POLECAMY

Piękne 9 miesięcy

Nie ma powodu, żebyś w ciąży przestała o siebie dbać. Przecież to czas, kiedy chcesz i możesz wyglądać wyjątkowo kobieco! Ważne, żebyś potrafiła wybrać najlepszą dla siebie pielęgnację. Z pomocą ekspertów podpowiemy ci, jak to zrobić.
Piękne 9 miesięcy fot. ONS
Ciężarne kobiety mają w sobie tyle seksapilu! Często jednak rezygnują z ulubionych kosmetyków, zabiegów, a także aktywności sportowych, które uwielbiają. Z obawy, że mogłyby zaszkodzić sobie lub dziecku. Tymczasem regularna pielęgnacja jest jak najbardziej wskazana, szczególnie jeśli pod wpływem zmian hormonalnych pojawiają się przebarwienia, trądzik lub rozstępy. A przecież można temu zaradzić.

Na rynku jest coraz więcej kosmetyków przeznaczonych właśnie dla kobiet w ciąży, a w gabinetach kosmetycznych oferowane są specjalne zabiegi dla przyszłych mam. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się dermatologa, a on na pewno dobierze dla ciebie skuteczną i bezpieczną pielęgnację.

Z lekarzem prowadzącym porozmawiaj też o możliwości uprawiania sportu – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a ty czujesz się dobrze, ruch jest nie tylko dozwolony, ale wręcz wskazany. Sprawdź, czy w pobliskim klubie sportowym są zajęcia dla ciężarnych – w tej chwili to wcale nie jest rzadkość.

Pomocy, mam trądzik!
Pod wpływem hormonów twoja cera może stać się tłusta i trądzikowa. – Rozrost gruczołów łojowych czasem jest przyczyną trądziku, który rozpoczyna się w trzecim miesiącu ciąży, a ustępuje po porodzie – tłumaczy Iwona Marycz-Langner, dermatolog z Kliniki Kosmetyki i Medycyny Estetycznej K&K w Waszawie. – Leczenie należy prowadzić ostrożnie, unikać stosowania leków, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Należą do nich m.in. leki hormonalne (estrogen, flutamid, spironolakton, retinoidy), a także antybiotyki (doksycykliny, minocykliny, tetracykliny). Kobiety ciężarne i karmiące mogą jedynie stosować preparaty do miejscowego smarowania. Mogą to być niektóre antybiotyki, takie jak erytromycyna, klindamycyna oraz mupirocyn – tłumaczy Iwona Marycz-Langner. Marcin Ambroziak, lekarz medycyny estetycznej z kliniki Estederm w Warszawie, poleca swoim ciężarnym pacjentkom lek na trądzik z przełomu XIX i XX wieku wymyślony dla wiedeńskiej primabaleriny i nazwany od jej nazwiska papką Panny Kummerfeld. Emulsja przygotowana jest z siarki i wody wapiennej. – Poza tym przepisuję antybiotyki do stosowania miejscowego i nadtlenek benzoilu, które są dozwolone, a niektóre dostępne bez recepty – tłumaczy Marcin Ambroziak.

Piling? Tak, ale łagodny
W walce z trądzikiem możesz się wesprzeć preparatami zawierającymi niskie stężenia kwasów owocowych oraz delikatnymi pilingami. Za bezpieczne preparaty lekarze uznają także kosmetyki z kwasem azelainowym. – W gabinecie lekarskim dopuszcza się stosowanie pilingów mechanicznychz mikrodermabrazją włącznie, a także pilingów z kwasem migdałowym. Można także zaryzykować użycie lipohydroxykwasów i kwasu glikolowegow stężeniu do 30 proc. – tłumaczy Marcin Ambroziak.

Pamiętaj o kremie z filtrem
Podczas ciąży możesz zauważyć na skórze więcej przebarwień. Powstają na skutek zwiększonego wytwarzania hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. Hormony te stymulują melanocyty. – U 75 proc. kobiet w ciąży występują dodatkowo plamiste przebarwienia na twarzy, tzw. chloasma, która najczęściej ustępuje po urodzeniu dziecka. Na jej pojawienie się mają wpływ hormony przysadki i podwyższony w ciąży poziom estrogenów – wyjaśnia Iwona Marycz-Langner. Pamiętaj, że słońce nasila te objawy, dlatego w słoneczne dni używaj kremu z wysokim filtrem SPF 50+. Kosmetyki z filtrem chemicznym mogą w ciąży trochę podrażniać twoją cerę, dlatego sięgnij po filtry fizyczne.– Leczenie przebarwień w ciąży jest właściwie niemożliwe. Jednym z nielicznych preparatów, który może przynieść poprawę przy niewielkich przebarwieniach, jest Skinoren – tłumaczy Marcin Ambroziak.

To nie tłuszczyk, to opuchlizna
Masz wrażenie, że przytyłaś, mimo że przestrzegasz racjonalnej diety? Mogą to być obrzęki wywołane zatrzymaniem wody w tkankach. – Za zatrzymanie wody w organizmie odpowiadają głównie estrogeny wydzielane w dużych ilościach podczas ciąży przez łożysko – wyjaśnia Andrzej Micuła, specjalista chorób kobiecych i położnictwa, cytolog. – Proces zatrzymania wody w naczyniach krwionośnych znacznie zwiększa objętość krwi krążącej, jak również tej w samych tkankach i dlatego ciąży bardzo często towarzyszą obrzęki. Ilość wody, jaką organizm zatrzymuje, bywa różna. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do wzrostu wagi ciała o 30 kg. Duży przyrost masy może stanowić zagrożenie dla rozwoju dziecka – tłumaczy lekarz. Jeśli masz obrzęknięte nogi, codziennie przez pół godziny spaceruj. Ogranicz również produkty z solą i sodem.

Nie daj się rozstępom
Zdaniem lekarzy problem rozstępów dotyczy aż 90 proc. kobiet w ciąży. Ich przyczyną jest gwałtowne rozciąganie skóry, które towarzyszy szybkiemu przyrostowi masy ciała w okresie ciąży. – Przytycie w szybkim tempie 30 kilogramów zawsze wiąże się z pojawieniem się rozstępów – podkreśla Marcin Ambroziak. – Istotne są także predyspozycje genetyczne, takie jak mniejsza sprężystość włókien skóry, zmiany hormonalne, a także inne, niepoznane jeszcze czynniki – dodaje Iwona Marycz-Langner. U kobiet ciężarnych rozstępy powstają najczęściej na pośladkach, udach, piersiach i promieniście wokół pępka.
Niestety, zdaniem lekarzy nie ma stuprocentowej recepty na uniknięcie rozstępów podczas ciąży. Trudno również potem je usunąć, dlatego zrób wszystko, by im zapobiec. – Zwróć uwagę na prawidłową dietę, gimnastykę, nawilżanie i uelastycznianie skóry ciała. W pielęgnacji należy stosować delikatne pilingi, masaż i odpowiednie dla ciężarnych kosmetyki – tłumaczy Iwona Marycz-Langner.
Zabiegi pielęgnacyjne należy stosować już od pierwszych dni ciąży. Najlepiej zacząć od oliwki i olejów naturalnych, np. kokosowego, migdałowego. Od trzeciego, czwartego miesiąca ciąży można zacząć stosować preparaty na rozstępy przeznaczone dla wrażliwej skóry ciężarnej kobiety. Pomocnym zabiegiem jest delikatny masaż. – Można też na newralgiczne miejsca nakładać żele silikonowe, np. Dermatix, albo bardziej skuteczne plastry silikonowe – dodaje Marcin Ambroziak. Dopiero po odstawieniu dziecka od piersi możesz wypowiedzieć rozstępom wojnę. – Najlepszą metodą jest Fraxel, ale i on radzi sobie z problemem tylko w 50 proc. Inne możliwości to złuszczanie i ostrzykiwanie kwasem hialuronowym – tłumaczy Marcin Ambroziak.
 
Pomarańczowa skórka
Za tworzenie się cellulitu odpowiedzialny jest wysoki poziom estrogenów. Niestety kobiety w ciąży nie mogą używać większości kosmetyków i leków na cellulit ze względu na ich skład chemiczny (zawierają pochodne witaminy A i kofeinę). Przed zastosowaniem kremu antycellulitowego warto porozmawiać z lekarzem. Niewskazane są też zabiegi drenujące. Lepiej skupić się na ćwiczeniach, delikatnych pilingach i masażach. – Na szczęście w przeważającej części przypadków objawy cellulitu znikają wraz z narodzinami dziecka – pociesza Iwona Marycz-Langner.

Na co powinnaś uważać?
W czasie ciąży cera staje się wrażliwa, dlatego należy wprowadzić nieco zmian w pielęgnacji. Unikaj kosmetyków zawierających borowiny, kofeinę, retinoidy. Zrezygnuj z zabiegów rozgrzewających, laserowychi z użyciem prądu i ultradźwięków. Niewskazana jest również depilacja gorącym woskiem, bo sprzyja pękaniu drobnych naczynek, co i tak jest typową dolegliwością ciężarnych. Z tych samych powodów zrezygnuj z sauny i gorących kąpieli. Do kosmetyków i zabiegów o intensywnym działaniu możesz wrócić po urodzeniu i okresie karmienia dziecka.
 
Jeśli lubisz aromaterapię
Olejków aromaterapeutycznych unikaj w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Natomiast od 12. tygodnia ciąży z umiarem możesz stosować olejki cytrusowe, które pomagają walczyć z cellulitem. Od 24. tygodnia warto sięgnąć po olejek rumiankowy (zwłaszcza gdy boli cię głowa), a od 28. tygodnia – po olejek lawendowy (dobry na bezsenność). 


Jak jeszcze zadbać o ciało przez te 9 miesięcy? Zapytaj na uroda.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)