POLECAMY

Opuchnięte nogi latem – jak sobie pomóc?

Upały, praca w pozycji siedzącej, chodzenie na wysokich obcasach – często skutkuje to opuchniętymi nogami. Zobacz, co przyniesie ci ulgę!

opuchnięte nogi

fot. Fotolia

Dlaczego latem puchną nogi?

Ciężkie, spuchnięte i bolące nogi to problem, z którym bardzo często borykają się osoby spędzające większość dnia w pozycji stojącej lub siedzącej. Pojawianiu się tej dolegliwości sprzyja brak ruchu oraz wysoka temperatura, pod wpływem której nadmiernie rozszerzają się żyły, krew płynie wolniej i zalega w naczyniach krwionośnych. Jak zregenerować nogi po ciężkim dniu pracy oraz co robić, aby w przyszłości uniknąć występowania tych objawów?

Mało aktywny tryb życia, który obecnie prowadzi większość z nas, nie jest łaskawy dla nóg. Godziny spędzone za biurkiem, brak ruchu, nadwaga, używki czy długie podróże – to wszystko sprawia, że są one narażone na takie dolegliwości jak uczucie ciężkości i opuchlizna. Problemy te nasilają się, gdy na zewnątrz robi się ciepło. Wysoka temperatura nie sprzyja ich kondycji, tak jak i zmęczenie po długim dniu w pracy.

Zobacz także: Zespół niespokojnych nóg – sprawdź, czy go masz

Spuchnięte nogi – szybka ulga

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów ciężkich nóg należy zrezygnować z butów na wysokim obcasie i zamienić je na płaskie, wygodne obuwie. Warto także unikać uciskających skarpetek czy rajstop, które są przeszkodą dla prawidłowego obiegu krwi.

Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej to pamiętajmy, aby od czasu do czasu wykonywać ćwiczenia, na przykład zataczać kółeczka stopami lub wyciągać i zginać nogi.

Pod ręką obowiązkowo powinna znaleźć się butelka z wodą. Picie co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie ułatwia oczyszczanie się organizmu z toksyn, dzięki czemu żyły funkcjonują sprawniej. Na koniec dnia naszym nogom przyda się z kolei spacer, który zrelaksuje i ułatwi krążenie krwi.

W czasie urlopu zrezygnujmy z długich kąpieli słonecznych – wysoka temperatura sprzyja powstawaniu uczucia ciężkich nóg.

Preparaty na opuchnięte nogi – co powinny mieć w składzie?

Osobom borykającym się z nieprzyjemnym odczuciem ciężkich nóg szczególnie polecane są preparaty zawierające podwyższone stężenie mięty pieprzowej lub mentolu. Działają one odświeżająco i chłodząco, usuwając tym samym uczucie zmęczenia oraz pieczenia stóp.

Źródło: Materiały prasowe Gehwol

Zobacz także: Sposoby na opuchnięte nogi w ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)