Ochrona osobista

Pozwala przetrwać upalny dzień. Daje uczucie świeżości na wiele godzin. Nie zostawia śladów na małej czarnej. Po prostu: idealny dezodorant lub antyperspirant.
/ 26.09.2016 16:11

Pozwala przetrwać upalny dzień. Daje uczucie świeżości na wiele godzin. Nie zostawia śladów na małej czarnej. Po prostu: idealny dezodorant lub antyperspirant (daje bardziej długotrwały efekt). Przetestowałyśmy ich aż 15. Zobacz, na czym dokładnie polega ich działanie, i wybierz swój ulubiony.

Gorący dzień, egzamin, randka... Jest sporo sytuacji, w których dezodorant nie wystarcza. Co wtedy? Zastosuj antyperspirant. Aby uzyskać optymalny efekt, trzeba nakładać go na suchą skórę, a po użyciu przez 1–2 godziny unikać sytuacji, w których się pocimy (zwilżenie naskórka zmniejsza jego efektywność). Optymalna pora? Przed snem – wtedy stwarzamy mu możliwość penetracji kanalików potowych.

Biały brudasek
– Głównym składnikiem antyperspiracyjnym są sole glinu, które hamują rozwój bakterii i działają na skórę ściągająco – tłumaczy kosmetolog Iwona Białas – Sole te zw miarę wysychania krystalizują się na skórze i często zostawiają smugi na ubraniach. Ponieważ mają dużą siłę adhezji (przylegania) do tkaniny, mogą też z nią reagować. Aby wyeliminować ten kłopot, stosuje się w antyperspirantach pochodne soli glinu i ich kompleksy, co minimalizuje ich wnikanie w sploty materiałów. Odpowiedni skład antyperspirantu (duża ilość substancji higroskopijnych) też zmniejsza bielenie.

Spiskowa teoria antyperspirantów
W Internecie można przeczytać, że antyperspiranty powodują raka piersi. Onkolodzy i ginekolodzy są zgodni: to bzdura! Pogłoska ta opiera się na tezie, że antyperspiranty blokują wydzielanie toksyn – odkładają się w naczyniach limfatycznych, co prowadzi do raka piersi. Jednak gruczoły potowe nie odpowiadają za detoksykację organizmu. Jest jeszcze druga teoria. Kilka lat temu odkryto w badanych komórkach nowotworowych spore ilości parabenów (konserwanty znajdujące się m.in. w antyperspirantach). – Komisja Europejska nie potwierdziła związku stosowania parabenów z rakiem piersi – mówi Iwona Białas.

Kluczowy według klucza
Wybór kosmetyku przeciw poceniu się to sprawa priorytetów. Jeśli twoim problemem jest nadpotliwość, celuj w dobry antyperspirant.- Jeśli większym kłopotem jest podrażniona depilacją skóra, wybieraj te kosmetyki, które są dla niej przeznaczone (np. z łagodzącymi wyciągami roślinnymi). – Obecnie, kiedy wydepilowane pachy są estetycznym obowiązkiem, skóra narażona jest na permanentne podrażnienie – tłumaczy ginekolog Sławomir Majewski. Z racji swojej funkcji (wydalania wody) ma rozluźnione spoiwo komórkowe. Efekt? Wrażliwość, skłonność do przesuszania się. Dlatego wybierając dezodorant lub antyperspirant, warto sięgnąć po najlepszą dla siebie formułę. Większość dostępna jest w kilku formach:

  • Kulki
  • Sztyftu
  • SprejuWyjście awaryjne Nadpotliwość można leczyć zastrzykami z botuliny (hamują wydzielanie potu w danym miejscu). Bardziej radykalny sposób to sympatektomia (usunięcie nerwów odpowiedzialnych za skurcz mięśnia działającego na gruczoł potowy).

Dezodorant czy antyperspirant?
Dezodorant

Zawiera składniki bakteriobójcze (np. alkohol), kompozycje zapachowe i coraz częściej składniki pielęgnujące depilowaną skórę. Po dezodorant sięgnij, jeśli:
- pocisz się niewiele, ale wolisz zabezpieczyć się przed niemiłym zapachem na skórze.
- lubisz świeżo pachnieć, ale nie masz ochoty od rana używać wód toaletowych czy perfum.
- zakładasz czarny top i chcesz mieć stuprocentową pewność, że unikniesz na nim śladów.

Antyperspirant
Ma w składzie sole glinu i ich pochodne, które ograniczają tempo i ilość wydzielanego potu. Stosuj go, jeśli:
- masz kłopot z ilością potu (np. po krótkim czasie na ubraniu pod pachami pojawiają się wilgotne plamy).
- używasz kosmetyku tylko rano i w ciągu dnia nie masz możliwości odświeżenia się. Antyperspirant nie zawiera związków szybko parujących, tak jak np. alkohol, więc nie wymaga wielokrotnej aplikacji w ciągu dnia.
- namiętnie używasz perfum – antyperspiranty mają bardzo dyskretne, niegryzące się z nimi zapachy.

Joanna Winiarska/ Uroda

Tagi: zdrowie