POLECAMY

Piękne usta zimą

Zima jest porą roku, podczas której nasze usta są szczególnie narażone na różnego rodzaju podrażnienia. Wiatr i mróz bardzo szybko mogą spowodować wysuszenie, spierzchnięcie i popękanie ust. Aby do tego nie dopuścić, należy poświęcić im odrobinę czasu na pielęgnację.
Piękne usta zimą

Nawyki, które sprzyjają pękaniu ust

Mróz i zimny wiatr oraz częste zmiany temperatury, na które usta zimą są szczególnie narażone, to podstawowe czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie i piękny wygląd naszych ust. Jednak większość z nas posiada wiele nawyków, które w znacznym stopniu wpływają na ich wysuszanie. Najczęstszym błędem, który popełniamy jest oblizywanie ust na wietrze. Powoduje to ich wysuszanie, a co za tym idzie – pękanie.

Kolejnym często przez ludzi popełnianym błędem jest obgryzanie kawałków spierzchniętej skóry ust lub zgryzanie nałożonej na usta pomadki.

Należy pamiętać, aby nie robić takich rzeczy i dodatkowo zastosować się do kilku ważnych zasad, a nasze usta na pewno będą wyglądały pięknie i zdrowo.

Pomadka ochronna

Przed każdym wyjściem z domu należy pamiętać o posmarowaniu ust pomadką ochronną. Najlepiej zakupić ją w aptece. W skład pomadki, którą powinniśmy stosować zimą, powinny wchodzić przede wszystkim:

  • witaminy B5, A i E (wspomagają one regenerację, opóźniają proces starzenia się skóry, nadają im sprężystość);
  • filtr UV (nie należy zapominać, że zimą, jeszcze bardziej niż latem, jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych).

Pomadka powinna łatwo się rozprowadzać, najlepiej jeżeli jest bezbarwna i bezzapachowa, jednak delikatny odcień i owocowy zapach nie są dużym minusem. Należy pamiętać też o tym, by nie nakładać na usta zbyt grubej warstwy kosmetyku, a konsystencja pomadki nie może być przesadnie tłusta.

Zobacz też: Powiększanie ust - całuśne spełnienie marzeń

Nawilżający balsam lub krem

O usta – przede wszystkim podrażnione – powinniśmy dbać nie tylko poza domem. Po każdym myciu zębów i przed spaniem powinniśmy nałożyć na nie grubą warstwę balsamu lub kremu nawilżającego – najlepiej na bazie wazeliny.

Peeling raz w tygodniu

Raz w tygodniu należy złuszczać usta za pomocą specjalnych peelingów dostępnych w aptekach lub domowymi sposobami, np.: szczoteczką z miękkim włosiem lub szczyptą kryształowego cukru.

Jest to świetny sposób na wygładzenie ust. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać tych zabiegów zbyt często, gdyż może to dodatkowo podrażnić usta.

Miodowa maseczka

Idealnym sposobem na regenerację popękanych ust jest miodowa maseczka. Należy nałożyć na wargi grubą warstwę słodkiego miodu i potrzymać ją przez około 15 minut – efekt gwarantowany.

Ochrona od wewnątrz

Warto również wspomnieć, że na zdrowie i piękny wygląd ust ma wpływ również dieta. Podstawowymi zasadami, do których musimy się zastosować, by niepotrzebnie nie narażać ust na podrażnienia, to:

  • picie dużej ilości wody (zapewni to odpowiednie nawilżenie ust);
  • unikanie słonego i ostrego jedzenia (może ono dodatkowo podrażnić naskórek i spowodować nieprzyjemne pieczenie);
  • unikanie alkoholu (również kosmetyków na bazie alkoholu);
  • stosowanie diety bogatej w witaminę B oraz żelazo (należy jeść dużo warzyw, owoców oraz ryb).

Zobacz też: Czy można poprawić kształt i wielkość ust?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 lat temu
Freja, w takim razie zazdroszczę Ci gładkich ust. :) Moim na pewno przydałby się peeling! Słyszałam też o domowej wersji peelingu z miodu, cukry i oliwy.
/6 lat temu
No to mi peeling zawsze podrażnia usta. A jeśli mam na nich skórki to chyba znaczy, że w ogóle nie piję wody i już jestem odwodniona ;) Wystarczy je przemyć. Nie rozumiem tej idei peelingu ust.
/6 lat temu
Peeling ust stosuje się z tego samego powodu, co peeling twarzy:) Nie chodzi przecież o to, by [b]mocno[/b] szorować usta i niepotrzebnie je podrażniać. Chodzi jedynie o ich złuszczenie, usunięcie suchej skóry...
POKAŻ KOMENTARZE (3)