Pielęgnacja skóry przed i po opalaniu

Promienie UV oprócz korzystnego wpływu na nasz organizm mogą przyspieszyć proces starzenia skóry i przy nadmiernym naświetlaniu wpłynąć na wytwarzanie plam pigmentacyjnych.
/ 05.05.2007 00:49
Promienie UV oprócz korzystnego wpływu na nasz organizm mogą przyspieszyć proces starzenia skóry i przy nadmiernym naświetlaniu wpłynąć na wytwarzanie plam pigmentacyjnych.

Opalając się należy w szczególny sposób pielęgnować skórę, aby skorzystać z pozytywnych efektów działania promieni UV, nie narażając skóry na wysuszenie. Niedobór tlenu przyspiesza wytwarzanie wolnych rodników i tym samym zmniejsza metabolizm w komórkach skóry. Wolne rodniki powstają w odpowiedzi na warunki zewnętrzne oraz poprzez naturalne procesy zachodzące w organizmie. Atakują one struktury komórkowe, a zbyt duża ich ilość uszkadza tkanki. Wolne rodniki są to molekuły tlenu o niesparowanych elektronach, są one bardzo aktywne, gdyż w zetknięciu ze zdrowymi molekułami uszkadzają je, co w efekcie prowadzi do reakcji łańcuchowej.

Mają one między innymi destruktywny wpływ na kolagen, elastynę i substancje lipidowe prowadząc do przyspieszenia procesu starzenia skóry. Do nadmiernego wytwarzania wolnych rodników przyczyniają się między innymi takie czynniki jak: zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, promienie UV, czy niewłaściwa dieta. Szkody jakie wywołują odzwierciedlają się na skórze w postaci zmarszczek, utraty wilgoci i plam pigmentacyjnych.

Organizm posiada własny system ochronny neutralizujący działanie wolnych rodników, między innymi rolę tą spełnia witamina E i C. W przypadku niedoboru tych witamin reakcje utleniania zachodzą intensywniej. Możemy jednak bronić się przed atakiem agresywnych cząstek tlenu. Zalecana jest dieta bogata w mikroelementy i witaminy. Dodatkowo skórę możemy chronić stosując kosmetyki zawierające substancje przeciw wolnym rodnikom, tak zwane antyutleniacze, do których należą witaminy E,C, minerały i enzymy, które dezaktywują działanie niebezpiecznych molekuł.
Szczególną wagę do pielęgnacji skóry powinny przywiązywać osoby często korzystające z kąpieli słonecznych lub z opalania w solarium. Negatywne działanie promieni UV należy niwelować poprzez wielokierunkowe działanie, tj. właściwa pielęgnacja skóry przed i po opalaniu, dieta bogata w witaminy i mikroelementy, unikanie nadmiernego korzystania z sesji opalających.

Właściwe przygotowanie skóry do opalania
Na kilka dni przed opalaniem zaleca się zastosowanie peelingu skóry, gdyż eliminacja martwych komórek naskórka umożliwia uzyskanie równomiernej opalenizny. Stosowanie odpowiednich kosmetyków solaryjnych przed opalaniem, nie tylko przyspiesza proces pigmentacji, lecz również zapobiega przed utratą wody przez skórę.

Korzystanie z odpowiedniego do karnacji skóry aktywatora sprawi, że już po pierwszej opalaniu zauważalna jest różnica w odcieniu opalenizny. Osoby o wrażliwej i dojrzałej skórze powinny korzystać z opalaczy niskociśnieniowych, które nie wytwarzają wysokich temperatur i tym samym oddziaływują łagodniej na skórę twarzy.

Pielęgnacja skóry po opalaniu
Po opalaniu zaleca się stosowanie balsamów, które wpływają na przedłużenie trwałości opalenizny i zapobiegają przed utratą wody przez skórę. Gładka, nawilżona skóra opala się ładniej i lepiej niż skóra sucha, która znacznie gorzej absorbuje światło, dlatego też należy regularnie stosować balsamy nawilżające po każdej kąpieli.


Abacosun Sp.J.