Ciąża

Pielęgnacja skóry i zabiegi kosmetyczne w ciąży

Jak pielęgnować skórę w ciąży? Jakie zabiegi kosmetyczne są odpowiednie dla ciężarnych? W gabinetach dermatologicznych i salonach piękności pojawia się coraz szersza oferta zabiegów, które pomagają ciężarnym uelastycznić i zadbać o skórę, zlikwidować rozstępy czy zatuszować blizny.
/ 25.11.2010 10:38
Ciąża

Pielęgnacja skóry w ciąży

Pomimo tego, że każda z nas jest inna, to skóra wszystkich ciężarnych kobiet – bez wyjątku – jest narażona na ekstremalny test z elastyczności. W wyniku szczególnie mocnego rozciągania skóry brzucha może dojść do utraty sprężystości i uszkodzenia tkanki łącznej, co powoduje powstawanie rozstępów. Mogą one pojawić się również na pośladkach, udach, biodrach, biuście i przedramionach – szczególnie jeśli u ciężarnej kobiety doszło do znacznego lub szybkiego przyrostu wagi.

Na szczęście jest coraz więcej sposobów na likwidację rozstępów. W gabinetach dermatologicznych oraz salonach piękności mamy do wyboru zabiegi endermologii, mikrodermabrazji, eksfoliacji, biostymulacji laserowej, elektrostymulacji czy rozjaśniające i spłycające blizny itp. Wszystkie one są jednak formą pozbywania się rozstępów, w większości dozwoloną po porodzie, a nawet zakończeniu karmienia. Zdobycze kosmetologii są wybawieniem dla wielu z nas, ale warto pamiętać o złotej zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nawilżające balsamy dla mamy

Jakich balsamów do ciała można używać w ciąży? Każdy kosmetyk warto skonsultować z lekarzem prowadzącym!

Polecamy: Dieta w ciąży

Zabiegi kosmetyczne dla ciężarnych

Także zabiegi kosmetyczne – zarówno te stosowane w domu, jak i w specjalistycznych salonach urody, w tym SPA – muszą być dedykowane skórze kobiet ciężarnych. Zaopatrując się w specyfiki określane mianem „ciążowych” bądź „na tych cudownych 40 tygodni” mamy pewność, że są tak skomponowane, by nie zawierały szkodliwych substancji mogących przeniknąć do łożyska. Dzięki nim chronimy się także przed alergiami oraz podrażnieniami, często męczącymi panie w odmiennym stanie.

Stosując kosmetyki należy unikać mocnych okrężnych ruchów na brzuchu – najlepiej ograniczyć się do głaskania go. Nie tylko unikniemy w ten sposób zbędnego naciągania skóry, ale także zmniejszymy ryzyko przedwczesnych skurczów porodowych. Także w kwestii stosowanych w ciąży kosmetyków warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do wszelkich preparatów zawierających w swoim składzie witaminę A!

Specjaliści pracujący w salonach SPA są świadomi ograniczeń i odpowiedzialności jakie wywiera na nich oferowanie zabiegów kobietom ciężarnym. Wybierając się do profesjonalnego ośrodka, gdzie zabiegi wykonywane są z użyciem profesjonalnych preparatów, możemy skupić się relaksie z przekonaniem, że dbamy o swoje, a więc i dziecka dobre samopoczucie.

Suplementacja w ciąży

Myśląc o nawilżeniu skóry od wewnątrz i zapewnieniu jej odpowiedniej spoistości, warto wzbogacić dietę w tłuste ryby, oliwę z oliwek, olej lniany i rzepakowy, orzechy, pestki dyni i słonecznika.

Ze względu na zbyt małe spożycie ryb przez Polki, warto dodatkowo wspomóc organizm preparatem dla kobiet w ciąży zawierającym nienasycone kwasy tłuszczowe DHA. Odpowiednia jego ilość w diecie kobiet oprócz dbałości o piękną skórę i prawidłowe krążenie (a więc i koloryt skóry) sprzyja prawidłowemu rozwojowi psychoruchowemu i intelektualnemu dziecka oraz korzystnie wpływa na ostrość widzenia. Intensywny rozwój mózgu człowieka przypada na okres życia płodowego (III trymestr ciąży) i pierwsze miesiące po przyjściu na świat, dlatego szczególnie w tym czasie potrzebne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu DHA w organizmie kobiety ciężarnej i karmiącej piersią.

Rolę kwasów omega-3, a zwłaszcza wspomnianego DHA, trudno przecenić. Wspomagają prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i korzystnie wpływają na rozwój narządu wzroku. Poprawiają funkcje poznawcze u dzieci, a także koncentrację i zapamiętywanie. Będąc określane witaminą XXI wieku są niezbędnym uzupełnieniem diety kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.