POLECAMY

Oparzenia słoneczne - jak się przed nimi chronić?

Oparzenia słoneczne objawiają się silnym zarumienieniem skóry połączonym z pieczeniem. Skutkiem oprzeń słonecznych mogą być również pęcherze na skórze. Co zrobić, żeby się przed nimi ustrzec?

W sezonie letnim oparzenia słoneczne wciąż nie należą do rzadkości. Zwykle objawiają się one zaczerwienieniem, swędzeniem, a w silniejszych stadiach również dokuczliwymi pęcherzami. Skóra wykazuje wtedy dużą wrażliwość na dotyk, a każdy ruch staje się bolesny. Oprócz nieprzyjemnych symptomów po upragnionej opaleniźnie pozostaje zwykle wspomnienie – poparzony naskórek po kilku dniach ulega złuszczeniu. Jeśli nie chcesz tracić wakacji na leczenie przykrych skutków oparzeń słonecznych, pamiętaj o kilku sprawdzonych zasadach: rozważnie korzystaj ze słońca, noś czapkę i okulary przeciwsłoneczne oraz stosuj preparaty ochronne.

Jak długo można się opalać?

Zażywając kąpieli słonecznych należy przede wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pierwsze wyjście na słońce nie powinno przekraczać 20 minut, czas plażowania można później stopniowo wydłużać. Zaleca się też unikanie tzw. godzin szczytu, czyli okresu, gdy słońce świeci najmocniej. - Pomiędzy godziną 11.00 a 15.00 mamy do czynienia z najbardziej intensywnym działaniem słońca. Wskazane jest, aby w tym czasie całkowicie zrezygnować z opalania – radzi dr Aleksandra Komorowska-Roszkiewicz z kliniki Linea Corporis w Warszawie.

Zobacz także: Fototypy skóry - jaki jest twój?

Jak używać preparatów z filtrem UV?

Nowoczesne preparaty z wysokim filtrem UV pomogą nam stosownie zabezpieczyć skórę. Rozprowadzić należy je przynajmniej 20 minut przed planowanym wyjściem na słońce i ponownie aplikować co kilka godzin, a także po każdej kąpieli, wytarciu ręcznikiem czy spoceniu. Międzynarodowy wskaźnik SPF (sun protection factor) określa stopień działania kremu ochronnego. Powinien on być dostosowany m.in. do wieku, fototypu skóry, a także warunków atmosferycznych i klimatycznych. Szczególną opieką trzeba otoczyć dzieci i osoby starsze, a także wszystkich z tendencją do oparzeń (np. jasna skóra, rude włosy).

Nakładając preparaty nie zapominajmy o szczególnie wrażliwych partiach twarzy, takich jak uszy, okolice oczu, wagi czy nos. Najszybciej ulegają one oparzeniom słonecznym. Ponadto, zadbajmy o nakrycie głowy oraz okulary ze szkłami z filtrem przeciw UV.

Tak przygotowani możemy cieszyć się zbawiennym działaniem słońca, oczywiście – w racjonalnych dawkach.

Zobacz także: Jakie są negatywne skutki opalania?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)