Dr Izabela Lenartowicz

Pielęgnacja skóry po wakacjach

Słońce, woda, przyjemny letni wiatr oprócz przyjemnych wspomnień pozostawiają na naszej skórze poważne zmiany
/ 19.08.2009 12:01
Dr Izabela Lenartowicz
Wakacje, czyli oczekiwany przez każdego czas pozwala nam odpocząć, pozbyć się chociaż na chwilę wszelkich zmartwień oraz sprawia, że stajemy się młodsi duchem. Warto jednak zastanowić się co się stało z naszym ciałem. Słońce, woda, przyjemny letni wiatr oprócz przyjemnych wspomnień pozostawia na naszej skórze poważne zmiany. Sucha, pozbawiona blasku, zniszczona przez słońce skóra z licznymi przebarwieniami, często  o brzydkiej ziemistej barwie traci swoją elastyczność. Na twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek i rozszerzonych naczynek.

Na szczęście dobrodziejstwa medycyny estetycznej i kosmetyki pozwalają na odpowiednia pielęgnację naszej skóry, przywracającą odpowiednia jędrność i zdrowy wygląd.

Pierwszym problemem, którym należy się zająć, jest zbyt gruby zrogowaciały naskórek.  W celu likwidacji zbędnych warstw skóry systematyczne stosowanie odpowiednio dobranego do rodzaju skóry peelingu oraz toniku i kremu zawierającego kwasy owocowe (stężenie ok. 5 %). Często zadawanym przez klientów gabinetów medycyny estetycznej pytaniem jest to czy peeling  lekarski z większym stężeniem kwasów owocowych jest odpowiednim zabiegiem dla opalonej skóry? Oczywiście, że tak. Zaraz po urlopie można wybrać się do gabinetu na peeling migdałowy. Jest to delikatny zabieg, który systematycznie stosowany przez ok. 4 tygodnie  wyrówna koloryt, zlikwiduje nieestetycznie wyglądające przebarwienia odpowiednio nawilży i wygładzi naszą skórę.

Kolejnym problemem po usunięciu zrogowaciałego naskórka jest przywrócenie odpowiedniego nawilżenia. W pielęgnacji domowej zalecane są kosmetyki w których skład wchodzi : kwas hialuronowy, algi, chitozyna, odżywiające skórę wit. A i E. W gabinecie kosmetycznym możemy się poddać kuracji głęboko nawilżającej z zastosowaniem maski algowej lub kolagenowej.  Chcąc przywrócić odpowiednie nawilżenie i jędrność naszej skórze nie można pominąć zabiegów medycyny estetycznej. Coraz bardziej popularna, nawet wśród młodych osób stała się mezoterapia. Jest to zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, który dostarczany jest bezpośrednio naszej skórze po przez liczne iniekcje. W ten sposób odpowiednio nawilżone są nawet głębsze warstwy skóry. Aby efekt był długotrwały, a skóra odpowiednio odnowiona zabieg ten należy powtórzyć przynajmniej 3 razy.

Osoby z cerą naczyniową często po wakacjach borykają się z większą ilością rozszerzonych naczynek.
Powinny one stosować  kosmetyki z wyciągiem miłorzęby japońskiego i wit. K. W gabinecie kosmetycznym korzystnie na ich wygląd wpłynie zabieg jonoforezy z wit. C i chlorkiem wapnia, natomiast specjaliści medycyny estetycznej zapraszają na zabieg z użyciem IPL, który nie tylko pomoże nam pozbyć się rozszerzonych naczynek, ale również pobudzi regenerację i odbudowę kolagenu dając efekt wygładzenia i poprawienia wyglądu po przez likwidację drobnych zmarszczek. Może zostać, również użyty w celu usunięcia przebarwień.

Nie tylko o wygląd twarzy należy zadbać po przebytym urlopie, ważny jest również stan w jakim znajduje się reszta naszego ciała, w tym dłonie i stopy. One również wymagają odpowiedniej pielęgnacji: zastosowania peelingu oraz odpowiedniego nawilżenia i odżywienia, np. poddając się zabiegowi z użyciem parafiny.

Po poddaniu się powakacyjnej kuracji odnawiającej i odświeżającej naszą skórę dalszym krokiem będzie przygotowanie jej na zimę - w końcu każdy chce się pięknie prezentować podczas zabawy sylwestrowej i całego karnawału.