Piersi od A do C

Piersi od A do C

Biust jak u Pameli Anderson czy Penélope Cruz? Chirurdzy plastyczni mogą spełnić każde życzenie. Poznaj szczegóły operacji.
/ 17.01.2019 16:05
Piersi od A do C

Piękny biust to dziś już nie zawsze sprawa natury. W tej kwestii dużo do powiedzenia mają chirurdzy plastyczni, bo powiększanie piersi to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na całym świecie.
Nic dziwnego, kształtny biust bardzo podnosi samoocenę, dodaje pewności siebie i sprawia, że czujemy się bardziej kobieco. Dzięki rozwojowi technik operacyjnych i coraz doskonalszym protezom "sztuczne" piersi stały się bardziej naturalne. Tak dobrze imitują prawdziwe, że czasem nawet lekarze innych specjalności (np. ginekolodzy na porodówce) nie orientują się, że zostały poprawione.

Jeśli biust w nowym rozmiarze jest również twoim marzeniem, przeczytaj ten tekst, bo decyzja o operacji powinna być solidnie przemyślana.

Dla kogo
Aby efekt powiększenia był dobry, powinnaś przede wszystkim być całkowicie zdrowa i mieć jędrną skórę. Dlatego najlepsze rezultaty uzyskuje się u osób młodych.

Przygotowania
Zanim podejmiesz decyzję o zabiegu powiększenia biustu, zastanów się nad swoimi motywacjami. Lekarz na pewno cię o nie zapyta. To musi być twój wybór, a nie spełnienie marzenia chłopaka lub męża. Ważne jest też, czy w najbliższym czasie planujesz urodzenie dziecka. Ą jeśli tak, lepiej odczekać z zabiegiem, bo ciąża zmieni kształt piersi. Chirurg zapyta cię, czy nie cierpisz na choroby przewlekłe, nie przyjmujesz leków, czy masz zdrowe serce i nerki. Zleci też wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz rentgen klatki piersiowej i USG piersi. W trakcie wywiadu może zaproponować ci konsultację z psychologiem – zabieg zmieni twoje ciało, więc taka rozmowa może się przydać.

Implanty
Do wyboru masz te o gładkiej powierzchni oraz teksturowane, okrągłe lub anatomiczne. Wybór kształtu zależy od twojej budowy, a także od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. W przypadku faktury warto zdecydować się na implanty teksturowane (są bardziej stabilne i rzadziej wywołują powikłania w postaci torebki włóknistej). Rozmiar implantu trzeba dobierać do budowy anatomicznej i proporcji ciała. Zbyt ciężkie piersi są obciążeniem dla kręgosłupa. Na konsultacji lekarz zaprezentuje ci przykładowe implanty i pomoże dokonać wyboru. Warto zaufać chirurgowi, czasem nasze wyobrażenia o kształcie biustu po zabiegu są całkowicie błędne. Nie da się włożyć pod mięsień piersi implantu o większej pojemności niż 350-390 ml. Pod gruczoł zmieści się nawet taki o pojemności 800 ml. Czasem, by włożyć wkładkę pod mięsień, można go częściowo uwolnić z przyczepu (stosuje się około 2-centymetrowe odcięcie brzuszno-mostkowe). Dzięki temu będzie więcej miejsca na implant. Nie można przesadzić – zbyt głębokie cięcie osłabi mięsień, którego zadaniem jest przecież podtrzymywanie piersi, a po zabiegu także implantu.

Przeciwwskazania
Jest ich stosunkowo niewiele. Operacja nie powinna być wykonana, jeśli masz podejrzenie nowotworu lub wiele rozsianych zmian mastopatycznych w piersiach (łagodne zmiany np. torbielowate), jesteś w ciąży, karmisz (po zakończeniu laktacji zalecane jest odczekanie 6–12 miesięcy), masz nieuregulowane ciśnienie, nieleczoną cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi, chorobę przewlekłą (np. łuszczycę) lub aktywną infekcję skóry klatki piersiowej.

Zabieg
Zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa 1,5-2 godziny. Po zrobieniu nacięcia (ok. 4,5 cm) w wybranej okolicy (w fałdzie pod piersią, w dolnym półobwodzie brodawki sutkowej lub w dole pachowym) chirurg, oddzielając tkanki, preparuje kieszeń pod implant (pod gruczołem lub pod mięśniem). Jej rozmiar zależy od wielkości wkładki. Następnie wkłada implant i zakłada dreny odprowadzające krew i wydzielinę. Na koniec wystarczy już tylko założyć szwy i opatrunek.
Nieco odmienny przebieg ma operacja wykonywana metodą endoskopową (stosowana wyłącznie przy protezach z solą fizjologiczną). Zamiast jednego, sporego cięcia wykonuje się kilka małych w pępku. To przez nie wprowadzane są specjalne narzędzia kształtujące jamę na implant. Następnie umieszcza się w niej pustą otoczkę implantu, która na końcu zostaje napełniona roztworem soli fizjologicznej.

Po zabiegu
Przez dwie doby będziesz musiała zostać w klinice pod kroplówką. Biust będzie mocno ściśnięty opatrunkiem. Przez specjalne dreny usuwana będzie treść surowicza, by implant nie pływał (mógłby się przesunąć). Po 48 godzinach lekarz usunie dreny i w specjalnym staniku (dostaniesz go na miesiąc) będziesz mogła wrócić do domu. Na kilka dni powinnaś zrezygnować z pracy. Problemem nie będzie ból (wystarczą leki przeciwbólowe), ale ruch ramion – może wywoływać dyskomfort. Unikaj więc wysiłku fizycznego co najmniej przez miesiąc. W pierwszych dniach po operacji biust będzie obrzęknięty, prawdziwy efekt zabiegu zobaczysz po paru tygodniach.
Po dwóch dobach od wyjścia ze szpitala czeka cię wizyta kontrolna. Lekarz sprawdzi, czy rana goi się prawidłowo, czy nie ma powikłań. Usunie szwy i nauczy cię specjalnego masażu, który poprawia ukrwienie i pomaga zmiękczyć zwykle po operacji zbyt twarde piersi. Przez kilka miesięcy unikaj słońca – blizna powinna mieć czas na wygojenie się i rozjaśnienie.

Możliwe powikłania
Do wczesnych należą infekcje i krwiaki pooperacyjne, które są usuwane. Krwiaki mogą pojawić się nawet po paru latach, jednak nie są bardzo groźne. Ponieważ implant jest ciałem obcym, istnieje ryzyko odrzucenia go przez organizm. Powstaje wówczas, zazwyczaj w jednej piersi, torebka włóknista dająca charakterystyczne stwardnienie. Można próbować ją usunąć za pomocą leków, ale czasem należy reoperować biust (usunąć implant, następnie torebkę i ponownie włożyć implant), a nawet na stałe usunąć implanty. Jeśli przy operacji wykorzystano metodę dojścia brodawkowego, może dojść do zaniku czucia brodawki. Powoduje to dyskomfort, ale po pewnym czasie czucie zazwyczaj wraca.

Czy warto wymieniać implanty?
Wiodący producenci implantów dają na nie dożywotnią gwarancję. Jednak na skutek urazu mechanicznego może dojść do ich uszkodzenia. Jeśli zmiana jest widoczna, należy jak najszybciej wymienić wkładkę. Wielu chirurgów zaleca też profilaktyczne wymienianie implantów co 10-15 lat.

Cena: 9000-13000 zł (operacja, implanty, znieczulenie, stanik, pobyt w klinice i ewentualne leczenie).

Prawdy i mity o implantach
Zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi.
FAŁSZ.
Nie stwierdzono żadnego związku pomiędzy protezami a zwiększeniem zachorowalności na raka. Mogą one jedynie nieznacznie utrudniać USG piersi, dlatego warto poszukać dobrego specjalisty i koniecznie informować lekarza o fakcie posiadania implantów.

Uniemożliwiają karmienie dziecka piersią.
PRAWDA I FAŁSZ.
Jedynie w technice cięcia na obwodzie brodawki oraz implantu włożonego pod gruczoł kanaliki mlekowe mogą zostać uszkodzone, co może prowadzić do problemów z karmieniem. Pozostałe techniki operacyjne nie wpływają na zdolność karmienia.

Powodują problemy z kręgosłupem.
PRAWDA I FAŁSZ.
Mogą być przyczyną takich dolegliwości, ale tylko wtedy, gdy ich rozmiar jest przesadnie duży.
Zawsze widać, że piersi są "zrobione".
FAŁSZ.
Jeśli drastycznie nie zmieniasz ich rozmiaru, implanty mogą pozostać niezauważone (wkładki mają anatomiczny kształt).
Mogą się przemieszczać.
PRAWDA.
Ale tylko na skutek urazu lub w wyniku niestosowania się do zaleceń lekarza (zbyt krótkie lub złe noszenie modelującego stanika).
Te z solą fizjologiczną są twarde i nienaturalne w dotyku.
PRAWDA.
Poza tym sól fizjologiczna ma zawsze tendencję do wyciekania. Bardziej naturalny efekt dają nowoczesne implanty wypełnione zagęszczonym żelem sylikonowym.
Z pomocą protezy można podnieść zwiotczałe już piersi.
PRAWDA I FAŁSZ.
Można, jeśli zwiotczenie skóry i gruczołu jest niewielkie. Inaczej trzeba powiększenie połączyć z liftingiem piersi.
Implanty utrudniają badanie mammograficzne.
PRAWDA.
Dlatego pacjentkom zaleca się raczej wykonywanie USG u doświadczonego radiologa.

Dorota Nasiorowska, Anna Kozłowska