kobieta, twarz, uśmiech

Nowa Generacja Kwasu Hialuronowego

Substancje do liftingu twarzy są szeroko stosowane w estetycznym leczeniu twarzy. Coraz większa jest potrzeba opracowania procedur, które nie wymagają hospitalizacji, a jedynie krótkiego okresu powrotu do zdrowia.
/ 23.05.2008 10:49
kobieta, twarz, uśmiech
Korekta zmarszczek, jako najmniej inwazyjna interwencja lecznicza jest nadal jedną z najszerzej stosowanych procedur leczenia twarzy.

Nietrwałe substancje liftingujące zawierające kwas hialuronowy pojawiły się w 1995 roku jako alternatywa dla kolagenu, stosowanego od 1980 roku. Kwas hialuronowy występuje w tkankach organicznych, na przykład w zewnątrzkomórkowej macierzy tkanki łącznej i w płynie maziowym. Nie jest on specyficzny dla gatunku, ani dla tkanki; dlatego w związku ze swoją jednolitą strukturą jego czysta forma nie jest immunogenna. Tworzy on elastycznowiskotyczną płynną macierz w skórze, z którą mogą się integrować włókna kolagenowe i elastyczne. Jest on syntetyzowany na błonie komórkowej przed wejściem w przestrzeń zewnątrzkomórkową. Ma ujemny ładunek i ma zdolność do zatrzymywania ogromnych ilości wody.

Ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje wraz z wiekiem, dlatego skóra staje się odwodniona i pojawiają się zmarszczki. Czas rozpadu organicznego kwasu hialuronowego w tkance wynosi 1-2 dni (egzogenny kwas hialuronowy rozkładany jest przez wątrobę na wodę i dwutlenek węgla), dlatego nie jest odpowiedni do korekty zmarszczek w tej formie. Jeśli krzyżowe wiązania stworzono chemicznie, makromolekuły staną się bardziej stabilne. Jego kompatybilność biologiczna i zdolność do zatrzymywania wody są identyczne, jak w przypadku organicznego kwasu hialuronowego, jednak rezultaty te utrzymują się znacznie dłużej. Z wysoką zdolnością do zatrzymywania wody, tworzy on po napęcznieniu trójwymiarową sieć, praktycznie w formie żelu.
 
Dzięki swojej dynamicznej lepkości kwas hialuronowy jest łatwy do wstrzykiwania. Substancje liftingujące z zawartością kwasu hialuronowego różnią się także w zakresie swoich cech reologicznych, w zależności od ciężaru komórkowego, stężenia i siły wiązań krzyżowych.

Kwas hialuronowy nie rozkłada się w wodzie; pozostaje zatem stabilny w tkance i jest absorbowany stopniowo. Jego eliminacja z tkanki zachodzi poprzez rozkład izowolemiczny; część indywidualnego kwasu hialuronowego jest rozkładana, podczas gdy reszta zatrzymuje nawet większe ilości wody, w ten sposób objętość żelu pozostaje niezmieniona. W rzeczywistości stężenie żelu zmniejsza się podczas absorpcji, ale objętość pozostaje niezmieniona przez długi czas, dopóki rozkładowi nie ulegnie ostatnia cząsteczka kwasu hialuronowego. Ta cecha jest istotna dla liftingujących substancji monofazowych, natomiast ten sam rodzaj substancji dwufazowych wykazuje spadek początkowej objętości następujący po powolnym spadku ilości żelu.

Produkty liftingujące do twarzy Esthélis, z podwójnym wiązaniem krzyżowym i wielokrotnym zagęszczeniem, wytwarzane przez biofermentację i pochodzące ze Szwajcarii są obecne na rynku od 4 lat w 70 krajach na całym świecie; na Węgrzech dostępne są od 2006 roku. Dzięki swojej unikalnej technologii CPM (skrót od ang. nazwy Cohesive Polydensified Matrix, Spójna Wielokrotnie Zagęszczana Macierz), degradacja preparatu w tkankach jest opóźniona, przez co efekt powiększenia i liftingu utrzymuje się znacznie dłużej przez pierwsze miesiące po zabiegu. Preparat ten nie ma mikrocząsteczek (domieszek), ma niską zawartość białka, co zmniejsza możliwość reakcji alergicznych do minimum.

Zawartość kwasu hialuronowego w preparatach Esthélis jest duża. Wersja Basic zawiera 22,5 mg/ml kwasu hialuronowego, przeznaczona jest do terapii zmarszczek i terapii objętościowej, natomiast wersja Soft, zawierająca 20 mg/ml – do terapii bardziej powierzchownych zmarszczek. Wersja Soft preparatu wstrzykiwana jest w warstwy zewnętrzne skóry, natomiast wersja Basic w warstwy środkowe.
Do korekty zmarszczek zalecana jest technika linearna i nakłuć punktowych, natomiast do zmiany konturów twarzy poleca się technikę wachlarzowatą i siatkowatą. W przypadku wyjątkowo głębokich zmarszczek poleca się tak zwaną technikę „kanapki”.
Korekty po iniekcjach możliwe są w zależności od indywidualnych wymagań. Efekty po zastosowaniu preparatów Esthélis mogą utrzymywać się do 9-12 miesięcy.

Przewagą omawianego preparatu nad dwufazowymi kwasami hialuronowymi (np. Restylane) jest jego opóźniony rozkład w tkankach, co pokazuje dobrze zrównoważony wskaźnik absorpcji. Po iniekcjach nie powstają żadne grudki.
Inną istotną cechą jest ergonomicznie zaprojektowana szklana strzykawka umożliwiająca lepszą precyzję i łatwiejszą technikę iniekcji. Wstrzykiwana substancja rozmieszcza się równolegle i dzięki temu nie wymaga masażu.
 
Ryzyko rozwoju obrzęku po iniekcji jest znacznie mniejsze, niż w przypadku innych substancji liftingujących zawierających kwas hialuronowy. Jest również dostępny wariant preparatu opracowany specyficznie dla mężczyzn, różniący się od innych wersji opakowaniem, ale mający właściwości identyczne, jak wcześniej wspomniana wersja Basic produktu.
Stałe ulepszanie substancji liftingujących zawierających kwas hialuronowy umożliwia nam osiąganie lepszych rezultatów w leczeniu starzejącej się skóry, co w konsekwencji prowadzi do większej satysfakcji klientów.

Ildikó Papp
Budapeszt