Pedobarografia – jak wykonuje się badanie stóp?

Pedobarografia jest powszechnie stosowanym komputerowym badaniem stóp. Pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy. Jest jednym z istotniejszych badań stopy człowieka. Sprawdź, jak wykonuje się pedobarografię.
/ 15.03.2013 12:10

Stopy składają się z 26 kości!

Czy wiesz, że w stopach znajduje się aż 26 kości i 33 stawy? To 12% całego szkieletu człowieka. Nic więc dziwnego, że kiedy cierpią stopy, cierpi całe ciało. Dlatego tak ważne jest, by poświęcać im dużo uwagi i troski, dbać o nie i regularnie badać.

Codziennie, podczas chodzenia, na nasze stopy przypada nacisk aż 500 ton! To ogromny ciężar, który może być dla stóp szkodliwy.

Jeśli cierpisz na choroby stóp, masz haluksa lub palce młotkowate, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Czym jest pedobarografia?

Pedobarografia jest powszechnie stosowanym na świecie komputerowym badaniem stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy. Jest jednym z istotniejszych badań stopy człowieka. Pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy w czasie stania i ruchu, a także pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby stóp. Jest przydatne także przy wykrywaniu płaskostopia lub wad postawy.

Początki rozwoju pedobarografii sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku. Znajduje szerokie zastosowanie w pracy lekarzy ortopedów, podiatrów, fizjoterapeutów i innych, przyczyniając się do poprawy diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób stóp.

Pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp, zarówno podczas stania, jak i w trakcie dynamicznego chodu.

Pedobarografia jest badaniem, które (poza badaniem radiologicznym, ultrasonograficznym, rezonansu magnetycznego i innymi) powinno być zawsze wykonywane przed planowanym zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp – mówi dr Zbigniew Jackowiak, ortopeda i właściciel poznańskiej kliniki HalluxMed.

Badanie to pozwala także na precyzyjne zaplanowanie leczenia operacyjnego i pooperacyjnego. Ma również ogromne znaczenie w doborze wkładek ortopedycznych.

Zobacz też: Czym są palce młotkowate?

Czy to boli?

Badanie jest nieinwazyjne i ze strony pacjenta nie wymaga żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami. Mata jest podłączona do komputera, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej, jak i w trakcie ruchu.

Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Tak wykonane badanie w połączeniu z odciskiem stopy i opisem lekarskim umożliwia dobór najlepszej wkładki lub innego odciążenia.

Dla diabetyków

Poza swoją oczywistą użytecznością w schorzeniach stopy, takich jak haluksy, stopa poprzecznie płaska, stopa reumatyczna, palce młotkowate, matatarsalgia, pedobarografia jest nieocenionym badaniem w leczeniu stopy cukrzycowej.

Badanie pedobarograficzne pozwala zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne i inne) zapobiegającego dalszemu postępowi zmian chorobowych i na pomaga podjąć właściwie ukierunkowane leczenie operacyjne.

Zobacz też: Hallux – problem palucha koślawego