Opalanie w czasie ciąży

Skóra przyszłej mamy jest bardzo wrażliwa na słońce. Jeśli jesteś w ciąży nie musisz całkowicie rezygnować z opalania, ale powinnaś zastosować nasze rady, by uniknąć kłopotów ze skórą i urodzić zdrowe dziecko. Dowiedz się wszystkiego o opalaniu w czasie ciąży!
/ 14.04.2010 13:39

Ciąża to piękny okres w twoim życiu, który wymaga od ciebie wielu wyrzeczeń. Zakaz wygrzewania się na plaży jest tylko jednym z nich. Siedząc na plaży znajdź cień lub schroń się pod parasolem. Opalaj się w ruchu, by dostarczyć organizmowi niezbędną witaminę D3, nie zapomnij o posmarowaniu ciała kremem z filtrem.

Skąd zakaz leżenia na słońcu? Nie możesz spowodować przegrzania organizmu i wód płodowych, ponieważ jest to niebezpieczne dla dziecka. Możesz zasłabnąć lub mieć bóle głowy, a nawet poronić. Ponadto hormony w czasie ciąży sprawiają, że skóra nie opala się równomiernie. Na twarzy mogą powstawać przebarwienia, których bardzo trudno się pozbyć.

Zobacz także: Leki, po których nie wolno się opalać

Zapytaj lekarza

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jeśli chodzi o opalanie w ciąży. Każda kobieta przechodzi ją inaczej, dlatego lekarz powinien indywidualnie podejść do kwestii opalania. Podczas badania i rozmowy powinien ocenić, czy opalanie może zagrozić przyszłej mamie lub dziecku.

Nie opalaj się jeśli:

 • Masz podwyższone ciśnienie. Przebywanie na słońcu jeszcze je podnosi. Wysokie ciśnienie może spowodować odklejenie się łożyska.
 • Twoja skóra jest wrażliwa. Słońce może wywołać alergie skórne oraz przyczynić się do powstania przebarwień. Ponadto przez działanie promieni na skórę mogą utworzyć się niebezpieczne znamiona barwnikowe lub zmienić w nowotwory te, które masz już na skórze.
 • Masz skłonność do pękających naczynek. W wyniku działania słońca może pojawić się na twojej skórze siateczka „pajączków”, ponieważ w ciąży naczynka krwionośne są bardziej podatne na rozszerzanie.
 • Twoja skóra jest bardzo naciągnięta, ponieważ przez to jest cieńsza i łatwiej się wysusza. Opalaniem zwiększasz ryzyko powstania rozstępów, a także utrudniasz powrót skóry do normalnego wyglądu po porodzie.

Nie rezygnuj ze słońca

Nie chowaj się na długie letnie miesiące w domu. Twoje ciało i dziecko potrzebuje witaminy D3 wytwarzanej w skórze pod wpływem słońca. Witamina ta wpływa dobrze na kości i stan uzębienia, zapobiega krzywicy, osteoporozie. Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu z układu trawiennego. Jej niedobór może pośrednio wpływać na rozwój niektórych nowotworów. Będąc w ciąży powinnaś zapewnić dziecku odpowiednią dawkę tej „słonecznej witaminy”. Przede wszystkim podczas ostatnich miesięcy, kiedy to kształtuje się i wzmacnia układ kostny płodu.

Słońce dawkuj z umiarem

Jeśli nie masz przeciwwskazań do opalania i tak musisz być ostrożna:

 • Nie przebywaj zbyt długo na słońcu.
 • Przyzwyczaj stopniowo organizm do upału. Nie przegrzewaj się, ponieważ możesz doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych.
 • Unikaj opalania się w godzinach szczytu, zbyt duża siła promieniowania może wywołać skurcze macicy.
 • Stosuj kremy z wysokimi filtrami, najlepiej mineralnymi, minimum SPF 30. Im wyższy filtr, tym lepiej. Nałóż go przed wyjściem z domu i co 2-3 godziny nakładaj ponownie. Szczególnie chroń znamiona i wrażliwe części ciała.
 • Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych (wzrok w czasie ciąży u większości kobiet ulega pogorszeniu) i kapeluszu lub chustce na głowę. Nie zapomnij o parasolu plażowym, który daje cień.
 • Gdy poczujesz, że Ci za gorąco natychmiast wejdź do chłodniejszej wody lub schroń się w cieniu i wypij dużo wody.
 • By nie doprowadzić organizmu do wyczerpania, spakuj do torby plażowej, oprócz wody mineralnej, także coś do jedzenia.

Lepiej zrezygnuj z solarium

Lekarze uznają, że opalanie w solarium jest znacznie bardziej szkodliwe dla płodu, od opalania na słońcu bez zabezpieczenia kremami z filtrem. Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu promieniowania na płód, ale nie zaleca się częstego korzystania z solarium w czasie ciąży, po porodzie i w czasie karmienia piersią. Pamiętaj, że w solarium twoje ciało może się przegrzać, może wzrosnąć ciśnienie krwi.

Zobacz także: Opalać się, czy nie?

Ponadto generalnie promieniowanie lamp solaryjnych ma zły wpływ na wygląd skóry, przesusza ją, powoduje przedwczesne starzenie i powstawanie zmarszczek. Pomyśl jak odbierze promieniowanie twoje ciało, które z powodu odmiennego stanu, jest szczególnie wrażliwe.