Jak załagodzić podrażnieniom skóry po opalaniu słonecznym?/ fot. Fotolia

Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych – co robić?

Promieniowanie słoneczne jest nielimitowanym dobrem i tylko od nas zależy, czy będziemy z niego umiejętnie korzystać. Jeśli przesadzimy, poniesiemy tego konsekwencje w postaci oparzenia słonecznego. Jak załagodzić podrażnioną skórę po oparzeniu słonecznym?
/ 31.07.2011 23:25
Jak załagodzić podrażnieniom skóry po opalaniu słonecznym?/ fot. Fotolia

Gdy parzy i piecze...

Nadmiar opalania może zaszkodzić skórze. Oparzenia słoneczne, objawiające się pieczeniem i uczuciem gorąca opalanej skóry można zniwelować chłodnym prysznicem. Pamiętajmy, że woda nie może być lodowato zimna. Rozpoczynajmy kąpiel od wody ciepłej stopniowo zmniejszając temperaturę i przyzwyczajając do niej skórę. Ulgę mogą przynieść także gotowe preparaty w formie kremów i balsamów. Zawierają one w swoim składzie witaminy (szczególnie A i E), umożliwiające skórze szybszą regenerację oraz przeciwzapalną alantoinę – składnik stosowany w dermatologii i kosmetyce w celu łagodzenia zmian skórnych i przyspieszający gojenie się ran. Dla poparzonej promieniami słonecznej skóry będzie on zbawieniem niczym łagodny opatrunek.

Zobacz też: Jakie są negatywne skutki opalania?

Sposób naszych babć

Chłodzące okłady z kefiru, jogurtu lub zsiadłego mleka są znacznie starsze niż myślimy. Wypróbowały go już nasze babcie, korzystając z kojącego działania tych preparatów. Zawierają one bowiem same naturalne składniki, których nasza poparzona skóra bardzo potrzebuje. Kefir czy zsiadłe mleko działają nie tylko zastosowane miejscowo, ale także w formie napoju. Niwelują zmęczenie i stres, który odczuwa organizm potraktowany zbyt dużą dawką promieni słonecznych.

Kiedy robi się groźnie...

Jeśli po kąpieli słonecznej zaczynasz odczuwać niepokojące objawy takie jak bóle głowy, uczucie nudności, swędzenie lub ból opalonej skóry to sygnał, że należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szczególnie jeśli opalanie miało miejsce w najbardziej niebezpiecznych godzinach, czyli między 11:00 a 14:00, a takie objawy pojawiają się pierwszy raz w życiu. Może to świadczyć o groźnym przegrzaniu organizmu, a przez to lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, dodatkowe badania, a nawet pozostanie w szpitalu. Ponadto nagły wzrost wrażliwości na słońce może być sygnałem o tym, że coś dzieje się nie w porządku z organizmem.

Oparzenia u dzieci

Korzystanie z dobrodziejstw słońca w przypadku dzieci powinno zawsze odbywać się pod ścisłym nadzorem rodzica. W trakcie przebywania dziecka na słońcu, muszą być stosowane specjalne preparaty, z najwyższym możliwym filtrem słonecznym. Jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy poparzenia lub dziecko samo zgłosi ból czy inne dolegliwości, które wystąpiły po opalaniu, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Organizm dziecka jest bowiem bardziej delikatny, a przez to narażony na szybką utratę wody i składników odżywczych, co może być niebezpieczne dla jego zdrowia lub życia.

Czytaj też: Jak ratować spaloną słońcem skórę?