POLECAMY

Pielęgnacja skóry przed latem

Pielęgnacja skóry przed latem - czy wiesz co masz robić? Wysoka temperatura, klimatyzacja i suche powietrze, to duże wyzwanie naszej dla skóry. Jak o nią dbać, aby móc się pochwalić jej pięknem w upalne dni? Oto najważniejsze zasady pielęgnacji skóry przed latem!
Pielęgnacja skóry przed latem fot. Fotolia

Zazwyczaj zaczynamy myśleć o przygotowaniu skóry na słońce wtedy, gdy jest na to… już za późno. Nawet jeśli możemy pozwolić sobie tylko na weekendowe sesje na słońcu, a cały tydzień spędzamy w mieście, musimy pamiętać o dwóch niezbędnych elementach.

  • Po pierwsze - o zmniejszeniu wrażliwości skóry na słońce poprzez zapewnienie jej składników, które nawilżą ją od wewnątrz, zapewnią odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także zapobiegną utracie wody z głębokich warstw skóry.

Zobacz także: Jak zatrzymać brąz na dłużej

  • Po drugie - niezbędne jest stosowanie kremów z filtrem na odsłonięte części ciała, ponieważ szyba w samochodzie, ani autobusie nie chroni naszej skóry przed wpływem promieniowania UV! Również pozornie krótki czas spędzony na słońcu w czasie oczekiwania na autobus może się skończyć silnym podrażnieniem skóry. Przez pierwsze tygodnie lepiej wybierać kosmetyki z wyższym faktorem, nie mniejszym, niż SPF 30 (!), a kiedy skóra nabierze już odpowiedniego kolorytu, możemy zdecydować się na kosmetyk SPF 15.

Wsparcie skóry od wewnątrz

Wzbogacając swoją codzienną dietę o składniki, które działają w głębokich warstwach skóry, dajemy organizmowi szansę na wytworzenie mechanizmów obronnych. Ich działanie docenimy ciesząc się dobrze nawilżoną, jędrną skórą o pięknym kolorycie, nawet jeśli będziemy narażeni na kontakt ze zmiennymi temperaturami - klimatyzacją w biurze, środkach transportu oraz upałem na dworze.

Aby zapobiec odwodnieniu skóry należy przede wszystkim pamiętać o regularnym piciu niegazowanej wody mineralnej w ciągu całego dnia. Włączenie do menu większej, niż zazwyczaj porcji warzyw i owoców pomoże w walce z przyspieszającymi starzenie się organizmu wolnymi rodnikami. Istnieje wiele pierwiastków i substancji odżywczych, które dostarczane wraz z dietą lub też w postaci suplementów mogą przynieść dostrzegalne gołym okiem rezultaty już po kilku tygodniach stosowania. To szczególnie ważne, jeśli planujemy spędzić lato w mieście i marzy nam się eksponowanie zadbanej, jędrnej, dobrze nawilżonej i opalonej skóry w kobiecych letnich sukienkach.

Kwas hialuronowy doustnie

Kwas hialuronowy to substancja, którą naturalnie wytwarza nasz organizm. Jednak z wiekiem wielkie cząsteczki tego kwasu, dzięki którym nasza skóra szybko się regeneruje i jest gładka, zastępowane są przez krótsze łańcuchy, które już nie chronią nas tak dobrze przed starzeniem się. Kwas hialuronowy, szeroko stosowany w medycynie estetycznej do zabiegów wypełniania zmarszczek, może być też stosowany doustnie jako preparat uzupełniający dietę.

Preparaty tego typu wiążą wodę, przez co zatrzymują ją w skórze likwidując uczucie jej ściągnięcia. Sprawiają również, że już po kilku tygodniach stosowania, skóra staje się miękka i aksamitna, a drobne zmarszczki zostają spłycone i wygładzone. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy wspomaga też regenerację skóry, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz promieniowaniem słonecznym.

Kwasy omega dla skóry

Kwasy omega-3, -6 i -9 - źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) stanowią równie cenne substancje dla kondycji, nawilżenia i wyglądu naszej skóry. Stosowane w formie suplementu diety pozwalają zadbać o prawidłowy stan skóry łagodząc niekorzystne skutki kontaktu z suchym powietrzem oraz klimatyzacji.

Kwasy omega:

  • odżywiają skórę,
  • przywracają jej prawidłową spoistość i gęstość,
  • poprawiają napięcie i jędrność,
  • opóźniają tworzenie się zmarszczek, również tych powstających w wyniku kontaktu skóry z promieniowaniem UV, oraz przeciwdziałają jej wiotczeniu,
  • wspomagają odbudowę struktury kolagenu i elastyny.

Kwas gamma-linolenowy, kwas linolowy, kompleks kwasów omega - witamina F odżywiają skórę, oraz hamują nadmierną aktywność gruczołów łojowych zapobiegając powstawaniu pryszczy i zaskórników. Dodatkowo, kwas gamma-linolenowy zmniejsza skłonność skóry do przebarwień, co zdarza się najczęściej latem.

Beta karoten dla pięknego kolorytu

Beta karoten to kolejny sprzymierzeniec naszej urody, szczególnie, jeśli zależy nam na uzyskaniu w naturalny sposób pięknego kolorytu skóry bez nadmiernej ekspozycji na słońce. Substancja ta przydatna jest również jako naturalna ochrona organizmu przed podrażnieniami wywołanymi promieniowaniem UV. To także prawdziwe oręże w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia w naszym organizmie, a więc i niekorzystny wygląd naszej skóry.

Zobacz również: Bezpieczne opalanie

Dostarczanie organizmowi beta karotenu wraz z dietą, przynajmniej przez 14 dni przed pierwszym kontaktem ze słońcem, pozwala na zmniejszenie jej nadmiernej wrażliwości na promieniowanie UV. Spowalnia także procesy starzenia się skóry poprzez wspomaganie procesów regeneracyjnych, a co najprzyjemniejsze i dostrzegalne gołym okiem - przez gromadzenie się w tkance podskórnej - nadaje skórze kolor złocistej opalenizny. Dzięki tak szerokiemu działaniu beta karotenu, łatwemu w zastosowaniu przez codzienne uzupełnienie diety, możemy zapewnić skórze ochronę i dobrą kondycję, a także sprawić, że będzie wyglądała atrakcyjnie przez całe lato.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Jesli chodzi o wspomniany w artykule kwas hialuronowy -jako wypełniacz to ja jestem jak najbardziej za takim zabiegiem. Sama robiłam taki zabieg na twarz u jednego z lepszych lekarzy - dr. Wiatroszaka i mam ślicznie zrobione, powiększone i bardzo ładnie wymodelowane policzki. W kilka dni nie było śladu po zabiegu.I nie dajcie sie nabrać ze taki sam efekt uzyskacie po kremie z kwasem.