POLECAMY

Odciski stóp – jak sobie pomóc?

Czy każda para nowych butów musi skutkować odciskami? Zobacz, jak zapobiegać odciskom na stopach i jak leczyć te, które już powstały!

odciski stóp

fot. Fotolia

Nowe buty – nowe odciski? Każda z nas zna ten problem z własnego doświadczenia. Najczęściej borykamy się z nim latem, kiedy zamieniamy kozaki i półbuty na balerinki oraz sandałki. Powstawaniu odcisków możemy skutecznie zapobiegać, dzięki ortezom z żelu polimerowego. Jeżeli jednak już się pojawią, to ważna jest szybka reakcja i prawidłowa pielęgnacja uszkodzonych miejsc.

„Odciski to miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka, z mniej lub bardziej twardym trzpieniem, który wrasta w głąb tkanek miękkich i może powodować ból. Jest to reakcja naskórka na stały ucisk i tarcie” – powiedziała dr Mirosława Gałęcka, ekspert Gehwol oraz koordynator PPP „Zdrowe Nogi”.

Odciski – skąd się biorą?

Odciski najczęściej pojawiają się z powodu noszenia nieodpowiedniego, źle dopasowanego obuwia. Ich usuwanie jest dosyć kłopotliwe i zajmuje sporo czasu, a miejsce po odcisku jest delikatne i musi być właściwie pielęgnowane. Aby uniknąć pojawienia się odcisków konieczne jest noszenie wygodnego obuwia na grubszej podeszwie i szerokim przodzie. Komfort chodzenia w mniej wygodnych butach możemy poprawić, dzięki ortezom z żelu polimerowego. Lepszą amortyzację w butach o cienkiej podeszwie, takich jak sandałki i balerinki, zapewnimy sobie dzięki zastosowaniu poduszek pod pięty lub poduszek do przedstopia.

Z kolei palce stopy ochroni przed uciskiem specjalna obrączka, która przyniesie ulgę także wtedy, gdy odciski już powstały.

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o halluksach?

Jak zapobiec powstaniu odcisków?

Przeciwdziałanie pojawianiu się odcisków to także prawidłowa i systematyczna pielęgnacja stóp. Bardzo ważne jest codzienne nawilżanie skóry, które zapobiega rogowaceniu naskórka. W tym celu warto zastosować preparaty zawierające takie składniki jak:

  • mocznik,
  • gliceryna,
  • alantoina,
  • proteiny jedwabiu.

Dzięki nim preparaty skutecznie regenerują skórę, zapewniają jej ochronę oraz przywracają gładkość i elastyczność.

Jak usunąć odciski?

Odciski możemy usunąć domowymi sposobami lub przy pomocy preparatów z apteki. Jeżeli jednak uszkodzenia i ból utrzymują się zbyt długo, powinniśmy zwrócić się do specjalisty. Przed wizytą w gabinecie kosmetycznym lub podologicznym warto zastosować fluid zmiękczający odciski. Stosowany 1-2 razy dziennie na tydzień przed zabiegiem zmiękczy stwardniały naskórek, dzięki czemu pozbycie się odcisku będzie szybsze i mniej bolesne.

Źródło: Materiały prasowe Gehwol

Zobacz także: Jak usunąć uporczywy odcisk?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)