POLECAMY

Operacje plastyczne: powiększanie i zmniejszanie piersi

Każdego roku około 15 milionów kobiet poddaje się operacjom plastycznym piersi. Biust można powiększyć, zmniejszyć, podnieść i zmienić jego kształt. Jakie implanty używane są do operacji plastycznych piersi? Czym się różnią? Dlaczego kobiety mają kompleksy na punkcie biustu?

fot. Fotolia

W którym kraju kobiety najczęściej poprawiają piersi?

Rozpowszechniony w dzisiejszych czasach kult zdrowego i pięknego ciała powoduje, że coraz więcej pacjentów decyduje się na operacje plastyczne. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą zmieniać swój wygląd, zbliżać się do ideału i obowiązującego kanonu urody.  

Jednym z atrybutów kobiecości z pewnością są piersi, dlatego też dla poczucia własnego piękna wiele pań postanawia operacyjnie poprawić ich wielkość, kształt, proporcje czy też profil.

Na całym świecie rocznie około 15 milionów ludzi poddaje się operacjom piersi. Pierwsze miejsce na liście najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej zajmuje ich powiększanie, ale oczywiście możliwe jest także poprawienie innych mankamentów biustu. Najwięcej tego typu operacji przeprowadza się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i w Brazylii.

Dlaczego chcemy iść pod nóż?

Piękny, udoskonalony wygląd często jest dla kobiet drogą do samoakceptacji i podniesienia samooceny. W poprawionym wizerunku upatrują także źródła swojego sukcesu w znalezieniu odpowiedniego partnera czy też pracy.

Dodatkowo apetyt na korygowanie urody zwiększają media pokazujące idealnie wyglądające gwiazdy, a także programy reality show na temat klinik chirurgii plastycznej. Nie można jednak zapominać, że decyzja o operacji plastycznej musi zostać dobrze przemyślana.

Powiększanie bez tajemnic

Zabieg powiększania piersi w większości przypadków ma na celu zwiększenie rozmiaru małych lub niedorozwiniętych piersi, jednakże operacja pozwala również przywrócić wygląd biustu sprzed okresu ciąży czy karmienia.

Przed zaplanowaniem operacji konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu zdrowia. Do zabiegu kwalifikowane są jedynie pacjentki z dobrymi wynikami.

– Ważne jest również to, by chirurg zadbał o to, żeby decydująca się na zabieg kobieta była dobrze poinformowana i świadoma tego jak przebiega operacja, jakie jest ryzyko z nią związane oraz jak wygląda okres rekonwalescencji – mówi dr n. med. Marek Budner, wybitny specjalista, chirurg onkolog z Centrum Leczenia Raka Piersi Helios w Bad Saarow pod Berlinem, który jest konsultantem poznańskiej Kliniki Promienistej. – Po dokładnej analizie badań, wywiadzie lekarskim, ocenie budowy anatomicznej piersi i wykonaniu pomiarów, chirurg razem z pacjentką podejmuje decyzję dotyczącą wielkości i kształtu piersi. Ponadto w zależności od budowy fizycznej specjalista ustala także, gdzie dokładnie umiejscowione będą implanty. Mogą one być umieszczone częściowo lub całkowicie pod mięśniem piersiowym większym lub nad mięśniem, pod tkanką gruczołową.

Mnogość implantów do wyboru

Istnieją różne rodzaje implantów. Tworząca je silikonowa torebka może być wypełniona żelem silikonowym lub roztworem soli fizjologicznej. Są one również zróżnicowane pod względem kształtów i rozmiarów. Wybrać można implanty okrągłe, które powodują efekt pełności biustu lub anatomiczne – przypominające kroplę łzy, które odzwierciedlają naturalny profil piersi.

Zobacz też: Plastyka piersi – wywiad z chirurgiem plastykiem

Zdrowy rozmiar

Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże piersi mogą być powodem kompleksów i dyskomfortu.

Zbyt duże piersi wiążą się przeważnie z problemami zdrowotnymi: nadmiernie obciążają kręgosłup, powodują bóle pleców, ramion, kończyn górnych, deformację klatki piersiowej i popiersia. Zabieg zmniejszenia piersi pozwala na zminimalizowanie lub całkowite usunięcie dolegliwości. Znikają także problemy skórne wywołane przez opadanie piersi – mówi dr n. med. Marek Budner.

Skutkuje to poprawą zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Tak jak przed powiększaniem, tak i przed pomniejszaniem piersi niezbędne jest określenie stanu zdrowia pacjentki oraz poznanie jej oczekiwań. Ocenia się również elastyczność skóry, a także kontroluje kształt klatki piersiowej i umiejscowienie piersi. Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym.

– Przed zabiegiem piersi zostają dokładnie zmierzone, a przebieg nacięć rysuje się na skórze. Na podstawie rysunku usuwa się fragmenty skóry, trzony gruczołu sutkowego oraz tkanki tłuszczowej. Podczas zabiegu próbuje się dopasować kształt i wielkość obu piersi do siebie i pozostawić jak najmniej blizn – mówi dr n. med. Marek Budner.

W Polsce statystyki dotyczące operacji plastycznych piersi nie są prowadzone, jednak ocenia się, że około 7 tys. Polek rocznie decyduje się na takie zabiegi. Dla wielu kobiet doskonalszy wygląd równa się poprawie samopoczucia i odczuwania sporej satysfakcji osobistej, dlatego też korzystają one nie tylko z możliwości powiększenia czy pomniejszenia piersi, ale także decydują się na skorygowanie obwisłości, kształtu i jędrności piersi, poprawienie położenia i wielkości brodawek, usunięcie nadmiaru skóry czy też niedoskonałości.

Zobacz też: Zabieg zmniejszenia piersi – przydatne informacje

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/rok temu
Zbyt małe źle, za duże też źle :D . No ja akurat tez miałam problem z dużym biustem - stanowczo za duzym bo już w technikum miałam problemy z kręgosłupem przez to :/ Zreszta wyobraźcie sobie dziewczyna 165cm wzrostu i biust w rozmiarze F... Tragedia. Po ukończeniu technikum zdecydowałam się na zmniejszenie. Zabiegiem zajął się specjalista plastyk prof. Szychta. Ulga nieziemska. Dziewczyny wierzcie mi czasem mieć lepiej małe, które mieszczą się w dłoni niż takie wielkie balony, które przeszkadzają czasem w nawet najprostszej czynności.
/rok temu
Moja koleżanka rok temu pomniejszała biust, myślałam że nikt takich zabiegów nie robi a jednak, bardzo duże piersi miała i jej po prostu w codziennym funkcjonowaniu przeszkadzały. Teraz jest mega zadowolona, mówi że bole kręgosłupa ustały :) i umie wreszcie stanik w swoim rozmiarze znalezc. Jechałam kiedyś z nią do Łodzi na konsulatacje bo tam robiła w gabinecie doktor Doroty Żukowskiej
/rok temu
Również jestem po operacji piersi w klinice Pani Dr Grzesiak w Warszawie. Rekonstrukcja kształtu i implanty, gdyż mój biust wyglądał jak dwie wiszące skarpetki. Byłam na konsultacji w kilku znanych klinikach, ale mój wybór padł na Dr Grzesiak- za jej profesjonalizm, indywidualne podejście do pacjenta(z czym nie spotkałam się u innych chirurgów), fachowość... Jeśli któraś z pań waha się nad wyborem chirurga to z czystym sumieniem polecam.
POKAŻ KOMENTARZE (9)