Opalanie w ciąży - poradnik

„Przecież ciąża to nie choroba!” – często słyszymy ten argument jako podparcie tezy, że w ciąży można się opalać, farbować włosy, nosić szpilki, brać gorące kąpiele czy bawić z kotem. Czy opalanie na pewno nie jest szkodliwe dla ciężarnej i jej dziecka? Jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie opalać się w ciąży?
/ 09.08.2013 11:51

Czy wolno opalać się w ciąży?

Opalanie w czasie ciąży nie jest zabronione. Całkowite unikanie słońca jest wręcz niewskazane, ponieważ  jego promienie wspomagają w organizmie wytwarzanie witaminy D. Witamina D odpowiada za prawidłowe przyswajanie wapnia, który z kolei jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju nienarodzonego malucha. Wapń to pierwiastek, biorący udział w wytwarzaniu szkieletu maleństwa. Niedobór witaminy D skutkuje słabym rozwojem kości płodu, jest również szkodliwy dla ciężarnej – zbyt niski poziom tej witaminy sprawia, że mogą ją boleć stawy, a jej odporność zostaje znacznie obniżona.

Jak widać, słońce jest wręcz konieczne dla prawidłowego rozwoju malucha i dobrego samopoczucia przyszłej mamy! Korzystanie z ciepłych, słonecznych promieni jest więc jak najbardziej wskazane – oczywiście, pod pewnymi warunkami.

Przeczytaj również: Plamy posłoneczne - przyczyny, leczenie

Jak bezpiecznie opalać się w ciąży?

Zanim zaczniesz korzystać ze słonecznych kąpieli, skonsultuj tę decyzję ze swoim lekarzem prowadzącym. Każda ciąża to indywidualny przypadek, który wymaga odrębnej analizy. Żeby bezpiecznie cieszyć się słońcem, upewnij się, że nie zaszkodzi ono ani tobie, ani nienarodzonemu maluszkowi.

Zajrzyj też: Urlop rodzicielski od września 2013 roku - poradnik

Do prawidłowej syntezy witaminy D wystarczy na ogół niewielka ilość promieni słonecznych – dostarczasz organizmowi tego cennego składnika nawet wtedy, gdy przebywasz w cieniu. W czasie ciąży powinnaś więc dużo przebywać na świeżym powietrzu, niekoniecznie w pełnym słońcu. Aby nic nie zaszkodziło przyszłej mamie i dziecku, które nosi pod sercem, ciężarna kobieta nie powinna leżeć na słońcu. Znacznie lepsze będzie opalanie w ruchu, np. spokojny spacer. Nawet wtedy należy pamiętać jednak o pewnych zaleceniach:

 • Jeśli organizm przyszłej mamy ulegnie przegrzaniu, może dojść do krwawienia z dróg rodnych. W wyniku drastycznego zwiększenia temperatury ciała, mogą pojawić się skurcze macicy. Należy więc powoli przyzwyczajać organizm do upałów, aby nie doznać szoku termicznego, który może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.
 • Pamiętaj o dostarczaniu sobie i maleństwu odpowiedniej ilości płynów. Pij więcej niż zwykle, w ciąży łatwiej o odwodnienie organizmu. Nie trzeba chyba wspominać, jak niebezpieczne może być ono dla ciężarnej i nienarodzonego dziecka – zbyt mała ilość spożywanych płynów spowoduje skurcze macicy.
 • Kategorycznie zabronione jest wychodzenie na słońce bez nakrycia głowy. Nawet jeśli zamierzasz wyjść z cienia tylko na chwilę, pamiętaj o tym, że organizm przyszłej matki jest wyjątkowo podatny na upały – do udaru lub porażenia słonecznego może dojść bardzo szybko.
 • Nie zapominaj także o okularach przeciwsłonecznych, oczy ciężarnej szybko się męczą, więc ostre słońce jest dla nich wyjątkowo nieprzyjazne.
 • Kiedy znajdujesz się pod wpływem promieni słonecznych, pamiętaj zawsze o zasłanianiu brzucha!
 • Kobiety w ciąży nie powinny wystawiać się na działanie słońca pomiędzy godziną 11.00 a 15.00. W tych godzinach zdecydowanie staraj się przebywać w cieniu.
 • Jeśli czujesz, że jest ci zbyt gorąco, pamiętaj że maleństwo również to odczuwa. Postaraj się przenieść w chłodniejsze miejsce lub ochłodzić się w wodzie (bardzo stopniowo, zbyt duży szok termiczny może wywołać skurcze macicy!).

Warto powtórzyć jeszcze raz – leżenie na słońcu nie będzie korzystne dla żadnej ciężarnej, a może stać się wręcz bardzo niebezpieczne. Należy opalać się w ruchu – najlepiej spokojnie spacerując i osłaniając głowę oraz brzuch. Nawet wtedy nie powinnaś przebywać na słońcu zbyt długo. Pamiętaj, że organizm przyszłej matki źle znosi upały, uważaj więc, aby nie zasłabnąć i się nie przegrzać.

Sprawdź koniecznie: Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc

Opalanie w ciąży – co ze skórą?

Ciężarna, korzystając z promieni słonecznych, musi pamiętać nie tylko o zdrowiu swoim i nienarodzonego maleństwa. Podczas upałów wiele niebezpieczeństw czyha również na jej skórę, nawet jeśli dotychczas dobrze znosiła wysokie temperatury i kontakt ze słońcem.

 • W ciąży używaj wyższych filtrów niż zwykle. Nawet jeśli zazwyczaj stosujesz np. SPF 15 lub 20, kiedy nosisz maleństwo pod sercem, powinnaś sięgnąć co najmniej po SPF 30. Smaruj się kremem z filtrem UV również wtedy, gdy przebywasz w cieniu. Filtr, który wybierasz, powinien chronić nie tylko przed promieniami UVB. Dla ciężarnych najlepsze są kremy z filtrem mineralnym. Rozprowadzaj grubszą warstwę kosmetyku niż zwykle.
 • W ciąży wyjątkowo chroń znamiona i pieprzyki!
 • Opalanie topless jest w ciąży niewskazane – skóra piersi staje się wtedy dużo wrażliwsza, bardziej ukrwiona i do poparzenia może dojść momentalnie. Jeśli już decydujesz się na opalanie bez stanika, bądź wyjątkowo ostrożna.
 • W ciąży w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne. Często powodują one powstawanie nieatrakcyjnych, bardzo widocznych przebarwień. Na ogół niestety nie znikają one po ciąży, mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat.
 • Opalając się, przyszła mama zwiększa ryzyko powstawania rozstępów – skóra ciężarnej jest znacznie cieńsza i bardziej przesuszona.

Alternatywy dla plażowania

Lekarze twierdzą, że opalanie w solarium jest dla nienarodzonego malucha dużo bardziej szkodliwe, niż opalanie w naturalnym słońcu. Wprawdzie nie istnieją badania, które oficjalnie potwierdzałyby szkodliwy wpływ solarium na płód, wiadomo jednak że lampy emitują dużo większą ilość intensywnego promieniowania niż słońce. Dlatego lekarze radzą, aby w czasie ciąży nie korzystać z solarium!

Podobnie niewskazane są tzw. tabletki brązujące, ich stosowanie jest zabronione. Gdybyś chciała użyć samoopalacza lub balsamu brązującego, dokładnie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu – nie wszystkie kosmetyki tego typu można stosować w czasie ciąży.

Zajrzyj też: Kosmetyki do opalania - nasz wybór