Pobyt w ośrodku SPA/ fot. Fotolia

O czym warto pamiętać jadąc do SPA?

Planując pobyt w SPA, warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii, takich jak lokalizacja, dojazd czy długość pobytu. Warto również sprawdzić ofertę danego ośrodka oraz kwalifikacje pracującego w nim personelu.
/ 05.12.2012 10:59
Pobyt w ośrodku SPA/ fot. Fotolia

Lokalizacja

Jeśli mamy mało czasu, warto rozważyć ośrodek SPA zlokalizowany w mieście. W każdej większej miejscowości istnieje co najmniej kilka takich ośrodków. W przypadku tego rozwiązania nie powinno być problemu z dojazdem.

Jeśli natomiast planujemy dłuższy odpoczynek, wybierzmy SPA położone w bardziej spokojnej lokalizacji. Dzięki temu lepiej wypoczniemy, a w przerwach między zabiegami możemy pójść na spacer po malowniczej okolicy. Jednak w przypadku ośrodków położonych z dala od miejskich ulic, może być problem z dojazdem. Jeśli rezygnujemy z samochodu na rzecz komunikacji publicznej, warto upewnić, czy nie będziemy mieć problemu z dotarciem na miejsce. Niektóre ośrodki zapewniają transport spod dworców autobusowych lub kolejowych.

Oferta i przeszkolony personel

Bardzo ważną kwestią w wyborze odpowiedniego ośrodka SPA jest również jego oferta oraz wyszkolony personel. Aby mieć pewność, że w trakcie pobytu nie ominą nas żadne atrakcje, warto, poza rezerwacją hotelu, wcześniej umówić się na konkretne zabiegi.

– Jeśli nie wiemy, które z nich przyniosą pożądany efekt, warto porozmawiać z pracownikiem SPA (może być to recepcjonista lub osoba wykonująca zabiegi), który ma wiedzę na temat każdej z oferowanych usług. Oferty ośrodków są bogate i wybór musi być podyktowany naszymi potrzebami i oczekiwaniami – mówi Daniela Stier, ekspert ze SPA Hotelu Zamek Lubliniec. I dodaje: – Należy przy tym koniecznie poinformować o wszelkich problemach zdrowotnych czy ciąży. Są to bowiem informacje niezbędne do tego, aby mieć pewność, że zabiegi będą bezpieczne.

Warto również pamiętać, że w trakcie samych zabiegów pewne części ciała będą musiały zostać odsłonięte. Jeśli chcemy, aby zabiegi były wykonywane przez osobę tej samej płci, warto zgłosić to podczas rezerwowania terminu. Można również zastrzec, że nie chcemy poddawać zabiegom jakichś partii ciała.

Warto wiedzieć: Urlop w SPA – idealny sposób na spędzenie wolnego czasu?

Jak spakować walizkę?

Odpowiednie nastawienie i przygotowanie to podstawa udanej wizyty w SPA. Większość ośrodków udostępnia swoim gościom rzeczy, które będą potrzebne w trakcie zabiegów. Należą do nich między innymi obuwie, wygodne szlafroki, ręczniki czy jednorazowa bielizna.

Warto jednak pamiętać, by zabrać ze sobą rzeczy, w których się wygodnie czujemy. Jeśli jesteśmy w hotelu, który zajmuje się również inną działalnością, nie wypada poruszać się po nim w ręczniku czy kostiumie kąpielowym. W części poświęconej samym zabiegom możemy pozwolić sobie na bardziej skąpe odzienie.

– Jeśli to możliwe, warto zrezygnować z zabierania do hotelu niektórych sprzętów, np. komputera czy telefonu, aby nic nas niepotrzebnie nie rozpraszało – dodaje Daniela Stier.

Czego nie można w SPA?

Przed samymi zabiegami nie powinno się pić alkoholu, palić papierosów (to sprzeczna z filozofią spa i wellness) oraz jeść zbyt ciężkich potraw. Aby chwile spędzone w SPA były komfortowe dobrze jest także ograniczyć opalanie, a depilację wykonać najpóźniej na dzień przed wizytą. Zalecane jest również picie większych ilości wody.

W SPA nie należy się również spóźniać. Wszystkie zabiegi odbywają się według ustalonego harmonogramu. Jeśli nie zdążymy na ustaloną godzinę, czas zabiegu może się skrócić (o ile ktoś po nas jest zapisany). Warto więc być na miejscu minimum 20 minut przez pierwszym zabiegiem. Pozwoli to na spokojne przygotowanie się, odpoczynek czy wypicie herbaty.

W takich ośrodkach nie można też hałasować. SPA to przecież miejsce wyciszenia i relaksu.

W jakiej kolejności powinnam odbywać zabiegi?

Najpierw warto skorzystać ze strefy wellnes - basenów, saun. To pozwoli nam się zrelaksować, oczyścić. Następnie umawiamy się na peeling ciała i/lub twarzy, w następnej kolejności na zabieg pielęgnacji dłoni i stóp. Po tych czynnościach warto zapisać się na masaż całego ciała i jego poszczególnych części, a następnie na zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało. W ostatniej kolejności możemy skorzystać z pielęgnacji i malowania paznokci oraz usług makijażystki.

Polecamy: Jak stworzyć domowe SPA?

Źródło: na podstawie materiałów prasowych inPlus PR/mk