ombre włosy fot. Adobe Stock

Włosy ombre - jak je zrobić samodzielnie w domu?

Włosy ombre to metoda koloryzacji, która polega na stopniowym przejściu od ciemniejszego koloru u nasady do jaśniejszych końcówek. Dobrze zrobiony zabieg sprawa, że fryzura wygląda naturalnie i świeżo.
/ 17.07.2020 14:18
ombre włosy fot. Adobe Stock

Włosy ombre są mocno rozjaśnione na końcach. Koloryzacja polega na tonowym farbowaniu, ale zamiast różnicować włosy pasemkami, stopniuje się barwę od nasady. Im dłuższy i pełen niuansów ten proces cieniowania, tym efekt jest ciekawszy. Chodzi o uzyskanie naturalnie wyglądającego efektu stopniowo jaśniejących ku końcówkom włosów.

Spis treści:

 1. Jak zrobić włosy ombre w domu?
 2. Komu pasują włosy ombre?
 3. Włosy ombre w kolorze
 4. Ombre cena

Włosy ombre - jak je zrobić w domu?

Najprostszą wersją ombre, polegającą na rozjaśnieniu końcówek, nietrudno wykonać samej w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka potrzebnych gadżetów:

 • utleniacz do włosów,
 • farbę w wybranym blond odcieniu (w zależności od koloru pozostałych włosów, wybierz tonację popielatą bądź złotą),
 • folię aluminiową.

Włosy ombre krok po kroku:

 1. Przygotuj ulteniacz wedle opisu na opakowaniu. Podziel włosy na kilka sekcji i nałóż go na ostatnich 10 cm włosów każdej sekcji. Pamiętaj, aby robić to spontanicznie, bo kolor nie powinien odcinać się równą linią – warto pędzlem na granicy między utleniaczem, a naturalnymi włosami porobić skośne smugi.
 2. Wetrzyj utleniacz w końcówki pasm i zawiń każdą sekcję w oddzielne sreberko.
 3. Po ok. 20 minutach usuń folię i opłucz końcówki wodą, a następnie wysusz je suszarką o jak najchłodniejszym strumieniu powietrza.
 4. Powtórz użycie utleniacza, ale tym razem zacznij nakładać go ok. 5-10 cm wyżej (zależnie od długości włosów) niż poprzednio i pokryj nim włosy aż do końcówek. Tym razem nie wcieraj już preparatu zbyt mocno – efekt ma być subtelniejszy. Zawiń poszczególne sekcje w oddzielne folie i wyczekaj kolejne 20 minut.
 5. Usuń folie i umyj włosy.
 6. Przygotuj wybraną blond farbę i nałóż ją na całe utlenione parte włosów, najwięcej uwagi skupiając na samych końcówkach. Pozostaw farbę na 20 minut i spłucz.
 7. Umyj dokładnie włosy i nałóż głęboko odżywiająca maskę, szczególnie wcierając ją w końcówki. Odczekaj 10 minut, spłucz i przed suszeniem wetrzyj jeszcze w jasne końce olejek arganowy lub jedwab do włosów.

włosy ombre
fot. ImaxTree/AgencjaFREE

Komu pasują włosy ombre?

Koloryzacja ombre potrafi ożywić fryzurę i odmłodzić. Jednak podstawą do uzyskania takiego efektu są zdrowe i mocne włosy. Na cienkich i wymagających odżywienia i regeneracji, nie będą dobrze wyglądać.

Ombre można wykonać na każdej długości pasm, może poza tymi naprawdę krótkimi. Ten sposób rozjaśniania włosów najbardziej pasuje brunetkom i szatynkom. Sprawdzi się zarówno na włosach prostych, jak i falowanych.

Farbowanie w stylu ombre nie jest wskazane, jeśli:

 • jesteś blondynką,
 • masz farbowane włosy (kolejny zabieg wysuszy i osłabi je),
 • twoje włosy są suche i łamliwe,
 • masz bardzo krótką fryzurę „na chłopaka”.

Ombre w multikolorze

Z ombre możesz zaszaleć. Jeśli blond ombre to dla ciebie za mało, postaw na kolor. Blondynki mają o tyle dobrze, że na ich jasnych włosach większość kolorów, np. różowy, niebieski czy fioletowy, pięknie wyjdzie i da intensywny odcień. Hitem ostatnich miesięcy jest również siwe ombre.

Brunetki muszą się trochę bardziej napracować. Możesz też, jak dziewczyna na zdjęciu poniżej, zafarbować włosy na dwa różne kolory, które będą się przenikać w połowie długości. Żeby uniknąć niemiłej niespodzianki, użyj zmywalnych farb albo sprejów koloryzujących.

 

ombre w kolorze
fot. Adobe Stock

Ombre - cena

Rozjaśnianie włosów to inwazyjny zabieg, więc jeśli możesz sobie pozwolić na wizytę w salonie, lepiej zostawić tę robotę profesjonalistom. Ostateczny koszt wykonanie ombre na włosach zależy od ich długości i salonu. Średnio może kosztować 150 złotych do nawet 350 złotych.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.07.2012

Chcesz spróbować takiej koloryzacji w domu? Potrzebujesz odpowiednich kosmetyków:

Więcej o farbowaniu włosów:Jak uniknąć najpopularniejszych błędów podczas koloryzacji?Sombre hair - dla kogo i jak je zrobić?