Opalanie z wyszczuplaniem

Przedstawiamy 45 nowości przeciwsłonecznych.
/ 26.07.2006 12:30
Zaufaj kremom przeciwsłonecznym. Dzięki nim opalisz się ładnie i bezpiecznie. Ale nie tylko! Nowe kosmetyki z filtrami wyszczuplają ciało, odmładzają cerę, szybko brązowią skórę. Zobacz, jakie nowości czekają nas tego lata.

Mimo ogromnego wyboru kremów do opalania, dane dotyczące ich stosowania przez Polaków (zebrane przez firmę Vichy) są szokujące. Aż 49 proc. ankietowanych w ogóle nie chroni się przed słońcem. 30 proc. matek nie smaruje też niczym swoich dzieci (a wiadomo, że już kilkakrotne spieczenie skóry w wieku dziecięcym zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym). Po filtry powyżej SPF 20 sięga tylko 5 proc. Skutki? Aż 37 proc. z nas ulega regularnie poparzeniom słonecznym. A naprawdę łatwo można tego uniknąć. Zdaniem dermatologów kremy przeciwsłoneczne mają jedne z najbardziej skutecznych i łatwych do opracowania formuł kosmetycznych. Nie muszą być drogie, aby były efektywne. Ponadto są przyjemne i bardzo łatwe w stosowaniu. Zwłaszcza gdy obiecują coś więcej niż tylko ochronę przed promieniami UV.

Nie potrzebujesz setki
Przypomnijmy: filtr SPF 100 niewiele więcej chroni nas niż SPF 50, a nawet 25 (ten zatrzymuje już 97 proc. promieni). I nie blokuje bynajmniej słońca – byłoby to zresztą niewskazane z uwagi na zdrowie. Z badań brytyjskiego Instytutu Fizyki wynika, że faktor SPF 50 jest wystarczający – nawet dla bladych Anglików – podczas urlopu w krajach wysokiego ryzyka. A lekarze ostrzegają, że ludzie sięgający po SPF 100 wcale lepiej nie chronią się przed słońcem – stosują bowiem te kremy rzadziej, niż powinni, przekonani o ich maksymalnej skuteczności. To dlatego pojawił się pomysł wprowadzenia w krajach UE zakazu używania oznaczeń powyżej SPF 50.

Jakość czy ilość?
Filtry stosowane w kremach wprowadzanych do sprzedaży podlegają rygorystycznym badaniom. Zanim zostaną dopuszczone do użycia, przechodzą całą masę testów, np. skuteczności, toksyczności, mutagenności. Dlatego kupując sprawdzoną markę, możesz mieć pewność, że zadziała tak, jak obiecuje producent. Problem leży, od lat, w czym innym: smarujemy się nimi zbyt skąpo, a także zbyt rzadko. Wysokość SPF na opakowaniu jest efektem badania, w którym nakłada się 2 mg kosmetyku na 1 cm3 skóry. Gdybyś chciała trzymać się tej zasady w naturze, musiałabyś jednorazowo wsmarować w ciało 40 g (!) preparatu. To niemożliwe, dlatego zaleca się powtarzanie aplikacji co 2–3 godziny.

Dla niedowiarków
W Polsce popularność olejku z SPF 2 ciągle bije na głowę mleczko z SPF 20. Powody są dwa: 1) nie wierzymy, że można się opalić z wysoką ochroną, 2) żywe jest przekonanie, że takie kremy zostawiają tłustą warstwę. Sprostujmy. Ad 1) Można się opalić, nawet stosując filtr SPF 100. Sprawdziłam to na własnej skórze, bo od dziecka mam zakaz wystawiania jej na słońce (znamiona). Smaruję się więc często i hojnie. Uwaga! Nie dość, że w dwa tygodnie moja skóra zmienia kolor z białej czekolady na mleczną, to „negatyw” bikini jest widoczny na niej jeszcze wtedy, gdy pakuję się na wakacje... rok później. Ad 2) Wysoki stopień ochrony można dziś bez problemu zamknąć w lekkich, błyskawicznie wchłaniających się formułach, np. mleczkach (Vichy) i sprejach (Garnier). Spodobają się one dziewczynom z przetłuszczającą się cerą. W tym roku widać też dużą troskę o komfort osób ze skórą nadwrażliwą na słońce (w badaniach Vichy taki problem deklarowało aż 41 proc. ankietowanych). Najczęściej objawia się ona wysypką i zaczerwienieniem. Popularna pokrzywka słoneczna nosi fachową nazwę wielopostaciowych osutków świetlnych. Cierpi na nią już 20 proc. populacji. – Pojawia się w maju i czerwcu pod wpływem pierwszego kontaktu ze słońcem lub po dużym nasłonecznieniu – mówi dr Ewa Chlebus, dermatolog. Jak się przed nią uchronić? Warto sięgać po specjalne kremy dla wrażliwców, które wzmacniają system obronny skóry oraz szybko łagodzą podrażnienia (np. Iwostin, Avene).

Dwa w jednym
Tym, którzy nie mają nadwrażliwej skóry, ale za to wyjątkowo dbają o jej młodość, polecamy przeciwzmarszczkowe kremy do opalania, wzbogacone w antyutleniacze, substancje nawilżające i stymulujące syntezę kolagenu. Istnieją już nawet specjalne kremy pod oczy (Clarins, Estée Lauder), które mają zapobiegać fatalnym skutkom... mrużenia oczu na słońcu.
I jeszcze jedna nowość – tym razem dla niecierpliwych. To przyspieszacze opalania, które nakłada się przed ochroną (są też kremy 2 w 1). Składnikiem najczęściej w nich stosowanym jest tyrozyna, która stymuluje pigmentację (w normalnych warunkach barwnik pojawia się nad jądrem komórki w momencie zagrożenia promieniami UV – aby ją chronić).
A jeśli absolutnie nie wyobrażasz sobie plażowania bez makijażu, polubisz podkłady w kompakcie lub kremy tonujące z wysokimi filtrami. Nakładaj je w małych ilościach, aby efekt był naturalny.

Kremy wyszczuplające i ujędrniające
Polki pokochały pomysł na kosmetyki, które za jednym zamachem zapewniają ciału dwa najbardziej pożądane na plaży efekty: ochronę i wysmuklanie. Dodano do nich nie tylko filtry, ale także składniki lipolityczne, ujędrniające czy antycellulitowe, np. kofeinę, zieloną kawę, wyciągi z herbaty czy bluszczu. Oczywiście, trudno oczekiwać, że smukła linia pojawi się tak szybko jak letnia opalenizna.
Ale jeśli masz nawyk codziennego stosowania kosmetyków wyszczuplających, dzięki tym formułom nie będziesz musiała z niego rezygnować. Skóra stanie się napięta i gładka.

1. Ujędrniający Sundestressor z SPF 30 (Kanebo, 125 ml: 210 zł).
2. Emulsja wyszczuplająca z SPF 8 (Kolastyna, 200 ml: 11 zł).
3. Sunslim Body Programme z SPF 15 na cellulit (Lancaster, 150 ml: 130 zł).
4. Emulsja ujędrniająca z SPF 8 (Bielenda, 150 ml: 14 zł).
5. Lirene Słoneczny Program Wyszczuplający z SPF 8 (Eris, 200 ml: 19,90 zł).

Zamieszanie z UVA
Do początku lat 80. nie wiedziano, że jest ono odpowiedzialne za fotostarzenie i nowotwory. Dziś wiemy, że UVA stanowi 90 proc. całkowitego promieniowania, jest obecne nawet w pochmurny dzień, przenika przez szyby. W dodatku dociera do skóry właściwej, znacznie głębiej niż UVB. Stąd od kilku sezonów taka popularność filtrów UVA w kremach przeciwsłonecznych. Mimo to ciągle nie ma jednolitego sposobu wyliczania ich wysokości. Najczęściej spotkasz oznaczenia: IPD (Immediate Pigment Darkening) informuje, w jakim stopniu preparat chroni przed UVA po 1 min od nasłonecznienia.
PPD (Persistent Pigment Darkening) pokazuje, ile razy zmniejszyła się dawka UVA absorbowana przez skórę 2 i 24 godziny po ekspozycji na słońce.
W praktyce niektóre firmy stosują jedno z oznaczeń, inne – obydwa, jeszcze inne mają własne obliczenia. Stąd pomysł Komisji Europejskiej, aby zrezygnować z nich w ogóle, ale za to każdy krem przeciwsłoneczny musiałby zawierać co najmniej 1/3 filtrów UVA względem całego SPF.

Jak się chronić przed słońcem?
1. Wyrzuć kosmetyki z filtrami UV, których używałaś w ubiegłym roku. Wysoka temperatura i słońce zniszczyły ich skuteczność.
Kremem ochronnym smaruj się 20 min przed wyjściem z domu. Tyle czasu potrzeba, aby dobrze się wchłonął.
2. Staraj się wklepywać w skórę dużo więcej kremu niż zazwyczaj. Koniecznie smaruj się co 2–3 godziny. Kremy z filtrami UV ścierają się (także wodoodporne), spływają z potem, zmywają, a nawet rozkładają pod wpływem ciepła (na etykietach szukaj oznaczenia, że są fotostabilne).
3. Miejsca szczególnie wrażliwe, np. znamiona, pokryj specjalnym sztyftem dającym wysoką ochronę. Mają one bardziej tłustą konsystencję i, kryjąc skórę grubą warstwą, lepiej ją chronią. Do ust stosuj szminki ochronne.
4. Nawet w cieniu stosuj kremy z filtrami. Promienie UV odbijają się od powierzchni wody, piasku, budynków.
5. Przez pierwsze 3–4 dni smaruj się kremem z wysoką ochroną: SPF 15–30, a w wypadku cery wrażliwej SPF 50. Dopiero potem stopniowo „obniżaj” ochronę. Opalenizna będzie ładniejsza i trwalsza.
6. Pamiętaj o ochronie nie tylko nad morzem. Słońce jest dużo groźniejsze w górach, gdyż co 1000 m natężenie promieniowania UV rośnie o 15 proc.
7. Chroń oczy. Nie mają naturalnego zabezpieczenia jak skóra. Kup okulary z filtrami UVA i UVB. Gwarancją jakości jest miejsce kupna (najlepiej salon optyczny) i marka. Na plaży nie noś okularów z jasnymi szkłami, bo potęgują ostre światło słoneczne.

Kapsułki słońca
Zmniejszają wrażliwość skóry na UV, regenerują ją, przyspieszają ładną opaleniznę. Innēov Słońce (Innēov, 30 szt.: 86 zł, w aptekach).

Lubimy kapelusze
Bo chronią nie tylko głowę, ale też twarz, dekolt i ramiona. Pod warunkiem że wybierzesz supermodny fason „klapiaka” z szerokim, falującym rondem.

Zapach bez plamy
Na plażę wybierz perfumy bez alkoholu – pod wpływem słońca mógłby wywołać przebarwienia. Classique (Jean Paul Gaultier, 50 ml: 228 zł).

Planowane zmiany
W Komisji Europejskiej trwają prace nad regulacjami prawnymi określającymi warunki, które powinny spełniać wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne. Wejdą one w życie prawdopodobnie w 2007 r. Nie jest jeszcze ostatecznie znany ich kształt, ale możemy się spodziewać, że:
Kosmetyki przeciwsłoneczne będą musiały zawierać filtry UVB i UVA, stanowiące co najmniej 1/3 całkowitej ochrony UV.
Będą podzielone na kilka grup, w zależności od stopnia ochrony – na opakowaniach dodatkowo znajdą się określenia: ochrona słaba, średnia, duża, bardzo duża.
Kremy nie będą mieć oznaczeń powyżej SPF 50. Jest pomysł, aby docelowo producenci mogli używać tylko SPF 6, 10, 15, 25, 30, 50 i 50+. Znikną zupełnie faktory SPF 2 i 4 – będą mogły być stosowane tylko w samoopalaczach.
Znikną też określenia „sunbloker” oraz oznaczenia, że produkt daje 100 proc. ochrony przeciwsłonecznej. Bo jej nie daje.

Kremy na słońce
Sprawdź, które przydadzą Ci się najbardziej.

Balsamy nawilżające
1. Sprej Photoderm SPF 40 (Bioderma, 400 ml: 99 zł).
2. Lotion wodoodporny Bronze Sun Protection SPF 10 (Avon, 200 ml: 27,90 zł).
3. Mleczko Długotrwałe Nawilżenie SPF 20 (Nivea, 200 ml: 31 zł).
4. Mleczko Bioetyc z SPF 6 do skóry ciemnej (Deborah, 200 ml: 39,90 zł).
5. Krem Very High Protection Moisturising SPF 30 (Oriflame, 100 ml: 22,90 zł).


Do skóry wrażliwej
1. Balsam AA Suncare 30 UVB/11 UVA (Oceanic, 125 ml: 23 zł).
2. Wodoodporny krem chroniący komórki skóry Iwostin Solecrin SPF 50+ (Iwostin, 50 ml: 28,90 zł).
3. Capital Soleil Ecran Anti-Reactions SPF 50+ (Vichy, 50 ml: 60 zł).
4. Photoderm Max SPF 50+ do cery suchej i normalnej (Bioderma, 40 ml: 53 zł).
5. Wodoodporny krem SPF 20 (Floslek, 100 ml: 16 zł).


W spreju
1. Wodoodporny sprej Protectyl Végétal z SPF 15 (Yves Rocher, 150 ml: 65 zł).
2. Bezbarwny sprej Ambre Solaire Clear Protect SPF 30 (Garnier, 200 ml: 39,90 zł).
3. Sprej z bardzo wysoką ochroną SPF 50+ do skóry wrażliwej (Avene, 100 ml: 71,50 zł).
4. Wodoodporna emulsja Bronze Sun Protection SPF 8 (Avon, 250 ml: 27,90 zł).
5. Nawilżający sprej do opalania z faktorem SPF 10 (Mary Cohr, 125 ml: 108 zł).


Podkłady z filtrem
1. Podkład w kompakcie Sun Protection SPF 30 (Shiseido, 122 zł).
2. Wodoodporny krem tonujący SPF 50+ (Avene, 50 ml: 53,50 zł).
3. Ekran tonujący SVR 50 z filtrami mineralnymi (SVR, 50 ml: 56 zł).
4. Podkład ochronny z SPF 50 (Avene, 10 g: 78,50 zł).
5. Kompakt brązujący Dior Bronze z filtrem SPF 25 (Dior, 9 g: 132 zł).


Na znamiona
1. Sztyft MJP Suncare SPF 30 (Méthode Jeanne Piaubert, 99 zł).
2. Krem Sopot Sun z filtrem mineralnym SPF 40 na usta i znamiona (Ziaja, 15 ml: 15 zł).
3. Pomadka ochronna Sun Kiss AA z SPF 25 (Oceanic, 8 zł).
4. Letnia pomadka ochronna z SPF 10, masłem shea i witaminami (Kolastyna, ok. 6 zł).
5. Sztyft Sun Control SPF 30 (Clarins, 95 zł).


Lekkie mleczka i żele
1. Krem w wersji kieszonkowej Solar Expertise Sun Pocket z SPF 15 (L’Oréal Paris, 30 ml: ok. 30 zł).
2. Bezbarwny żel do ciała Sun-Care Body SPF 15 (Clinique, 150 ml: 95 zł).
3. Wodoodporna emulsja Sopot Sun SPF 50+ (Ziaja, 125 ml: 21 zł).
4. Mleczko do twarzy i ciała Anthelios XL Aqua-Lait SPF 50+ (La Roche-Posay, 100 ml: 61 zł).
5. Lekka emulsja do ciała Extra-Smooth Sun Protection SPF 30 (Shiseido, 100 ml: 121 zł).


Na zmarszczki
1. Krem ochronny Visage SPF 50 (Lancôme, 50 ml: 230 zł).
2. Krem SPF 15 (Thalgo, 50 ml: 77 zł).
3. Emulsja do ciała Cellular Protective (La Prairie, 150 ml: 456 zł).
4. Krem z polifenolami SPF 25 (Soraya, 50 ml: 10 zł).
5. Krem pod oczy SPF 15 (Estée Lauder, 30 ml: 102 zł).


Przyspieszające opalanie
1. Przyspieszacz opalania z L-tyrozyną (Dax Cosmetics, 150 ml: 19 zł).
2. Soin Visage Bronzant Anti-Rides SPF 16–18 (Colistar, 50 ml: 97 zł).
3. Krem do ciała Dior Bronze Moderate Tanning z SPF 15 (Dior, 150 ml: 132 zł).
4. Krem Sun Wrinkle Control Rapid Tanning z SPF 8 (Clarins, 75 ml: 115 zł).
5. Mleczko SPF 20 z przyspieszaczem opalenizny (Matis, 150 ml: 120 zł).

Anna Kondratowicz/ Uroda