filtry przeciwsłoneczne opalanie

Ochrona przed słońcem - rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Dowiedz się, co odróżnia filtr chemiczny od fizycznego i na czym polega ich działanie. Znajdź ten odpowiedni dla twojego rodzaju skóry.
/ 11.05.2011 13:42
filtry przeciwsłoneczne opalanie
Istnieją dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Stosuje się je oddzielnie lub jako mieszanki (wtedy są jeszcze skuteczniejsze).

Filtry fizyczne po prostu odbijają promienie UV (UVA i UVB) i rozpraszają je. Są to mikronizowane lub nanonizowane drobinki tlenku cynku lub dwutlenku tytanu. Jeszcze do niedawna kosmetyki zawierające je zostawiały na skórze białą warstwę. Najnowsze technologie mikronizowania i nanonizowania tlenków sprawiły, że udało się uzyskać lekkie, bezbarwne pokrycie (nanocząteczki tlenków są po prostu niewidoczne). Preparaty ochronne oparte wyłącznie na filtrach fizycznych polecane są do skóry wyjątkowo wrażliwej (np. u dzieci lub alergików).

Filtry chemiczne. To związki, które absorbują promieniowanie UV i unieszkodliwiają je, zamieniając w energię cieplną. Mogą działać na UVB, UVA lub jednocześnie w obu zakresach. Dla uzyskania jak największej ochrony do kosmetyków dodaje się nie jeden filtr, ale kilka, które tworzą mieszaninę.

Dobre filtry powinny być nie tylko fotostabilne. Idealne nie drażnią też skóry, nie mają zapachu, są odporne na pot, mają zdolność „odnowy”, nie przenikają przez skórę, dają szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej.