Skóra wokół oczu wymaga troskliwej pielęgnacji fot. Fotolia

Odmłodzić spojrzenie - profilaktyka i zabiegi

Jak odmłodzić spojrzenie? Skóra okolic oczu jest bardzo delikatna i cienka. Dlatego bardzo szybko widać na niej pierwsze oznaki starzenia. Codzienna pielęgnacja może oczywiście pomóc, ale nie zastopuje tych zmian skutecznie. Jak skutecznie opóźnić zmarszczki i zachować młody wygląd okolic oczu? Jakie zabiegi można wykonać w tym wypadku?
/ 04.09.2012 15:51
Skóra wokół oczu wymaga troskliwej pielęgnacji fot. Fotolia

Pierwsze zmarszczki w wokół oczu pojawiają się już po 20. roku życia. Dzieje się tak ponieważ skóra w tych okolicach jest dużo cieńsza i niemal pozbawiona warstwy lipidowej. Jednocześnie to właśnie tam znajdują się jedne z najintensywniej pracujących mięśni twarzy, aktywne np. przy uśmiechu. Dodatkowo jest ona wyjątkowo podatna na niekorzystne czynniki takie jak brak snu, zmęczenie, stres i zła dieta.

Zobacz też: Krem przeciwzmarszczkowy - jak go przygotować?

Codzienna pielęgnacja skóry wokół oczu

Skóra wokół oczu wymaga systematycznej i bardzo delikatnej pielęgnacji. Na co dzień powinnyśmy przede wszystkim pamiętać o wieczornym demakijażu i kremach rozświetlających. Doraźne oznaki zmęczenia możemy likwidować też okładami z ziół lub herbaty. Makijaż najlepiej usuwać indywidualnie dobranym mleczkiem lub płynem do demakijażu. Zapobiegniemy w ten sposób podrażnieniu oraz wiotczeniu skóry. Do podstawowych zabiegów należy też nakładanie odpowiednio dobranego kremu, nie tylko pod oczy, ale też na górne powieki, które z wiekiem tracą swoją naturalną elastyczność. Niezwykle ważne jest również właściwa ochrona przed promieniowaniem UV.  Pomocne okażą się przede wszystkim kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.

Zobacz też: Pielęgnacja skóry dla 30-latki – jak uniknąć skalpela?

Kiedy profilaktyka już nie wystarcza

Z wiekiem jednak coraz trudniej jest powstrzymać zmiany w postaci zmarszczek, bruzd czy przebarwień skóry. W celu pozbycia się tzw. kurzych łapek i wygładzenia okolic oczu można skorzystać z zabiegu mezoterapii igłowej. Proces ostrzykiwania skóry wokół oczu polega na wprowadzeniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry, co znacznie poprawia jej napięcie i likwiduje drobne zmarszczki. Na większe zmiany zalecany jest  zabieg frakcyjny z wykorzystaniem platformy eTwo. - Cały proces jest dwuetapowy. Pierwsza część polega na objętościowym przemodelowaniu kolagenu w głębokich warstwach skóry, poprzez odpowiednie jej podgrzanie za pomocą połączenia światła podczerwonego i prądu RF. W drugim etapie, podczas tego samego zabiegu, z użyciem frakcyjnego prądu RF wykonuje się mikrouszkodzenia naskórka i płytkiej warstwy skóry właściwej. W efekcie  dochodzi do odmłodzenia skóry, poprawy elastyczności i likwidacji zmarszczek. Parametry zabiegu są dopasowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania zmian. Jest to zatem bezpieczna metoda, niewymagająca znieczulenia.  – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu medycyny estetycznej.

Zobacz też: Medycyna estetyczna: zabiegi ujędrniające skórę i usuwające zmarszczki

Aby zachować młody wygląd skóry i pozbyć się zdradzających wiek zmarszczek wokół oczu nie trzeba od razu sięgać po skalpel. Innowacyjne zabiegi kosmetyczne w połączaniu z właściwą pielęgnacją mogą okazać się najlepszą metodą na zachowanie młodego wyglądu na dłużej.

Zobacz też: Czy botoks to dobry sposób na zmarszczki?