POLECAMY

Piegi a słońce

Piegi – ozdoba czy też nie? Dla jednych posiadanie piegów jest szczytem marzeń, a dla innych zmorą, z którą przyszło im żyć. Tym drugim doradzamy, jak pozbyć się ciemnych plamek z nosa czy policzków i zahamować ich powstawanie na słońcu.

Osoby, które mają dużo piegów powinny szczególnie pamiętać o ochronie przed promieniami słonecznymi. Ich skóra znacznie łatwiej ulega poparzeniom. Dlatego też zaleca się „piegusom” stosowanie:
• kremów lub olejków do opalania o bardzo wysokim filtrze, to znaczy od 25, a najlepiej 50;
• mogą oni również w zamian stosować tzw. blokery, które nie tylko chronią przed promieniami UVA i UVB, ale i zabezpieczają przed fotouczuleniami, to znaczy przeciwdziałają powstawaniu reakcji alergicznych (podrażnień, zaczerwienień) na skutek działania promieni słonecznych (blokery stosuje się latem, co dwie - trzy godziny).

Zobacz także: Leki, po których nie wolno się opalać

Fotouczulenia powstają na skutek reakcji promieni słonecznych z kosmetykami zapachowymi bądź niektórymi lekarstwami, dlatego osoby mające piegi powinny przed okresem letnim skonsultować się z dermatologiem lub lekarzem.

Warto także pamiętać o:
• ochronie w postaci kapelusza lub czapki z daszkiem;
• unikaniu wychodzenia w porach od 12 do 16, kiedy działanie promieni słonecznych jest szczególnie niebezpieczne;
• stosowaniu kremów chłodzących po opalaniu;
• nawilżaniu skóry, minimum dwa razy w ciągu dnia.

By rozjaśnić piegi – stosuj maseczki

1. maseczka z mąki ziemniaczanej – zmieszać odrobinę mąki ziemniaczanej z 3% wodą utlenioną; pozostawić na skórze przez około 15-20 minut;
2. maseczka truskawkowa – kilka truskawek rozgnieć na papkę, a następnie dodaj kilka kropelek soku z cytryny; pozostaw na skórze przez około 15-20 minut;
3. maseczka ogórkowa – plastry ogórka połóż na piegach; pozostaw na skórze przez około 20 minut, a następnie przemyj ją sokiem z cytryny.

Można stosować również różnego rodzaju kremy wybielające oraz toniki, np. z ogórka czy z cytryny. Warto także wprowadzić pewne zmiany w diecie – zacząć spożywać produkty bogate z witaminę C i beta-karoten, jak cytrusy czy też inne warzywa, np. marchewka.

Piegi to przebarwienia

Piegi zalicza się do typu przebarwień naskórkowych. Powstają one na skutek nierównomiernie rozkładanej melaniny, pigmentu. Szczególnie często występują na miejscach, które zwykle odsłaniamy, to znaczy na twarzy, dekolcie czy ramionach. Piegi widoczne są zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, czyli wtedy, gdy promienie słoneczne są znacznie mocniejsze. Są one efektem bronienia się naszej skóry przed szkodliwym działaniem tychże promieni. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja piegów u osób rudowłosych, którzy charakteryzują się najczęściej piękną, alabastrową karnacją – u nich piegi zapisane są już w genach.

Polecamy: Test na typ karnacji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Mam z tym wielkieproblemy, ale lubie wychodzić w słońcu. Jeśli używam filtra 20 mogę opalać twarz?