POLECAMY

Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc

Nieodpowiedni krem lub jego brak, mała drzemka na plaży w pełnym słońcu i od razu oparzenie słoneczne gotowe. Nasza skóra piecze i boli. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak najlepiej łagodzić oparzenia słonecznie? Sprawdź!

Oparzenie słoneczne powstaje na skutek nieodpowiedniej ochrony przed promieniami słonecznymi. Poparzona skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Zwykle, w przypadku małych oparzeń, po kilku dniach uszkodzony naskórek kawałeczkami odpada, a ból powoli znika. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w przypadku poważnych oparzeń słonecznych, ale o tym poniżej.

Przeciwdziałanie oparzeniom słonecznym

Na początku warto jest zawsze pomyśleć o przeciwdziałaniu oparzeniom słonecznym. Są one nieprzyjemne i wyglądają z pewnością nieestetycznie. Dlatego warto zapamiętać kilka zasad zanim zdecydujemy się na kąpiel słoneczną:

1. Stosuj odpowiednie kremy przeciwsłoneczne! (każdy krem ma filtr, który przeznaczony jest do określonego typu skóry; jeżeli nie wiesz, jaki jest właściwy dla ciebie, sięgnij po 20 albo 25);

2. Ostrożnie ze słońcem! (pierwsze promyki mocnego słońca, a ty już biegniesz na plażę albo łąkę, marząc tylko o kilkugodzinnym leżakowaniu na słońcu – błąd, twoja skóra musi powoli przyzwyczajać się do promieni słonecznych);

3. Nie każda pora jest dobra do opalania (latem, gdy słońce świeci bardzo mocno, nie zaleca się, a nawet wręcz odradza, opalanie w godzinach między 12 a 15/16, gdyż może to spowodować mocne oparzenia słoneczne).

Zobacz także: Leki, po których nie wolno się opalać

Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc

Jeżeli już zdarzy nam się cierpieć z powodu oparzeń słonecznych, warto pomyśleć o:

1. krótkim, chłodnym prysznicu, który obniży temperaturę naszego ciała oraz częściowo ukoi ból spowodowany poparzeniem;
2. okładach z mleka lub jogurtu – ukoją ból i nawilżą uszkodzoną skórę;
3. środkach przeciwbólowych – ale tylko w pojedynczej dawce;
4. kremach zawierających witaminę E oraz pantenol – nawilżają skórę i zmniejszają pieczenie;
5. okładach z tłustej śmietany, najlepiej 36% - działa jak okłady z mleka.

Pomoc lekarska

W niektórych wypadkach wizyta u lekarza jest jednak nieunikniona. Jeżeli więc zauważasz u siebie pęcherze na skórze, nieustępującą podwyższoną temperaturę, narastający ból oraz pogorszenie nastroju, powinieneś natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Oparzeń przeciwsłonecznych nie należy lekceważyć, gdyż mogą one w skrajnych wypadkach prowadzić do poważnych zaburzeń i chorób, m.in. czerniaka czy stanów zapalnych skóry.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że zbyt długie przebywanie na słońcu osłabia naszą skórę i sprawia, że znacznie szybciej się ona starzeje.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/4 lata temu
Bardzo dobry kojący żel z pantenolem ma Soraya. W ubiegłym roku uratował moje spalone plecy i ramiona. To takie sos na oparzenia słoneczne
/4 lata temu
ja jako dziecko zawsze chciałam się szybko opalić i się nie smarowałam, co tylko skutkowało tym, że byłam cała czerwona... i leżałam plackiem posmarowana panthenolem, bo tylko to mi przynosiło ulgę. ale okropne uczucie, teraz już się smaruję i opalam się powoli, ale ładnie, a nie na buraka hah
/5 lat temu
A ja chodzę codziennie na basen i opalam się, wyglądam jak mulatka i mam piękne zadbane ciało! oczywiście nawilżam ciało i stosuję kremy z wysokim filtrem do opalania.
POKAŻ KOMENTARZE (7)