W jakim stanie jest Twoja skóra?

Odsłoń nową skórę na jesień

Twoja skóra jest szara i matowa, a naskórek szorstki? Być może wymaga peelingu. Sprawdź, jakie są rodzaje peelingu i kiedy warto je zastosować. Przygotuj swoją skórę na nadchodzącą jesień i zimę!
/ 20.10.2010 10:27
W jakim stanie jest Twoja skóra?

Nie bez powodu peeling jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Właściwie dobrany i wykonany, potrafi poprawić stan każdej cery. Dowiedz się, czym różnią się peelingi kosmetyczne od medycznych i jaki rodzaj zabiegu z bogatej oferty gabinetów będzie idealny dla Ciebie.

Jak to działa?

Istotą peelingu jest złuszczenie powierzchownej warstwy komórek naskórka. Dzięki temu odsłonięte zostają świeże, młode komórki. Ponadto takie działanie stymuluje w skórze proces odnowy włókien kolagenu i elastyny oraz pobudza powstawanie nowych komórek naskórka.

Peeling jest polecany w następujących problemach ze skórą:

 • przebarwienia, także posłoneczne;
 • blizny potrądzikowe;
 • zmarszczki mimiczne;
 • łojotok, rozszerzone pory i zaskórniki;
 • szara, ziemista, pozbawiona blasku cera.

Co się kryje pod nazwami medyczny i kosmetyczny?

Peeling medyczny jest zabiegiem wykonywanym przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Od peelingu wykonywanego przez kosmetyczkę różni się znacznie wyższym stężeniem substancji czynnych, używanych do złuszczenia komórek naskórka. Taki peeling jest głębszy, w związku z tym bardziej inwazyjny, ale też zazwyczaj przynosi znacznie lepsze rezultaty. Nowoczesne peelingi medyczne są bezpieczne, a w okresie gojenia się skóry zazwyczaj nie jest konieczna rezygnacja z życia zawodowego i towarzyskiego.

Polecamy: Leczenie hormonalne trądziku

Jaki peeling dla kogo?

Peelingi możemy podzielić, ze względu na rodzaj użytej czynnej substancji i jej stężenie, na powierzchowne, średnio głębokie i głębokie.

A dokładnie na:

 • peelingi powierzchowne: peeling kwasem glikolowym w stężeniu do 35%, peeling kwasami owocowymi w stężeniu do 50%, peeling migdałowy;
 • peelingi średnio głębokie: peeling kwasem trój chlorooctowym w stężeniu 30-50%, peeling kwasami owocowymi w stężeniu 50-70%;
 • peelingi głębokie: tzw Yellow Peel, czyli peeling z użyciem mieszaniny kwasu glikolowego, salicylowego, retinowego, fitowego, kojowego, azelainowego i witaminy C.

Poniżej znajdziesz przykłady peelingów polecanych na konkretne problemy skórne:

 • starzenie się skóry: peeling glikolowy, peeling migdałowy, peeling kwasem trój chlorooctowym;
 • trądzik i łojotok: peeling glikolowy, peeling z użyciem kwasów owocowych (alfa i beta hydroksy kwasy), peeling kwasem pirogronowym, szczególnie polecany jest peeling migdałowy, ze względu na bakteriobójcze właściwości kwasu migdałowego;
 • przebarwienia: peeling kwasem glikolowym, yellow peel, peeling kwasem trój chlorooctowym.

O zastosowaniu peelingu chemicznego powinien decydować lekarz. Peeling, jak każdy inwazyjny zabieg stosowany na skórę, posiada swoje przeciwwskazania. Nie służą osobom z aktywnym stanem zapalnym skóry, licznymi znamionami oraz alergią. Nie są też dobre dla kobiet w ciąży oraz osób przyjmujących pochodne witaminy A (izotretynoinę).

Przeczytaj również: Lepsze niż botoks - sprawdź na własnej skórze

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/07.10.2016 08:33
na jesień nie tylko peelingi dobrze skórze robią bo przecież jest cała gama zabiegów które właśnie na jesień i brak słońca powinnyśmy odkładać, dla mnie najlepszą opcją jest wypad do spa, żeby faktycznie przygotować skórę do nieprzyjaznej zimowej aury, najbardziej lubię hotel unitral w Mielnie i nie dość że zabiegi mają genialne, to spacer plażą bez tłumu turystów, nawet jak jest dość chłodno jest naprawdę bezcenny
/20.09.2012 16:06
Moja skóra jest gotowa na jesień :) Dzięki peelingowi kawowemu - gładka, dzięki balsamom nawilżającym - ładnie nawilżona i natłuszczona, a dzięki mojemu słoneczku w tabletce (Solastyna Forte) - pięknie opalona.