się różne metody. Podejście terapeutyczne jest jednak indywidualne i uwarunkowane głębokością oraz rozległością zmian.  

Autor: dr n. med. Beata Matuschke

logo

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/25.08.2015 13:44
U mnie na takie plamy pomogły zwykłe peelingi medyczne. Poleciła mi je Dr. Kaliszewska. Rzeczywiście po 2 zabiegach plamy zaczęły stopniowo znikać, a teraz ledwo je widać
/29.11.2012 11:32
polecam kwas kojowy http://www.estien.pl/kwas-kojowy-p-22.html stosuje jako tonik codzienni, po dwoch tygodniach byla mal roznica, ale teraz po ok 5 nie mam tylu piegow, a dwie plamy nie wiem po czy, prawie zniknely
/11.11.2012 19:01
Zgadzam się z tobą, że laser jeset najbardziej skuteczny. Ja polecam zabiegi u mojej dr Aleksandry Jagielskiej - przyjmuje w Warszawie na Al.Jerozolimskich w klinice Sankowskiego. Pani dr jest naprawdę bardzo dobrą specjalistką :) Miłą, dokładną i profesjonalną lekarką. Przebarwienia i ślady po trądziku zniknęły.
POKAŻ KOMENTARZE (3)