piercing twarzy fot. Adobe Stock

Piercing - co to jest, czy boli i jaką część ciała przekłuć?

Gdzie zrobić sobie kolczyk i czy to będzie bolało? A co z gojeniem? Zobacz, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na piercing ciała.
Marta Słupska / 14.06.2019 10:12
piercing twarzy fot. Adobe Stock

Spis treści:

Robić kolczyk czy nie?

Tę decyzję musisz podjąć samodzielnie. My tylko wyjaśniamy, na czym polega piercing i czego możesz się spodziewać podczas przekłuwania. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat piercingu, przeczytasz o tym, jak dbać o przekłute ciało i jak długo trwa gojenie zakolczykowanego miejsca. Tłumaczymy, jakiego rodzaju piercing może być niebezpieczny dla twojego zdrowia.

Na pewno - jeśli już zdecydujesz się na zrobienie kolczyka - warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego studia piercingu. Popytaj znajomych i poczytaj opinie w internecie. Studio powinno zatrudniać piercerów z doświadczeniem i mieć udokumentowane swoje zabiegi (np. w postaci zdjęć w portfolio przygotowanym do zaprezentowania klientowi).

Jakie miejsce na ciele wybrać?

Piercing można mieć niemalże wszędzie: w nosie, uchu, wardze, brwi czy pępku. To, jaką część ciała postanowisz zakolczykować, zależy od twoich upodobań. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wiedzieć o poszczególnych miejscach ich przekłuwaniu.

Piercing ucha

To najpopularniejszy rodzaj przekłuwania ciała. Nie wzbudza sensacji ani zdziwienia. Jest najmniej bolesny. W salonach piercingu wykonywany jest często pistoletem. Przekłucie uszu daje możliwość noszenia różnych kolczyków. Jeśli zmienisz zdanie, wyjmiesz kolczyk i dziurka zarośnie. Kolczyk możesz zrobić w klasycznym miejscu na dole ucha albo wyżej w chrząstce.

Kolczyk w nosie

Można przekłuć płatek nosa (zwykle jeden), chrząstkę przegrody nosowej (bolesny zabieg) albo skóry nad nosem (może być niebezpieczne). Piercing nosa należy zostawić specjaliście w studiu piercingu, bo samemu można się skrzywdzić. Przekłuwanie nosa jest bolesnym zabiegiem.

kolczyk w nosie
fot.: AdobeStock

Przekłucie języka

Kiedyś kolczyk w języku był popularny wśród plemion Majów i Azteków. Dziś wiele osób decyduje się na piercing języka, bo jest dyskretnym sposobem ozdobienia ciała. Piercerzy uważają, że dobrze założony kolczyk w tym miejscu jest bezpieczny, jednak dentyści są odmiennego zdania - ostrzegają o możliwości uszkodzenia szkliwa i chorobach jamy ustnej.

Piercing pępka

Kolczyk w pępku może wyglądać bardzo seksownie. Jeśli kusi cię piercing w tym miejscu, zapoznaj się ze szczegółami zabiegu i przeciwwskazaniami – zobacz, co warto wiedzieć, zanim zrobisz kolczyk w pępku. Minusem jest wyjątkowo długi czas gojenia.

kolczyk w pępku
fot.: AdobeStock

Masz kolczyk? Nie zapominaj o higienie!

Jeśli zdecydowałaś się na kolczyk, musisz wiedzieć, jak dbać o przekłute miejsce. Przede wszystkim należy przemywać je trzy-cztery razy dziennie preparatem odkażającym. Do pielęgnacji takiego miejsca można też używać soli fizjologicznej, natomiast nie należy używać spirytusu ani płynów z alkoholem (mogą podrażniać).

W zależności od tego, gdzie umieszczony jest kolczyk, higiena przekłucia wygląda odrobinę inaczej. Niektórych części ciała na przykład nie można moczyć w wodzie zbyt długo. Jednak o szczegóły warto wypytać w studiu piercingu, w którym będziesz mieć zabieg.

Po zabiegu dobrze jest przestrzegać kilku zasad, aby przekłucie szybciej się goiło:

  • unikaj dotykania przekłutego miejsca, nie baw się kolczykiem
  • nie chodź na basen i saunę przez kilka tygodni
  • przez 2 tygodnie nie pija alkoholu i ogranicz palenie papierosów
  • po przekłuciu języka lub wargi na kilka dni zrezygnuj z przyjmowania stałych posiłków (lepsze będą przeciery, zupy)
  • po piercingu narządów płciowych 2-3 tygodnie nie uprawiaj seksu

Piercing sposobem na... orgazm?

Kolczyk w wargach sromowych, łechtaczce albo piercing penisa? Mało kto, ale są śmiałkowie, którzy decydują się na piercing intymny. Ci, którzy zdecydowali się na kolczyk w miejscu intymnym, zachęcają do tego ze względu na... wyjątkowe doznania erotyczne, które powoduje. Kolczyk w łechtaczce czy na penisie jest przez wielu uważany za fantastyczny sposób na urozmaicenie łóżkowych uniesień. Czy piercing miejsc intymnych jest bezpieczny? To mocno dyskusyjny temat. Lekarze ostrzegają, że łechtaczka i jej okolice są bardzo unerwione i mocno ukrwione i przekłuwanie ich niesie za sobą różne zagrożenia.

piercing intymny
fot.: AdobeStock

Kolczyk w sutku – czy to bezpieczne?

Piercing ekstremalny - w zębie

Mało kto wie, ale można zrobić kolczyk w zębie. Sposoby są dwa: kolczyk można dokleić do zęba lub wykonać w zębie dziurkę, przez którą kolczyk jest przekładany. Pierwsza opcja jest bezpieczna i wygląda estetycznie - co do drugiej zdania są podzielone. Jeśli myślisz o takim ekstremalnym piercingu, poczytaj wypowiedzi na forach osób, które go robiły. To zawsze jakaś wiedza. Możesz też skonsultować się ze swoim dentystą, choć on zapewne będzie ci odradzał taki zabieg.

Ile to kosztuje?

Ceny piercingu różnią się w zależności od studia i miejsca na ciele, w którym chcesz zrobić kolczyk. Uśredniając, ceny wyglądają tak:

Zrobienie kolczyka:

  • w uchu - od 25 zł
  • w brwi, nosie, wardze, języku, pępku - od 70 zł
  • twarz, sutek - od 80 zł
  • miejsca intymne damskie - od 100 zł
  • miejsca intymne męskie - od 120 zł

To też może cię zainteresować:Jak zrobić kolczyk w wardze?Kolczyk w brwi - to warto wiedzieć