Operacje plastyczne - 10 pytań do chirurga

Chęć poddania się operacjom plastycznym często hamuje strach przed powikłaniami, bólem w okresie pooperacyjnym oraz obawa, że zabieg się nie uda. Wątpliwości dotyczące różnych zabiegów korekcyjnych twarzy i ciała próbuje rozwiać dr Andrzej Sankowski* - chirurg plastyczny.
/ 24.04.2013 12:09

10 pytań do chirurga plastycznego dotyczących popularnych operacji plastycznych

Pytanie 1.: korekta uszu

Mam kompleksy z powodu odstających uszu. Staram się je zakrywać poprzez zapuszczanie długich włosów. Chciałabym móc zmienić fryzurę, nosić krótkie włosy lub związać je w kucyk. Boję się operacji, ale jednocześnie bardzo bym pragnęła mieć uszy przylegające do czaszki. Proszę mi powiedzieć, na czym polega operacja i czy mogą być jakieś komplikacje? Beata

- Operacja wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Polega to na wstrzyknięciu ksylokainy pod skórę tylnej powierzchni ucha. Sam zabieg bezbolesny. Zakłada się szwy na chrząstkę ucha, tak aby ją załamać do tyłu. W chwili obecnej zakładamy szwy niewchłanialne, ponieważ zastosowanie szwów rozpuszczających się powodowało niekiedy ponowne odstawanie ucha. Bywa, że u niektórych osób po kilku miesiącach szwy te są wyczuwalne pod skórą – wtedy usuwa się je, aby nie przeszkadzały. Tak jak po każdej operacji, również i po tej, mogą wystąpić powikłania. Pierwszym są krwawienia z rany w następnej dobie po zabiegu. Zdarza się to podczas dużych upałów. Nie jest to problem, wystarczy ucisnąć lub założyć dodatkowy szew, aby krwawienie ustąpiło. Nie wolno zainfekować rany. Powikłania infekcyjne występują bardzo rzadko, ale są groźne i bardzo trudne do leczenia. Należy przestrzegać zaleceń chirurga, nie zdejmować opatrunków i mieć kilka dni wolnych dla siebie po operacji. Po zabiegu konieczne jest noszenie opaski elastycznej przytrzymującej uszy w pozycji, w jakiej zostały uformowane. Prosimy o noszenie opaski przez pierwsze dwa tygodnie przez całą dobę, później do sześciu tygodni tylko na noc.

Pytanie 2.:  plastyka nosów

Jestem zainteresowana operacją zmiany kształtu nosa, ale nie bardzo mogę sobie wyobrazić, jak będę wyglądała po operacji – czy nie zmieni to charakteru mojej twarzy? Czy jest możliwość wykonania symulacji? Ewa

- Tak, na życzenie pacjentki można wykonać symulację komputerową. Wprowadza się zdjęcia pacjentki i za pomocą specjalnego oprogramowania może ona obejrzeć swoją twarz z różnymi nosami. Ułatwia to podjęcie decyzji i wybranie opcji, która nam najbardziej odpowiada. Może się zdarzyć, że na przykład myśleliśmy tylko o zmniejszeniu czubka nosa, a po obejrzeniu symulacji widać, że nie będzie on harmonizował z pozostałą częścią nosa i lepiej zdecydować się na pełną korekcję. Zdarza się też sytuacja odwrotna. Po obejrzeniu symulacji pacjentka decyduje, że dotychczasowy nos bardziej jej odpowiada. Jest to zwłaszcza istotne u osób, które mają nosy charakterystyczne, nadające twarzy niepowtarzalny wygląd. Zastąpienie takiego nosa zwykłym, prostym noskiem, może utrudnić akceptację. Z drugiej strony symulacja nie daje gwarancji uzyskania dokładnie takiego efektu, jaki przewidział komputer. Ze statystyk światowych opracowanych z materiału operacyjnego najlepszych klinik światowych wynika, że zgodność wynosi 70%.

Pytanie 3.:  plastyka powiek

Czy jeśli wykonam operację powiek górnych, to będę musiała ją powtórzyć za jakiś czas? Jak długo utrzymuje się efekt? Aneta

- Operację powiek górnych wykonuje się zwykle raz w życiu. Efekt odmłodzenia powiek utrzymuje się długo. Mam pacjentki, którym wykonałem tę operację 20 lat temu, a ich powieki nadal są dobre. Z czasem blizny stają się niewidoczne i trudno się ich dopatrzeć.

Polecamy: Jakie zabiegi medycyny estetycznej przed trzydziestką?

Pytanie 4.: wypełnienie ust

Mam zamiar powiększyć sobie usta, proszę o poradę, jak mam to zrobić? Nie chcę później żałować i nie akceptować się ze zbyt dużymi ustami. Karolina

- Obecnie pisma kobiece lansują modelki z coraz większymi ustami. Wydaje się nam, że musimy tak wyglądać. Ale co będzie, jeśli za kilka lat pojawią się modelki z wąskimi ustami? Zwykle radzę moim pacjentkom, aby za pierwszym razem wstrzyknąć preparat, który po pewnym czasie się wchłania. Dopiero gdy nabierzemy pewności, że o to nam chodziło, pozwolimy sobie na zabieg trwały.

Pytanie 5.: lifting twarzy

Słyszałam o miniliftingach, na czym one polegają? Ala

- Są to liftingi częściowe, pozwalające na odmłodzenie tylko tej części twarzy, która źle wygląda. Najczęściej wykonuje się cięcie we włosach na skroni, tak że blizna jest ukryta. Pozwala to na uniesienie brwi, wygładzanie „kurzych łapek” i poprawę wyglądu powiek. Można też jednocześnie założyć szef podciągający od spodu policzki. Oddzielnie można zrobić operację samej szyi. Nacina się wtedy skórę za uszami. Podczas litftingu szyi można odessać tkankę tłuszczową z podbródka.

Pytanie 6.: obrzęknięte powieki

Moje powieki dolne są często obrzęknięte i wyglądam, jakbym była stale zapłakana czy zmęczona. Do tego mam liczne zmarszczki. Czy muszę poddać się operacji, czy może są inne metody, mniej inwazyjne, które pozwoliłyby poprawić mój wygląd? Ulka

- Obrzęki powiek dolnych mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, np. chorobami nerek. Jeżeli jesteś zdrowa, to przyczyna tkwi w t tzw. przepuklinach tłuszczowych. Na skutek zbyt słabych powięzi, tkanka tłuszczowa wydostaje się pod skórę i tworzy się uwypuklenie, czyli tzw. worki pod oczami. Niestety, pozbycie się tej dolegliwości możliwe jest tylko przez zabieg operacyjny. Nieoperacyjnie można wygładzić powieki za pomocą lasera. CO2 lub jeszcze mniej inwazyjne – za pomocą aparatu BTL. Jest to mezoterapia bezigłowa, polegająca na wprowadzaniu w skórę roztworu aminokwasów i substancji uszczelniających naczynia krwionośne. Dzięki temu ustępuje brzęk, a skóra się wygładza. Wykonuje się serię zabiegów. Po uzyskaniu poprawy dobrze jest ponowić ją raz do roku.

Pytanie 7.: liposukcja nóg

Myślę, że mój problem jest typowy – mam za grube nogi i chciałabym to zmienić. Przed podjęciem decyzji prosiłabym o informację, na czym polega zabieg, jak trzeba się do niego przygotować i co powinnam robić po operacji. Czy to prawda, że ból jest nie do zniesienia? Renia

- Operacja polega na wprowadzeniu pod skórę cienkiej koniuli i wyciągnięciu tkanki tłuszczowej. Przed operacją chirurg narysuje na Pani ciele „mapę” i wspólnie z Panią ustali, które miejsca będą wyszczuplone. Następnie anestezjolog znieczuli Panią, dzięki czemu zabieg będzie bezbolesny. Potem chirurg wprowadzi pod skórę płyn (sól fizjologiczną z dodatkiem adrenaliny obkurczająca naczynia krwionośne i powodująca ograniczenie krwawienia podczas operacji) i za pomocą aparatu lub strzykawki usunie tłuszcz. Można usunąć tylko ten tłuszcz, który znajduje się pod skórą. Blizny, które pozostają po zabiegu, są niewielkie, przypominają raczej ukłucia. Po zakończonej operacji pacjentka nosi specjalny kombinezon, który elastycznie obkurcza skórę – na początku przez tydzień bez zdejmowania. Kombinezon jest tak uszyty, że pozwala na zachowanie higieny osobistej i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Można w nim wejść nawet pod prysznic. Po tygodniu usuwa się szwy (na każde ukłucie zakłada się szew, aby było jak najmniej widoczne) i rozpoczyna się masaże. Jest to druga, bardzo istotna część leczenia. Dzięki masażom obrzęki i zasinienia szybko ustępują, a skóra obkurcza się gładko i równomiernie. Pierwszy tydzień po zabiegu trzeba mieć dla siebie. Zbyt duży wysiłek może spowodować zasłabnięcie. Po tygodniu można zdejmować ubranko. Należy przygotować się na to, że po operacji miejsca operowane będą obrzęknięte. Zdarzają się sytuacje, że ubrania luźne przed operacją, po niej stają się za ciasne. Jest to stan przejściowy. Dolegliwości nie są duże, jest to raczej nadmierna wrażliwość niż ból. Oczywiście chirurg przepisze Pani środki przeciwbólowe, aby przebieg pooperacyjny był w miarę komfortowy. Należy również przygotować się na to, że po operacji przez 2-3 dni będzie utrzymywać się stan podgorączkowy. Jest to spowodowane wchłanianiem się pozostałości tłuszczu rozbitego w czasie zabiegu.

Pytanie 8.: plastyka piersi

Mam 36 lat i urodziłam dwójkę dzieci. Myślę, że to wystarczy i nie planuję już ciąży. W czasie karmienia mój biust był olbrzymi. Niestety, gdy skończyłam karmienie, piersi opadły, a skóra jest w rozstępach, jak popękana. Chciałabym poddać się operacji, ale boję się blizn. Czy można wybrać taką metodę, aby blizny były niewidoczne?

- Podczas konsultacji chirurg, który będzie Panią oglądał, zaproponuje najlepszą metodę. Najbardziej popularną jest ta opracowana przez Belga, Madelaine Lejoura: po operacji pozostaje blizna wokół otoczki brodawki sutkowej oraz pionowa w dół do fałdu sutkowego. Dzięki tej metodzie można usunąć skórę z widocznymi rozstępami. Zaletą tej metody jest też krótka i mało widoczna blizna. Blizna wokół otoczki jest mało widoczna, a otoczka może stać się bardziej okrągła. Blizna pionowa blednie i dla osoby niewtajemniczonej wygląda jak rozstęp skóry.

Polecamy: Gwiazdy kochają stomatologię anti-agingową

Pytanie 9.: pomniejszenie piersi

Mam 19 lat. Od kilku lat moją zmorą jest biust. Jest tak duży i ciężki, że po 30 minutach siedzenia na krześle muszę wstać, trochę pochodzić i gimnastykować kręgosłup, żeby ból ustał. Zastanawiam się, co będzie w przyszłości. Chciałabym poddać się operacji zmniejszenia piersi, ale obawiam się, czy będę mogła urodzić i wykarmić dziecko. Renata

- W Pani przypadku konieczne jest leczenie operacyjne. Polega ono na wycięciu części gruczołu sutkowego, przesunięcie brodawki wyżej i nadaniu piersiom kształtu. Ponieważ usuwamy część gruczołu, mogą wystąpić kłopoty przy karmieniu piersią. Ale nie jest to przeciwskazanie do zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Może powstać zastój pokarmu przy karmieniu, jednak kilka moich pacjentek urodziło i wykarmiło dzieci bez żadnych kłopotów.

Pytanie 10.: plastyka brzucha

Mam 46 lat i urodziłam trojkę dzieci, pomimo to zachowałam dobrą sylwetkę. Szpeci mnie jednak wiotka skóra z rozstępami w okolicy pępka. Czy istnieje operacyjna metoda pozbycia się tego? Chciałabym nosić spodnie i krótkie bluzki odsłaniające pępek, tak jak jest to w tej chwili modne. Ania

- Jeżeli wadą brzucha są tylko rozstępy w okolicy pępka, wykonanie klasycznej operacji plastyki brzucha może nie dać pożądanego efektu. W takich wypadkach wykonuje się zabieg, który polega na wycięciu skóry wraz z rozstępami z cięcia poprzecznego na poziomie pępka. Blizna po mniej więcej roku staje się mało widoczna.

Zobacz także: Zabiegi medycyny estetycznej na jędrne pośladki

* Andrzej Sankowski ceniony chirurg plastyk, właściciel kliniki chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Warszawie przy ul. Dzwonkowej 62