Od czego robi się cellulit fot. Fotolia

Od czego robi się cellulit - sprawdź jak powstaje cellulit

Niektóre przyzwyczajenia prowadzą do utraty jędrności skóry. Oto siedem błędów, które popełniamy niemal codziennie.
Małgorzata Machnicka / 28.10.2014 10:41
Od czego robi się cellulit fot. Fotolia
Twoja skóra może być gładka. Czasem wystarczy zmienić złe nawyki. Sprawdź jak powstaje cellulit i pozbądź się go raz na zawsze! To nie takie trudne.

Brak ruchu

Cellulit to skutek nadmiernego odkładania się tłuszczu w organizmie i zaburzeń krążenia limfy. To właśnie brak ruchu powoduje jej zastoje. Dlatego postaw na odpowiednie ćwiczenia. Najlepszy sport to: pływanie, jazda na rowerze, jogging, tenis i niezbyt intensywny aerobik. Pamiętaj, że ruch musi być nieforsowny i regularny!

Nadmiar tłuszczu

Cellulitowi najbardziej sprzyja nadmiar tłuszczu. Walcząc z cellulitem, nie możesz przekraczać dziennej dawki 1 g tłuszczu na 1 kg Twojej wagi. Pamiętaj też o naturalnych "spalaczach" tłuszczu: świeżym soku z grejpfruta i herbacie Pu-erh. Ostre diety mogą nasilić problem, bo w wyniku efektu jo-jo komórki tłuszczowe podwajają swoją objętość.

Za gorąco

Cellulit lubi wysokie temperatury. Gorące kąpiele, długie opalanie, sauna, depilacja gorącym woskiem, nawet ogrzewanie podłogowe powodują problemy z krążeniem. Wrogiem cellulitu jest niska temperatura. W chłodzie organizm spala więcej kalorii, więc szybciej pozbywa się zapasów tłuszczu. Zamiast gorących kąpieli stosuj chłodny prysznic, odwiedzaj kriokomory, zażywaj morskich kąpieli.

Toksyczne używki

Alkohol i papierosy wprowadzają do organizmu toksyny. Jeśli poważnie walczysz z cellulitem, nie pozwalaj sobie na więcej niż dwie lampki czerwonego wina i rzuć palenie.

Nadmiar hormonów

Zwłaszcza progesteron to jedna z przyczyn pomarańczowej skórki. Hormony zatrzymują wodę w organizmie. Wahania hormonalne, ciąża, diety-cud mogą nasilić tę dolegliwość. Z niektórych hormonów, np. pigułek antykoncepcyjnych, trudno zrezygnować. Dlatego przy znacznym cellulicie zasięgnij opinii lekarza.

Niedostatek wody

Tłuszczu i toksyn pozbędziesz się, pijąc dużo wody. Około 2,5 litra dziennie. Możesz też pić rozcieńczone soki lub niesłodzoną herbatę. Kawę ze względu na toksyny zastąp zieloną herbatą.

Brak masażu

Wrogiem cellulitu jest też każdy masaż. Nie tylko profesjonalny. Codziennie pod prysznicem możesz wykonać prosty drenaż. Pamiętaj: zawsze ku górze. Efekty będą widoczne już po miesiącu. Kup szorstką gąbkę i nie zapominaj o ramionach! Tam też lubi się pojawiać pomarańczowa skórka.

Na podstawie artykułu w magazynie Uroda

Więcej o pielęgnacji ciała: