POLECAMY

Pielęgnacja uszu w dojrzałym wieku

Dbasz o swoje uszy? Dojrzała kobieta i seniorka muszą dbać szczególnie o te części ciała, o których wcześniej prawie w ogóle nie myślały. Jedną z nich są uszy i skóra uszu. Oto pięć praktycznych rad dla dojrzałej urody.
Pielęgnacja uszu w dojrzałym wieku

Słyszymy więcej lub mniej. Świadomie lub nie, wybieramy ciszę bądź świat ekspresyjnych dźwięków. Ale czy wiesz, że z wiekiem rosną uszy? Jak więc dbać o ich wygląd, gdy stają się coraz bardziej zauważalną częścią dojrzałej urody? Przyglądamy się sposobom pielęgnacji uszu dla zdrowia, urody i... przyjemności!

Zobacz też: Jak zapobiegać zmarszczkom?

Małżowina uszna zbudowana jest z chrząstki, która niczym rusztowanie podtrzymuje rozpiętą na niej skórę. Wskutek procesów przemiany kolagenu (białka strukturalnego tkanki łącznej występującego w chrząstce), obwód ucha powiększa się o około pół milimetra na rok! I choć wiele się mówi o problemach ze słuchem, my skupimy się na aspektach urodowych, bo każda z nas chce przecież wyglądać znakomicie począwszy od czubka uszu, na paznokciach stóp skończywszy.

Zobacz też: Krem przeciwzmarszczkowy - jak go przygotować?

Warunki atmosferyczne, słońce i mróz, jak również zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne powodują, że delikatny naskórek ucha ulega złuszczaniu, przypominając łupież. Niekiedy robi to zupełnie niezauważalnie, lecz po słonecznej kąpieli lub dobraniu nieodpowiedniego szamponu do włosów - sytuacja może wyglądać dość dramatycznie.

Zobacz też: Jakie zabiegi wykonać w gabinecie kosmetycznym po pięćdziesiątce?

5 praktycznych rad dla Twoich uszu:

  • Po pierwsze - co powinno być oczywiste - nie zapominajmy o higienie i codziennym myciu uszu przy pomocy łagodnych środków myjących. Waciki na patyczku są dopuszczalne pod warunkiem, że nie wkładasz ich do przewodów słuchowych. Nadmiar woskowiny usuwamy posiłkując się preparatami dostępnymi w aptece, które rozpuszczają tę wydzielinę.
  • Po drugie - do pielęgnacji naskórka ucha możesz użyć kremu do twarzy, np. nawilżającego, liftingującego, z filtrami UV, pozostałego na opuszkach palców. Jeśli zauważysz, że proces złuszczania skóry zachodzi zbyt intensywnie, przed wmasowaniem kosmetyku zastosuj delikatny peeling np. enzymatyczny.
  • Po trzecie - sytuacje specjalne np. pielęgnacja dziurki po przekłuciu ucha (gdy ciebie nie dotyczy - poleć wnuczce!). Aby ograniczyć możliwość infekcji zaleca się w pierwszym okresie noszenie kolczyków wykonanych ze stali chirurgicznej i przemywanie otworu roztworem soli morskiej, fizjologicznej lub naparem z kory dębu, szałwii, czy rumianku. Jeśli pojawia się strupek i przesączanie możesz zastosować maść antybakteryjną np. Tribiotic (jest dostępna w aptece bez recepty).
  • Po czwarte - masaż ucha, czyli aurikuloterapia. Stanowi ona jedną z metod akupresury, której podstawy tworzą związki uszno-narządowe. Dzięki temu, siedząc np. przy komputerze, oglądając telewizję a zarazem odruchowo masując sobie płatek ucha, zapewniasz mu nie tylko lepsze ukrwienie, lecz jednocześnie wpływasz na zmysł wzroku oraz uśmierzasz... ból zębów!
  • Po piąte - makijaż. Zdziwiona? Niestety wiele z nas zapomina, że przy nakładaniu podkładu jego odrobinę powinnyśmy również nałożyć na małżowinę. Inaczej, końcowy efekt może zostać zaburzony przez... białe uszy! Na koniec - lekkie zmatowienie pudrem sypkim lub w kamieniu i jesteś gotowa do wyjścia.

Zobacz też: Domowe zabiegi anti aging

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)