Opalaj się na zdrowie!

Słońce dodaje urody i energii. Ale plażowy raj jest bezpieczny tylko wtedy, gdy nie zapominamy o ochronie skóry.
/ 16.03.2006 16:57
W trosce o zdrowie i młody wygląd przez cały rok, a na pewno wiosną i latem, powinniśmy stosować kosmetyki z filtrami (SPF). Ich zadaniem jest niedopuszczenie nadmiernej ilości promieni, które mogłyby wyrządzić szkody w naszych komórkach.
Filtry nie uniemożliwiają opalania – już 20 proc. promieni słonecznych docierających do skóry wystarcza do jej zbrązowienia – wzmacniają jedynie naturalną ochronę skóry. Warto więc stosować je nie tylko na plażę. Krem nawilżający na dzień też powinien je zawierać.


Krem przeciw zmarszczkom mimicznym z substancją naśladującą działanie botoksu oraz filtrami UV - L’Oréal (49 zł)


Sprawdź swoją wrażliwość
Skóra u różnych osób w różnym stopniu broni się przed wnikaniem w nią promieni UV. Wrażliwość ta zależy od fototypu skóry, ustalanego na podstawie koloru cery, włosów, oczu i brodawek sutków. Sprawdź, który fototyp najbardziej odpowiada twojemu i z jakim filtrem (SPF) kosmetyków powinnaś używać podczas opalania.

I. Typ celtycki
Mlecznoróżowa cera, często piegowata, bardzo jasne włosy blond lub rude, niebieskie oczy, bardzo jasne brodawki sutków. Skóra niezmiernie trudno się opala, plażowanie kończy się najczęściej bolesnym zaczerwienieniem, które nie przechodzi w brąz.

1–4 dzień opalania SPF 25–30
5–8 dzień opalania SPF 20–25
od 9 dnia opalania SPF 10–15

II. Europejski jasny
Dość jasna cera, bywa piegowata, włosy blond, oczy niebieskie, zielone lub szare, jasne brodawki sutków. Skóra opala się słabo, najpierw na jasny kolor, i powoli brązowieje.
1–4 dzień opalania SPF 20–25
5–8 dzień opalania SPF 15–20
od 9 dnia opalania SPF 8–10

III. Europejski ciemny
Śniada cera o oliwkowym odcieniu, oczy szare lub brązowe, brodawki sutków częściej ciemne. Skóra opala się szybko, stopniowo ciemniejąc.
1–4 dzień opalania SPF 10–15
5-8 dzień opalania SPF 8–10
od 9 dnia opalania SPF 4–5

IV. Śródziemnomorski
Śniada cera o żółtawobrązowym odcieniu, włosy brązowe lub czarne, oczy ciemnobrązowe, ciemne brodawki sutków. Skóra opala się szybko na ładny, brązowy kolor, prawie nigdy nie dochodzi do poparzeń.
1–4 dzień opalania SPF 8–10
5–8 dzień opalania SPF 4–5
od 9 dnia opalania SPF 4

Przygotuj skórę na wakacje
Skóra nie jest bezbronna wobec słońca. Zawarta w niej melanina to naturalny środek ochronny, który działa jak filtr. Ta ochrona często jednak okazuje się zbyt słaba, wtedy sięgnij po beta-karoten.
Beta-karoten, zawarty np. w soku marchewkowym, przyspiesza produkcję melaniny przyciemniającej karnację. Dzięki temu maleje ilość promieniowania UV, przenikającego w głąb skóry. Dlatego 4–6 tygodni przed wakacjami rozpocznij kurację beta-karotenem: pij codziennie szklankę soku lub chrup marchew. Możesz także łykać kapsułki z beta-karotenem. Kurację stanowiącą doskonałe przygotowanie do opalania kontynuuj przez całe lato.

1. Beta-karoten Extra – Curtis Healthcare (30 tabletek – 16 zł).
2. Solbrun – kapsułki z naturalnym beta-karotenem – Vitalas (40 kapsułek – 49 zł)

Siedem żelaznych zasad plażowiczki
1. Unikaj słońca w godzinach od 10.00 do 13.00
, w czasie największej emisji promieni podczerwonych.
2. Codziennie wydłużaj o kilka minut czas kąpieli słonecznej. Pierwsza powinna mieć ok. 15 min.
3. Kremy z filtrem nakładaj jeszcze w domu – na pół godziny przed wyjściem na plażę. Wtedy preparat dobrze się wchłonie i zacznie spełniać swoją ochronną funkcję.
4. Jeśli spędzasz na plaży cały dzień, nie zapominaj o tym, że powinnaś nakładać zabezpieczający cię kosmetyk co 3–4 godziny.
5. Smaruj się także po wyjściu z wody.
6. Noś zawsze nakrycie głowy
oraz okulary z filtrami UV.
7. Raz w miesiącu uważnie oglądaj swoją skórę – czy nie ma na niej niepokojących zmian.

Możesz szybko i bezpiecznie
Jeśli nie lubisz lub nie masz czasu wylegiwać się na plaży, używaj bezpiecznych kosmetyków przyspieszających brązowienie skóry. Przyspieszacz nanoś na skórę przed opalaniem – zawiera on substancje stymulujące wytwarzanie melaniny, która daje efekt opalenizny. Po jego wchłonięciu posmaruj się balsamem do opalania. Dzięki tym preparatom skrócisz czas działania promieni UV na skórę i przez to zmniejszysz ryzyko jej uszkodzenia.

1. Przyspieszacz opalania – Soraya (16,50 zł).
2. Aktywator opalania Sopot Sun – Ziaja (8,80 zł)

Lśniąca emulsja
Możesz zabłysnąć już pierwszego dnia plażowania! Złote drobinki zawarte w emulsjach do opalania niektórych firm, np. Kolastyny czy Barwy, sprawiają, że nawet blada skóra robi wrażenie pięknie, delikatnie opalonej. Preparaty te są bogate w antyrodnikową witaminę E i roślinne oleje, które zapobiegają wysuszeniu skóry podczas plażowania.