POLECAMY

Operacja nos

Rzadko jesteśmy naprawdę zadowolone z jego wyglądu. Jeśli jest to poważny problem, warto poprawić wygląd nosa. Tym bardziej że operacja plastyczna nie wiąże się z wielkim bólem czy szczególnym ryzykiem dla zdrowia.
Operacja nos
Nos odgrywa kluczową rolę w wyglądzie. Umiejscowiony jestna środku twarzy, a jego niedoskonałości są trudne do ukrycia. Nic dziwnego, że zmiana wyglądu nosa tak bardzo wpływana naszą samoocenę. Operacje korygujące jego wielkość i kształt należą do najczęściej wykonywanych w Europie. Nas to nie dziwi, bo jak się przekonaliśmy, przygotowując ten materiał, zabiegi te nie należą do zbyt uciążliwych. Po operacji pacjent nie czuje bólu, a następnego dnia wracado domu z nowym nosem (choć ukrytym pod gipsem). Właśnie – nowym nosem, a nie nowym wyglądem! Przekonanie, że zabieg totalnie zmieni urodę, to jedyne zagrożenie wynikające z tej operacji. Warto o tym pamiętać, żeby uniknąć rozczarowań.

Nos idealny
Każdy o takim marzy, jednak trudno go zdefiniować. Jego kształt zależy m.in. od płci, wieku i rasy. Chirurdzy są tu jednomyślni – idealny nos to taki, który pasuje do proporcji twarzy. Jest nie za mały i nie za duży, niezbyt wystający,ale też nie za bardzo schowany. Lekarze nie działają jednak na wyczucie. Można bowiem określić idealne proporcje twarzy, do zachowania których dąży się, modelując nos.

Jak to wygląda u kobiet:
- Poziome linie dzielą twarz na trzy równe odcinki: 1/3 czoło, 1/3 nos i 1/3 usta i broda.
- Kąt pomiędzy górną wargą a linią, jaką rysuje kolumienka nosa, powinien wynosić ok. 100–110 stopni (u mężczyzn ok. 90–105 stopni).
- Kąt pomiędzy grzbietem nosa a linią pionową łączącą czoło z brodą to 34 stopnie.
Modelując nos, należy wziąć także pod uwagę rozstaw oczu. Jeśli są od siebie daleko, wówczas nos może być nieco szerszy, im bliżej siebie znajdują się oczy, tym węższy powinien być nos.

Chirurgiczna korekta kształtu nosa

Dla kogo
Na operację może zdecydować się praktycznie każdy. Jedynym warunkiem jej wykonania oprócz dobrego ogólnego stanu zdrowia jest zakończony okres rozwoju szkieletu kostnego nosa, co następuje zwykle ok. 16.–17. roku życia.

Przed zabiegiem
Konieczna jest konsultacja. Podczas rozmowy lekarz powinien nie tylko dokładnie opisać ci przebieg zabiegu i okresu rekonwalescencji, ale także odbyć z tobą rzetelny wywiad odnośnie do oczekiwań. Musisz być pewna, że uzyskany efekt cię zadowoli. Nie zawsze bowiem nasze marzenia mogą się spełnić. Warto przygotować się do tej rozmowy: po pierwsze, powycinaj z kolorowych magazynów zdjęcia nosów, które ci się podobają, po drugie, zrób sobie trzy zdjęcia: dwa profile i zdjęcie na wprost. Na wydrukach zdjęć lekarz będzie mógł naszkicować kształt, do jakiego będzie dążył. W niektórych gabinetach istnieje możliwość dokonania symulacji komputerowej efektu operacji. Wówczas twoje zdjęcia nie będą już potrzebne. Najważniejsze, abyś wiedziała, czego chcesz, i pamiętała o tym, że efekt nie zawsze da się przewidzieć. Na koniec wizyty lekarz da ci całą listę badań do wykonania. Są one konieczne do oceny twojego ogólnego stanu zdrowia i niezmiernie istotne dla zastosowanego znieczulenia.
Na tydzień przed terminem zabiegu nie wolno ci zażywać aspiryny ani innych leków zmniejszających krzepliwość krwi, niewskazane jest także łykanie tabletek przeciwbólowych.
Jeśli palisz papierosy, na dwa tygodnie przed zabiegiem powinnaś poważnie rozważyć rozstanie się z nałogiem. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, postaraj się przynajmniej ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Pamiętaj, że wszelkie procesy gojenia i regeneracji przebiegają u ciebie zdecydowanie wolniej, co zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.
Niezależnie od tego, czy operowany będzie cały nos, czy tylko jego część chrzęstna, dobrze, abyś na 6 godzin przed zabiegiem nic nie jadła ani nie piła.
Zanim położysz się na stole operacyjnym, powinnaś dokładnie zmyć makijaż. Nawet niewielkie pozostałości tuszu mogą okazać się niebezpieczne.
Zawsze warto też wybrać się na konsultację do laryngologa, ponieważ korekta kształtu nosa daje możliwość jednoczesnej operacji przegrody nosowej. W niektórych gabinetach konsultacja jest integralnym elementem przygotowań przedoperacyjnych, w innych powinnaś zadbać o to na własną rękę.
Poproś o podanie specjalnego leku zmniejszającego nieprzyjemne uczucie nudności po operacji.

Zabieg
Przed samą operacją odbędziesz rozmowę z anestezjologiem. Następnie zostaniesz przewieziona na salę operacyjną. Po założeniu wenflonów zostaną ci podane leki, dzięki którym szybko przeniesiesz się w krainę snów. Jeśli operacja wykonywana będzie także w części kostnej nosa, konieczne będzie założenie rurki intubacyjnej, przez którą będziesz oddychała w czasie zabiegu. Reszty działań będziesz już kompletnie nieświadoma.
Co się dzieje podczas zabiegu? Chirurg wycina fragmenty chrząstek, modelując czubek nosa, i ewentualnie łamie kości w trzech miejscach: na środku grzbietu i po bokach w punktach styku z kośćmi jarzmowymi. Garb nosa ścina specjalnym dłutkiem. Dodatkowo może także zoperować przegrodę nosową, ustawiając ją w linii prostej. Chrząstka budująca przegrodę jest także bardzo dobrym implantem, który może zostać wykorzystany przy korygowaniu kształtu nosa. Po zakończonym zabiegu lekarz usztywni nos, przyklejając na jego grzbiecie najpierw maleńkie plasterki, a następnie nakładając na nie gips lub specjalny materiał usztywniający.

Po operacji
Obudzisz się z zatkanym nosem, bo będą tkwiły w nim setony. Na skutek konieczności oddychania przez usta pojawi się uczucie suchości w jamie ustnej i w gardle. Na szczęście jeszcze przez kilka godzin będziesz bardzo śpiąca, co pozwoli ci łatwiej znieść tego typu niewygody. Nie będziesz później pamiętała momentu wybudzenia ani kilku godzin po zabiegu.
Nos będzie mocno obrzęknięty, ale nie powinien boleć. Pod oczami mogą pojawić się siniaki, które z biegiem czasu rozleją się na policzek. Ulegną one wchłonięciu w ciągu kilku dni, maksymalnie tygodnia.Mogą pojawić się niewielkie bóle głowy i łzawienie oczu.
Pierwszego dnia po zabiegu powinnaś leżeć w łóżku z uniesioną głową. Możesz robić sobie zimne kompresy, które obkurczą naczynia, zmniejszą krwawienie i obrzęki.
Przez 7–10 dni nie będziesz mogła zobaczyć swojego nowego nosa. Tyle czasu powinnaś nosić opatrunek modelujący. Pomiędzy 9. a 12. dobą od zabiegu zdejmowane są wszystkie szwy nierozpuszczalne.
W pierwszym miesiącu po zabiegu powinnaś znacząco ograniczyć wysiłek fizyczny. Niewskazane jest nawet chodzenie po schodach i schylanie się. Czynności te (nie mówiąc o regularnych ćwiczeniach) podnoszą ciśnienie i powodują gwałtowny napływ krwi także do nosa, co utrudnia gojenie. Efektem niestosowania się do zaleceń może być nawet utrwalony obrzęk nosa.
Przez kolejne trzy miesiące od zabiegu nie wolno ci się ani przegrzewać (unikaj sauny, solarium), ani wychładzać. Niewskazane jest także noszenie okularów – mogłyby zdeformować kształt nosa.

Powikłania
Infekcja, asymetria, nierówności widoczne na skórze nosa, krwawienie z nosa, problemy z oddychaniem, wysychanie śluzówki, przedłużające się obrzęki i zasinienia.

Efekt
Ogólny zarys nowego nosa zobaczysz w momencie zdjęcia opatrunku. Jednak na końcowy rezultat trzeba poczekać ok. 6 miesięcy. W tym czasie nos będzie się kształtował, a obrzęk zmniejszał.

Czas: Sama operacja trwa ok. 1–3 godzin, w zależności od jej rozległości i stopnia trudności. W klinice będziesz musiała spędzić noc.

Cena: Uzależniona jest od stopnia trudności. Nos kostny: ok. 7–9 tys. zł. Nos chrzęstny: ok. 4–5 tys. zł.

Techniki operacyjne

Technika otwarta
W metodzie tej przecina się skórę na kolumience nosa, bardzo blisko górnej wargi. Najlepiej w miejscu, gdzie powstaje załamanie po naciśnięciu koniuszka nosa. Cięcie zazwyczaj wygląda jak zygzak. Taki kształt ułatwia gojenie i sprawia,że blizna jest niewidoczna. Następnie cięcie biegnie w środku nozdrzy, na śluzówkach. Po odpreparowaniu skóry od chrząstek wywija się ją przy pomocy specjalnego narzędzia przypominającego małe widełki i całkowicie odsłania chrząstki.
Wady: Istnieje niewielkie ryzyko utworzenia się widocznej blizny (spotyka to ok. 0,25 proc. pacjentów).
Zalety: Technika ta umożliwia bardzo precyzyjną korektę i może być stosowana do korekty każdego nosa.

Technika zamknięta
Zarówno chrząstki, jak i część kostną modeluje się przez otwory nosowe. Cięcie można prowadzić zarówno głęboko, jak i przy samym brzegu otworu. Po nacięciach dokonanych w śluzówkach nosa odsłania się chrząstki bez zdejmowania skóry. Podobnie jak przy technice otwartej chirurg wywija skórę na koniuszku nosa przy pomocy specjalnego narzędzia.W dalszej kolejności wycina fragmenty chrząstek, kształtując koniuszek. Ponieważ skóra nie zostaje przecięta, pole operacyjne i widoczność chrząstek są nieco mniejsze.
Wady: Technika zamknięta ogranicza widoczność chrząstek, więc chirurg musi wykazać się wprawą i wyczuciem, modelując nos.
Zalety: Zapobiega powstaniu brzydkiej blizny na kolumience nosa.

Jak znaleźć dobrego chirurga
– Na początek warto sprawdzić, czy lekarz, do którego zamierzasz się wybrać, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Listę członków znajdziesz na: www.ptchprie.republika.pl.
– Sprawdź, czy doskonali swoją wiedzę i umiejętności. Mogą na to wskazywać dyplomy ukończenia kursów, szkoleń i udział w konferencjach.
– Najlepszą rekomendacją dla lekarza jest grono zadowolonych pacjentów. Poszperaj w internecie, popytaj się znajomych, sprawdź, kogo polecają.
– Nie daj się skusić na supertanie oferty i promocje. Dobry, doświadczony lekarz ceni swoje usługi i wybiera najlepsze z dostępnych na rynku materiały niezbędne do zabiegu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
zgadzam się dziewczyny, ze grunt to dobry chirurg, nie ma co oszczędzac pieniędzy jeśli chodzi o takie powazne sprawy, ja miałam operację u dra łątkowksiego i nos mam piękny równiutki i mały tak jak chciałam
/4 lata temu
Mnie operowała nosek dr Żukowska i też jestem zadowolona, jak poprzedniczki. Dobry chirurg to naprawdę bardzo ważne bo to daje nam sukces operacji
/4 lata temu
Nos był moim największym kompleksem, był bo teraz jest idealny. Gdyby nie pożyczka w Open Finance i wspaniały chirurg nadal bym się męczyła i zbierała pieniądze.
POKAŻ KOMENTARZE (2)