POLECAMY

Peeling - rodzaje, bezpieczeństwo i domowe sposoby

Peeling to zabieg pielęgnacyjny, który bez problemu możemy wykonać sami w domu. Peeling jest bardzo korzystny dla kondycji skóry, poprawia jej wygląd, wygładza, ujednolica koloryt. Sekret dobroczynnych właściwości peelingu tkwi w sposobie działania tej metody oczyszczania. Na czym polega zabieg peelingujący?
Peeling - rodzaje, bezpieczeństwo i domowe sposoby fot. Fotolia

Często nie zdajemy sobie sprawy, że chociaż jesteśmy dorośli, nasza skóra wciąż rośnie. Na powierzchni pozostają martwe komórki, których można się łatwiej pozbyć właśnie dzięki zabiegom peelingującym.

Rodzaje peelingów

Budowa ludzkiej skóry determinuje podział peelingów na trzy główne grupy:

  • peelingi głębokie, 
  • peelingi średnio głębokie
  • oraz peelingi powierzchniowe.

W przypadku dwóch pierwszych musimy się zgłosić do profesjonalisty, natomiast peelingi powierzchniowe możemy robić samodzielnie w domu. W sklepach znajduje się cała gama peelingów powierzchniowych, oprócz nich samodzielnie bez problemu wykonamy domową maseczkę o podobnych właściwościach. 

Jeżeli wziąć pod uwagę sposób działania peelingu na skórę, można wyróżnić parę typów zabiegów peelingujących:

  • peeling enzymatyczny,
  • peeling peel-off
  • i scrub.

Działanie peelingu enzymatycznego, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na enzymach, które w sposób chemiczny usuwają martwy naskórek. Maseczki typy peel-off po kilkunastu minutach zamieniają się w suchą błonę, którą można z łatwością zerwać. Scrub to z kolei specyfik składający się z drobinek na przykład alg, soli morskiej czy pestek owoców – złuszczanie naskórka odbywa się poprzez tarcie.

Przeczytaj też: Peeling do skóry głowy

Bezpieczeństwo stosowania peelingu

Wydaje się, że samodzielne wykonanie peelingu nie powinno przysporzyć większych trudności. Warto jednak zastosować się do kilku wskazówek przed użyciem kosmetyku. Nie bagatelizujmy przeznaczenia produktu zapisanego na etykiecie przez producenta. W żadnym wypadku nie powinno się stosować na twarzy peelingów do stóp. Pamiętajmy, że na różnych częściach ciała skóra ma inną grubość i wytrzymałość. Jeżeli zastosujemy peeling w niewłaściwym miejscu, możemy w znacznym stopniu podrażnić skórę lub w najlepszym razie - nie uzyskać pożądanych efektów.

Jeżeli korzystamy z kosmetyków zawierających drobinki, nie powinniśmy zbyt intensywnie nacierać skóry. Zbyt mocno przyciskane dłonie spowodują otarcia i podrażnienia. Jak w przypadku wszystkich maseczek, nie nakładamy peelingu na delikatne okolice np. oczu i ust. Skóra twarzy jest jak bawełna, a okolice oczu i ust - są jak jedwab. Warto o tym pamiętać.

Po oczyszczeniu skóry warto zadbać o prawidłowe nawilżenie, wykorzystać do tego możemy specjalne maski, kremy lub balsamy.

Domowe peelingi typu scrub

Samodzielne przygotowanie scrubu nie powinno być trudne. W sklepach kosmetycznych lub na aukcjach internetowych możemy zakupić specjalne opakowania drobinek chociażby z pestek owoców wraz z odpowiednim przepisem. Oprócz tego wykorzystać możemy do złuszczania cukier, sól morską, kawę. Szczególnie ciekawe jest działanie kryształków cukru, które pod wpływem wilgoci i tarcia rozpuszczają się – najpierw więc złuszczają, a następnie wykazują właściwości polerujące.

Regularne wykonywanie peelingu (2-3 razy w tygodniu) zapewnia oczyszczenie skóry i jej zdrowy wygląd. Sam zabieg nie trwa zbyt długo i rozsądnie przeprowadzany może przynieść same korzyści. Warto więc już teraz przygotować swoją skórę na przywitanie słońca.

Przeczytaj też: Zadbaj o dekolt i szyję

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)