Operacje plastyczne nosa – wywiad z lekarzem

O to, na czym polegają operacje plastyczne nosa i jak się do nich przygotować, pytamy doktora n. med. Marcina Jadczaka, laryngologa, chirurga plastycznego specjalizującego się w plastyce nosa i uszu!
Marta Słupska / 03.06.2015 11:00

nos

fot. Fotolia

W jakich przypadkach przeprowadza się operacje plastyczną nosa?

Operację plastyczne nosa najczęściej wykonywane są u pacjentów, którzy nie są zadowoleni z wyglądu i kształtu nosa. Niezadowalający kształt nosa może być wynikiem wady wrodzonej lub wady powstałej  na skutek urazu.

W jakim wieku najlepiej zmienić kształt nosa?

Im wcześniej zdecydujemy się na operację, tym lepiej, aczkolwiek przyjmuje się, że pacjent decydujący się na operację plastyczną powinien być pełnoletni. Jednocześnie wiek powyżej 18. roku życia gwarantuje, że efekt uzyskany podczas operacji nie zmieni się podczas wzrostu nosa. Poprawa wyglądu i funkcjonalności nosa sprzyja naszemu samopoczuciu i podnosi naszą samoocenę, dzięki czemu jesteśmy po prostu szczęśliwsi i pewniejsi siebie.

Jakie są główne podwody dla których ludzie decydują się na zmianę kształtu nosa?

Wielu moich pacjentów czuje potrzebę poprawienia wyglądu swojego nosa, ponieważ  jest on dla nich problemem od dzieciństwa. Nos jest najistotniejszym elementem twarzy, ładny lub brzydki decyduje o ogólnym wrażeniu i wyglądzie naszej twarzy. Często nos jest dla dziecka powodem kompleksów, upokorzeń ze strony rówieśników. Pacjent/ka przez lata myśli o zmianie wyglądu nosa, aż pewnego dnia postanawia, że ten wieloletni problem można rozwiązać, że pozbycie się „brzydkiego nosa” nie jest abstrakcją, że cel znajduje się na wyciągnięcie ręki, w klinice nieopodal.

Niejednokrotnie samo usunięcie garbka sprawia, że twarz o przeciętnej urodzie zamienia się w twarz pięknej dziewczyny. To dotyczy również mężczyzn. Ci po urazach nosa, z wyraźnie widoczną krzywizną, odbierani są jako osoby  budzące lęk. Po operacji ich twarz zamienia się w twarz osoby sympatycznej i godnej zaufania.

Jakie są przeciwwskazania do takiej operacji? Czy operacja wiąże się z jakimś ryzykiem?

Najpoważniejszym przeciwwskazaniem do operacji jest nierealność oczekiwań pacjenta. Jeżeli osoba z „ogromnym nosem” chce mieć maleńki, „hollywoodzki nosek” i nie daje się przekonać, że taka metamorfoza nie jest możliwa, nie powinna się operować, ponieważ wynik końcowy będzie dla niej na pewno rozczarowujący.

Operacja nosa, podobnie jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, wiąże się z licznymi ryzykami. Począwszy od powikłań znieczulenia ogólnego, poprzez krwawienia z nosa po operacji, perforacji przegrody nosa, skrzywienia przegrody, asymetrii nosa, po niezadowolenie pacjenta z efektu operacji i niepokrywania się jego oczekiwań z końcowym efektem.

Plastyka nosa uważana jest za najtrudniejszy zabieg plastyczny. Aby zmaksymalizować szansę na końcowe zadowolenie pacjenta należy starannie wybrać doświadczonego chirurga, z którym nawiąże się nić porozumienia i zaufania, pozwalającą na bezpieczne przejście przez etap przygotowania do operacji, samego zabiegu i okres pooperacyjny.

Zobacz też: Powiększanie penisa – 7 pytań do lekarza chirurga

Na czym polega metoda plastyki nosa, którą Pan stosuje? A może jest ich wiele? Czym się różnią?

Ogólnie operacje nosa możemy podzielić na operacje z dostępu zewnątrznosowego i wewnątrznosowego. Przy dostępie zewnątrznosowym nacięcie robi się w poprzek słupka nosa, a następnie wewnątrz nosa. W dostępie wewnątrznosowym wszystkie cięcia znajdują się  w jamach nosa. Od lat na kongresach rynoplastycznych toczą się spory o wyższość jednej z metod. Dostęp wewnątrznosowy nie zostawia blizn, krócej utrzymuje się obrzęk koniuszka nosa. W dostępie zewnątrznosowym łatwiej uzyskać stabilną strukturę nosa, symetrię, umocować przeszczepy chrzęstne kształtujące wygląd nosa.

Autorytety światowe utrzymują, że wybór metody nie ma znaczenia dla końcowego rezultatu operacji. Blizna na słupku nosa po kilku miesiącach staje się niewidoczna. Wybór techniki operacyjnej powinien być podyktowany wyjściowym stanem nosa, preferencjami pacjenta i doświadczeniem chirurga.

Jak należy się przygotować do takiej operacji?

Nie ma specjalnego przygotowania się do operacji. Przez 2 tygodnie przez zabiegiem nie powinno się palić papierosów, należy tez wykonać badania laboratoryjne potwierdzające dobry stan zdrowia oraz odpowiednio wcześniej zaszczepić się na żółtaczkę typu B.

Jak należy dbać o nos po zmianie? Czy po operacji zostają blizny?

Po operacji koniecznym jest zdjęcie szwów  i płytek stabilizujących nos zewnętrzny oraz przegrodę nosa po (w mojej praktyce) po około 7 dniach. Po kilku tygodniach możliwy jest powrót do normalnej aktywności fizycznej.

Gdzie w Polsce przeprowadza się rekonstrukcje nosa?

Całkowite rekonstrukcje nosa (np. po amputacji z powodu nowotworu nosa) są zabiegami skomplikowanymi i nie mam pewności, czy są przeprowadzane w Polsce. W Klinice Laryngologii WIM przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie pracuję, przed 3 laty przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia implantów tytanowych umożliwiających zamocowanie silikonowej protezy nosa.

Operacje plastyczne nosa najczęściej wykonuje się w placówkach prywatnych, jednak zdarzają się indywidualne przypadki, gdy operacja plastyczna może być refundowana. Ja sam w wyjątkowych sytuacjach wykonuję refundowane zabiegi w Klinice Otorynolaryngologii, w Wojskowym Instytucie Medycznym przy. ul. Szaserów, w Warszawie.

Zasadniczo jednak należy być przygotowanym na konieczność poddania się takiemu zabiegowi w prywatnym szpitalu. Średni koszt operacji plastycznej nosa u doświadczonego i renomowanego chirurga to ok. 11 000 -13000 zł. Przy wyborze kliniki należy dobrze zorientować się, co dokładnie cena uwzględnia. W mojej klinice zabieg kosztuje 11 500 zł,  a cena uwzględnia kompleksową opiekę, tzn. wizytę przed operacją, operację części chrzestnej i kostnej, wszelkie koszty znieczulenia, opieki anestezjologicznej, hospitalizacji 24h po zabiegu oraz 2 wizyty pooperacyjne.

Pierwsza konsultacja przedoperacyjna to koszt 180 zł, na wizytę można zarejestrować się pod nr tel. +48 538 303 198. Więcej na temat operacji można dowiedzieć się ze strony www.jadczak.com.pl

Na tej stronie znajdziecie Państwo również galerię zdjęć przedstawiających pacjentów PRZED i PO operacji plastycznej nosa.

Czy w Polsce przeprowadza się dużo operacji plastycznych nosa? Czy uważa Pan, że pacjenci są dostatecznie informowani na temat tego, gdzie i na jakich warunkach mogą do niej przystąpić?

Operacja plastyczna nosa jest jednym z częściej przeprowadzanych zabiegów plastycznych na twarzy. Świadomość pacjentów, również kształtowana przez popularne programy telewizyjne, staje się coraz większa i moim zdaniem każdy, kto chce uzyskać pomoc, potrafi odnaleźć „swojego lekarza”.

Czy zmiana wyglądu nosa dużo zmienia? Czy ludzie nie żałują?

Żałują. Zwykle tylko tego, że na zabieg nie zdecydowali się wcześniej :)

Po zabiegu zazwyczaj wstępuje w nich nowa energia. Dzwonią dziękując za nowe życie, za nowego partnera. Kobiety czują się atrakcyjniejsze, mają chęć co rano robić makijaż i widzą głębszy sens w starannym dobieraniu garderoby. Czasami pozytywne zmiany są tak duże, że zdarza się, że w pierwszej chwili nie poznaję własnej pacjentki, która przyszła na  kontrolną wizytę pooperacyjną.

Na nasze pytania odpowiadał dr n. med. M. Jadczak, który wykonuje wysokospecjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii głowy i szyi. Do tej pory zaufało mu kilkanaście tysięcy pacjentów, u których wykonał zabiegi typu: endoskopowa operacja zatok, konchoplastyka, septoplastyka, rynoplastyka, plastyka podniebienia, rekonstrukcja nosa.

Jest laryngologiem i lekarzem medycyny estetycznej, a także członkiem prestiżowej, Europejskiej Akademii Chirurgii Plastycznej Twarzy (EAFPS).

Zobacz też: Zatkany nos - 7 możliwych przyczyn