Nowe piękno

Nowe piękno

Nowozelandzka lekarka medycyny kosmetycznej dr Tracey Lambert omawia swoje doświadczenia w stosowaniu Esthélis, nowej grupy skórnych preparatów wypełniających.
/ 23.05.2008 08:53
Nowe piękno
Nowozelandzka lekarka medycyny kosmetycznej dr Tracey Lambert omawia swoje doświadczenia w stosowaniu Esthélis, nowej grupy skórnych preparatów wypełniających.

W ostatnich kilku latach istotnie zwiększyła się ilość skórnych preparatów wypełniających dostępnych na rynku, służących zmniejszaniu bruzd i zmarszczek. Wczesne resorbowalne produkty, takie jak kolagen wołowy zostały zastąpione ludzkim kolagenem (przynajmniej w Nowej Zelandii) oraz preparatami kwasu hialuronowego (HA). Ogólnie rzecz biorąc, preparaty kwasu hialuronowego dają efekty trwające dłużej, niż w przypadku kolagenu – co dla większości osób jest najważniejsze – oraz zaczynają coraz szybciej przewyższać popularność kolagenu.

    Nowy preparat HA nazwany Esthélis, będzie prawdopodobnie zaaprobowany przez Therapeutic Goods Administration na początku 2007 roku. Esthélis jest niezwierzęcym HA opracowanym w Szwajcarii przez bio-badawczą firmę Anteis. Od maja tego roku stosowałam Esthélis regularnie, odwiedziłam także główne biuro firmy Anteis w Genewie (na własny koszt). Niniejszy artykuł opowiada o moim doświadczeniu z preparatami Esthélis w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

    Skórne produkty wypełniające oparte na kwasie hialuronowym dzieli się na dwufazowe i monofazowe. Produkty dwufazowe (Restylane i Hylaform) składają się z cząsteczek żelu stabilizowanego HA zawieszonych w mniej lub nawet nieustabilizowanym płynie HA. W przeciwieństwie do tego, produkty monofazowe, takie jak Esthélis są czystymi ustabilizowanymi (bez cząsteczek) żelami HA. Ten podział wyjaśnia różną konsystencję produktów: monofazowy Esthélis jest bardziej elastyczny i pozostaje spójny po dodaniu do wody (tzn. trzyma się razem jako „kropla” żelu), podczas gdy produkty dwufazowe są bardziej rozproszone (tzn. oddzielają się tworząc widoczne mikrocząsteczki).

    Oprócz tego, rozpad w organizmie żeli dwufazowych może różnić się od rozpadu żeli monofazowych. Uważa się, że żele dwufazowe mają szybką początkową degradację „nośnika” – płynu HA oraz powolniejszą degradację ustabilizowanych cząsteczek żelu, podczas gdy żele monofazowe rozpadają się bardziej jednolicie. Uważa się, że to wyjaśnia, dlaczego niektórzy pacjenci leczeni żelami dwufazowymi początkowo mają szybką utratę pewnej objętości, a pozostaje efekt „perełek” (ponieważ nośnik ulega rozpadowi, a pozostają jedynie cząsteczki żelu).

Grupa preparatów Esthélis
Esthélis jest obecnie dostępny w dwóch formach: Esthélis Basic i Esthélis Soft. Oba produkty są dostępne w objętościach 0,6 i 1,0 ml. Do grupy tej należy także Esthélis Men, który właściwie jest identyczny z Esthélis Basic, ale ma inne opakowanie. Uważa się, że preparaty Basic utrzymują się od sześciu do dziewięciu miesięcy (chociaż w pewnym małym badaniu klinicznym 75 procent pacjentów nawet po 10 miesiącach opisywało efekty jako zachwycające), a produkty Soft od trzech do czterech miesięcy.

Esthélis Basic.
Oprócz stosowania formuły Basic we wskazaniach, jakie dotyczą także preparatu Restylane (np. fałdy nosowo-wargowe, spoidło warg i powiększenie warg) stosowałam go także do wypełniania pośrednich do głębokich zmarszczek twarzy. Zmarszczki te są zwykle zbyt głębokie, aby leczyć je dwufazowym HA o łagodniejszej konsystencji, a przy standardowych dwufazowych preparatach HA jest ryzyko powstania „perełek” lub „sznurów” preparatu. W tym wskazaniu, skutecznie leczyłam obszary policzków i zmarszczek podbródka, zmarszczki powstające przy marszczeniu brwi i (szczególnie) pośrednie do głębokich tzw. „sznurki sakiewki”, czyli zmarszczki wokół ust.
   
Ponadto Esthélis Basic dał mi „jednostrzykawkowe rozwiązanie” dla tych pacjentów, którzy wymagają warstwowego wypełnienia (np. fałda nosowo-wargowa z nadmiernymi powierzchniowymi zmarszczkami). Chociaż forma Basic jest grubsza od drugiej formy skórnych preparatów HA firmy Anteis, to jej elastyczna natura pozwala na powierzchowne wstrzyknięcie, a miejsce iniekcji można wtedy delikatnie masować, aby uniknąć powstawania grudek. Co więcej, mogłam także zmienić strzykawkę na taką o mniejszej średnicy, aby nastrzykiwać cieńsze zmarszczki lub aby poprawić wypełnienie (znów z lekkim masażem, jeśli była taka potrzeba). Jednak takie wstrzyknięcie wymaga większej siły nacisku, a ponadto zmniejsza trwałość preparatu wstrzykniętego przez strzykawkę o mniejszej średnicy.

W przypadku powiększania ust preparatem Esthélis Basic, nieco zmieniłam moją technikę iniekcji. Początkowo stosowałam go tak jak wcześniej preparat Restylane: dokonując linearnych nakłuć wokół brzegu ust z iniekcjami w wargi na różnych głębokościach. Powodowało to powstanie delikatnie zaznaczonej krawędzi ust, która się pacjentom bardzo podobała, ale nie była tak pełna, jak tego oczekiwali. W czasie mojej wizyty do Anteis w Genewie, dostałam więcej materiałów szkoleniowych, które zalecają, aby stosować podwójne linearne nakłucia do stworzenia konturu ust (tzn. nie należy wycofywać igły całkowicie z każdego miejsca iniekcji, ale wkłuć ją ponownie i wstrzyknąć drugi raz wzdłuż tej samej zmarszczki). Teraz rutynowo stosuję tę nową technikę, z zadowalającymi moich pacjentów rezultatami. Teraz kontur ust jest „naszkicowany” nieco łagodniej (chociaż nie jest zatarty), a usta wyglądają pełniej.

Esthélis Soft.

Nie stosowałam preparatu Esthélis Soft we wszystkich wskazaniach, jakie zaleca Anteis (zmarszczki wokół ust, spoidła warg, kurze łapki i zmarszczki na czole), ponieważ odkryłam, że wiele z nich może być skutecznie leczonych dłużej się utrzymującym preparatem Basic (stosując w razie potrzeby strzykawkę o mniejszej średnicy). Jednak okazało się, że dla bardzo delikatnych zmarszczek Esthélis Soft jest wartościowym produktem, który daje podobne wyniki do tych, które wcześniej uzyskiwałam przy użyciu preparatu Cosmoderm 1. Stosowałam go także bezpiecznie w połączeniu z preparatem Esthélis Basic u osób, które wymagały głębszego konturowania.

Stosowałam Esthélis od maja 2006 roku i z przyjemnością mogę potwierdzić, że produkty te w dużej mierze odpowiadają swojej reklamie. Do tej pory moi pacjenci mieli tylko kilka efektów ubocznych po preparatach z grupy Esthélis. Obejmują one występujące czasem podsinienie u osób z głębszym konturowaniem oraz jeden lub dwa przypadki (zwykle u osób z bardzo jasną karnacją), kiedy pojawiły się lokalne rumienie w leczeniu cienkich zmarszczek. Takie czerwone ślady podobne do zadrapania kota bladły w ciągu minut lub godzin. W większości przypadków moi pacjenci mieli lekką opuchliznę – nawet przy powiększaniu ust, a kilku (jeśli w ogóle) skarżyło się na szczypanie, które czasami zdarza się przy iniekcji innych skórnych produktów wypełniających HA.

Podsumowując, Esthélis daje mi większy wybór preparatów w terapii skórnymi środkami wypełniającymi HA – a w szczególności pozwala mi na zastosowanie procedury jednostrzykawkowej, co wymagałoby kilku produktów z innych grup. Elastyczność tego nowego skórnego środka wypełniającego HA jest praktyczna i atrakcyjna (oba produkty są dostępne w objętościach 0,6 i 1,0 ml), a kiedy rozważymy korzystne rezultaty estetyczne i małe występowanie objawów ubocznych, okazuje się, że Esthélis jest bardzo atrakcyjną grupą preparatów.

Acsm

PRZED    PO leczeniu Esthélis Basic (zdjęcie dzięki uprzejmości P.Micheels, Genewa)PRZED    PO leczeniu Esthélis Soft (Zdjęcie dzięki uprzejmości P.Micheels, Genewa)Australijska Chirurgia Kosmetyczna