Operacja piersi? Rozwiewamy wątpliwości!

Rozważasz powiększenie piersi, ale zastanawiasz się, czy kwalifikujesz się do zabiegu i czy będziesz później mogła karmić piersią? Nie wiesz, jaki implant wybrać i jaka metoda operacyjna będzie dla Ciebie najlepsza? Wyjaśniamy wątpliwości związane z powiększaniem piersi!
Operacja piersi? Rozwiewamy wątpliwości!

Piękne, jędrne i proporcjonalne piersi są dumą i ozdobą kobiety. Ładny biust nie tylko przyciąga uwagę mężczyzn i podziw koleżanek, ale jest również niezwykle ważny dla jego właścicielki.  Kobieta lubiąca swoje ciało jest pewniejsza siebie, bardziej zadowolona z życia, a przede wszystkim wolna od kompleksów. Nic więc w tym zaskakującego, że to właśnie zabieg powiększania piersi jest najczęściej wykonywaną operacją plastyczną. Wciąż rodzi on wśród kobiet różne wątpliwości i obawy. Postaramy się je rozwiać.

Czy na pewno mogę mieć operację?

„Czy są tu Panie 40-to letnie, które zdecydowały się na powiększenie piersi???? Jestem przed konsultacją […] i się tak zastanawiam...czy nie mam za dużo lat ” Olamis, www.kafeteria.pl

Większość pań, które decydują się na operację powiększania piersi, jest pomiędzy 20. a 35. rokiem życia, lecz nie oznacza to, że dojrzalsze kobiety nie mogą się jej poddać – również te, które świętowały 60. urodziny.  Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że im młodsza pacjentka, tym lepsze efekty zabiegu. Istnieją natomiast zdrowotne przeciwwskazania do operacji.

„Pacjentka przed zabiegiem musi mieć wykonane kompleksowe badania m.in. morfologię, EKG, RTG klatki piersiowej, USG piersi. Od wyników badań zależy możliwość wykonania operacji. Jeśli pacjentka choruje na cukrzycę, astmę, przyjmuje na stałe leki, np. sterydy czy pali papierosy, proces gojenia może być przedłużony. (...)” mówi dr Piotr Osuch chirurg plastyk ze Szpitala Medicover.

Zabieg powiększania piersi nie może być wykonany, jeśli pacjentka złapała jakąkolwiek infekcję – nawet jeśli jest to lekkie przeziębienie. Nie przeprowadza się zabiegu u kobiet w ciąży, karmiących piersią, chorych na cukrzycę, mających zmiany w piersiach, znajdujących się w grupie ryzyka nowotworu lub mających problemy z krzepliwością krwi i wahaniami ciśnienia. Odradza się operacje paniom, które cierpią na schorzenia skóry lub mają problemy dermatologiczne.

Czy operacja jest na pewno bezpieczna?

„Ja się właśnie zastanawiam czy korekcja piersi jest bezpieczna. Chciałabym je nieco powiększyć […] Czy jest to skomplikowany proces?” Lilka, www.beauty-forum.pl

Zabieg powiększania piersi, mówiąc krótko, polega na wszczepieniu implantów. Wielkość dostępnych na rynku wkładek sięga od 100 do 1200 ml. Ich kształt może być okrągły lub anatomiczny. Wybór wkładek uzależnia się od grubości tkanek, budowy klatki piersiowej, kształtu piersi, oczekiwań pacjentki, czy wielkości piersi przed operacją. Różna może być także zawartość implantu. Mogą być one wypełnione roztworem fizjologicznym soli lub żelem silikonowym. Wkładki można umieścić pod gruczołem piersiowym lub podmięśniowo, czyli pomiędzy klatką piersiową a mięśniem piersiowym większym.  Nacięcia w trakcie operacji wykonywane są w 3 miejscach: pod pachą, wzdłuż fałdu piersiowego lub wokół brodawki. 

Stosowana jest także metoda endoskopowa. Polega ona na wprowadzeniu przez pępek narzędzi, za pomocą których przy użyciu toru wizyjnego tworzona jest jama, do której wkładany jest implant. Co ważne, przy tej metodzie możliwe jest wykorzystanie tylko i wyłącznie wkładek wypełnionych roztworem soli.

Operacja, niezależnie od metody, wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. Bardzo ważny jest właściwy wybór lekarza – doświadczonego, posiadającego wiedzę praktyczną i teoretyczną, który wykona zabieg profesjonalnie i bezpiecznie, a wcześniej opowie zarówno o zaletach, jak i zagrożeniach wiążących się z operacją. Operacja trwa od 1,5 godziny do 4 godzin, a ten czas jest uzależniony od zastosowanej techniki.

Jak wybrać właściwego lekarza?

Lekarz, który ma przeprowadzić operację, powinien posiadać wykształcenie medyczne ze specjalizacją z dziedziny chirurgii plastycznej, poparte doświadczeniem i referencjami. Jeśli nie znamy nikogo, kto może polecić nam specjalistę, warto skrupulatnie rozeznać się na rynku i poszukać wiarygodnych opinii pacjentek. Pod żadnym pozorem nie można kierować się najniższą ceną zabiegu, ponieważ może się za nią kryć niskiej jakości sprzęt lub usługi.  

Istotnym elementem wyboru specjalisty są także konsultacje. Wysokiej klasy specjaliści opowiedzą dokładnie o wszystkich możliwościach powiększania piersi. Uświadomią przyszłym pacjentkom ryzyka powikłań, możliwość karmienia piersią po operacji, wygląd i „zachowanie” implantów w przyszłości. Pokażą zdjęcia innych pacjentek przed i po zabiegu czy rodzaje implantów i cięć stosowanych w trakcie operacji.

Jakie implanty  wybrać?

„Planuje zabieg powiększenia piersi […] i jestem przerażona, nie wiem jakie wkładki wybrać czy anatomiczne czy okrągłe.” ANDZIA_33 www.kafeteria.pl

Kształt implantów powinien zostać wyczerpująco skonsultowany z chirurgiem plastycznym, który będzie wykonywał zabieg. Na podstawie wielkości, kształtu, stanu piersi i oczekiwań pacjentki lekarz zdecyduje, jaki rodzaj i wielkość implantów będą najlepsze.  Doradzi między innymi, czy lepiej wybrać wkładki anatomiczne czy okrągłe. Warto wiedzieć, że wkładki anatomiczne wyglądają naturalniej i są lepiej dopasowane do kształtu piersi. Wkładki okrągłe nadają piersi zaokrąglony kształt. Na przykład małe i średnie implanty o kształcie anatomicznym często stosowane są u kobiet, które chcą, aby ich piersi wróciły do formy sprzed ciąży i karmienia.  

Bardzo ważną kwestią jest również dopytanie lekarza o to, jakich firm implantu stosuje. Wysokiej klasy producenci stosują Politykę Bezterminowej Wymiany. Oznacza to, że bezpłatnie wymieniane są wszystkie implanty tego producenta, które uległy opróżnieniu, utraciły integralność lub zastawki – w ciągu całego życia pacjentki.

Jak długo trwa rekonwalescencja? Jak silny jest ból?

„Pomóżcie mi: mam rozmiar biustu 75b i jestem zdecydowana na operacje piersi i w związku z tym mam parę pytań: 1. Ile czasu po zabiegu trzeba spędzić w łóżku? Wiem że to indywidualna sprawa ale proszę o taki uśredniony czas […]”  Ewelinka290386 www.wizaz.pl

Bardzo ważnymi elementami rekonwalescencji po powiększaniu piersi są wizyty pooperacyjne, kontrole, a często również ćwiczenia, masaże i inne zabiegi wspomagające gojenie. „Po operacji pacjentka pozostaje w szpitalu przez jedną noc, a budzące obawy dreny usuwane są już następnego dnia. Bandaż zastępowany jest przez specjalny biustonosz, który ułatwia gojenie. Pierwsze dni niestety mogą być bolesne, szczególnie gdy implanty były wszczepiane pod mięsień.  Dolegliwości te można zmniejszyć stosując środki przeciwbólowe, lecz niestety pewien dyskomfort pozostaje. Gdy implant zostaje umieszczona pod gruczołem, gojenie przebiega szybciej i jest mniej bolesne niż w przypadku metody podmięśniowej. Ta druga ma jednak taką zaletę, że zoperowana pierś wygląda naturalniej. Reakcja na ból jest oczywiście cechą indywidualną. Przez  jakiś czas występuje również uczucie nadwrażliwości na dotyk. Po upływie 7 do 10 dni szwy zostają zdjęte. Do pełnej aktywności kobieta powraca po około tygodniu” komentuje dr. Piotr Osuch ze Szpitala Medicover. Szczegóły dotyczące rekonwalescencji oraz prawidłowego dbania o ciało powinien przekazać lekarz.

Czy mogę karmić piersią po operacji?

„Czy mając implanty w piersiach można karmić dziecko? Tzn. chodzi mi o to, czy nie ma problemów z wytwarzaniem pokarmu, przepływem przez kanaliki, czy dziecko nie ma problemów z uchwyceniem brodawki itd.?”  Feminasapiens, www.forum.gazeta.pl

Operacja powiększenia piersi nie jest przeszkodą w karmieniu, jeśli została ona przeprowadzona w taki sposób, aby to umożliwić. Innymi słowy – kobieta decydująca się na zabieg powinna wcześniej uprzedzić lekarza o planowanej ciąży. W takiej sytuacji zostaje wybrany odpowiedniej wielkości implant, a cięcie nie jest wykonywane wokół otoczki tylko pod piersią.

Badania przeprowadzone przez Datamonitor pokazują, że najwięcej w Europie na zabiegi i operacje plastyczne wydają Brytyjczycy. W 2006 roku na upiększające zabiegi przeznaczyli 500 mln funtów. W USA wydano w tym samym czasie  blisko 5,7 mld dolarów.  Również w Polsce stopniowo rosną wydatki na ten cel. Cóż – kobieta zmienną jest i lubi zmieniać się na … piękniejszą.

Polecamy: Chirurgia plastyczna

Źródło: materiały prasowe/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 tygodnie temu
Wszystkiego co istotne na temat operacji dowiedziałam się na konsultacji u doktora Pabiańczyka, który później wykonał mi zabieg. Myślę, że każdy dobry i szanujący się chirurg podejmuje tego typu rozmowę z pacjentką przed zabiegiem.
/miesiąc temu
Powiększyłam piersi implantami anatomicznymi Mentor. Rozmiar miseczki dobrałam podczas konsultacji z chirugiem tak żeby biust był proporcjonalny do mojej sylwetki. Po operacji musialam sporo odpoczywac, ale bylo warto. Gdy opuchlizna zeszla i blizny pojaśnialy- biust wyglada idealne, w koncu pozbylam sie kompleksow :)
/6 miesięcy temu
Dobrze, że piszecie nie tylko o rozmiarze implantów, ale również o ich marce. Na rynku jest ich spory wybór, osobiście skłaniam się ku marce Mentor, bo czytałam, że kilka celebrytek równiez je wybralo ( Siwiec, Rozenek czy nawet Chodakowska). Wiec to chyba produkt z gornej pólki :P plus nie mają wszczepionego chipu, wiec po operacji bede mogla swobodnie wykonywac wszelkie badania diagnostyczne piersi.
POKAŻ KOMENTARZE (5)