POLECAMY

Nogi bez pajączków

Najpierw pojawiają się pajączki. Potem grubsze, niebieskie żyły, a w końcu szpecące żylaki. Przeczytaj, jak temu zapobiec.
Nogi bez pajączków fot. FREE
Zasada jest jedna: im wcześniej zgłosimy się do specjalisty flebologa, tym szybciej pozbędziemy się kłopotu: pajączków lub żylaków. Niestety, jedynie ok. 1/4 chorych podejmuje leczenie, a duża część z nich zwraca się do lekarza dopiero, gdy choroba żył jest już mocno zaawansowana. Tymczasem operacja to dziś ostateczność, pojawiło się bowiem wiele nowoczesnych (bądź ulepszonych) metod nieinwazyjnego, łagodnego leczenia.

Jak powstają żylaki?

Główną przyczyną są, niestety, geny. Żylaki to pogrubione, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych. Są wyczuwalne i widoczne przez skórę. W pewnym momencie dochodzi do niewydolności zastawek żylnych. Powstaje tzw. refluks, czyli cofanie się krwi. Skutkiem jest zastój żylny i wzrost ciśnienia w naczyniach. Ścianki żył na skutek zbyt małej ilości tlenu i nadmiernej ilości toksyn ulegają osłabieniu i się odkształcają. Choć istnieje wiele skutecznych metod terapii żylaków, o zdrowie nóg warto zadbać jak najwcześniej. Przede wszystkim bądź w dobrej formie fizycznej. Długie spacery, jazda na rowerze czy pływanie (pobudza krążenie żylne, zmniejsza obrzęki) z pewnością wyjdą twoim nogom na zdrowie. Pamiętaj o tym szczególnie wówczas, gdy twoja mama i babcia cierpiały z powodu niewydolności żylnej.

Objawy niewydolności żylnej:
1. Obrzęk kończyn dolnych – najbardziej widoczny wieczorem.
2. Częste kurcze łydek.
3. Uczucie ciężkości nóg.
4. Nagłe pojawienie się na nodze bolesnej opuchlizny, która przybiera kolor sinoczerwony.
5. Pajączki. Często poprzedzają chorobę żył.

Terapia światłem
Lasery i systemy IPL (Intensywne Źródło Światła) to dwie z częściej stosowanych metod usuwania zmian naczyniowych na nogach. Metoda jest w pełni skuteczna jedynie wtedy, gdy układ głównych żył funkcjonuje prawidłowo.
Dla kogo: To idealna metoda dla osób, które chcą się pozbyć pajączków lub pojedynczych większych naczyń żylnych (do 7 mm średnicy).
Zabieg: Po ocenie stanu żył lekarz wybiera laser i ustawia odpowiednie parametry wiązki światła. Najczęściej zabieg wymaga chłodzenia skóry (specjalny żel, strumień zimnego powietrza lub ciekły azot). Bezpośrednio po zabiegu pojawia się rumień i obrzęk (utrzymuje się od kilku godzin do 2–3 dni). To pożądana i prawidłowa reakcja, bo świadczy o tym, że laser trafił w żyłę. W dniu zabiegu nie powinno się intensywnie ćwiczyć ani korzystać z sauny, solarium i gorących kąpieli. Przez miesiąc po terapii nie wolno się opalać.
Przeciwwskazania: Ciąża, cukrzyca, padaczka lub aktywna choroba skóry czy żył, choroba nowotworowa, stosowanie leków fotouczulających lub obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryny), świeża opalenizna.
Powikłania: Do najczęstszych należą siniaki, przebarwienia (znikają po ok. 2 tygodniach), poparzenia.
Wady: Ból, nieskuteczność w zamykaniu większych żył (powyżej 7 mm).
Zalety: Nieobciążające postępowanie pozabiegowe, bezinwazyjność.
Czas: Od kilkunastu minut do ok. godziny (w zależności od liczby naczynek).
Koszt leczenia: 150–500 zł (zależy od liczby impulsów)

Skleroterapia
Ta metoda, zwana inaczej obliteracją, to praktycznie bezinwazyjny i w dodatku bezbolesny sposób leczenia żylaków. Za jego pomocą można zamknąć nawet bardzo grube naczynia i uniknąć operacji. Polega na miejscowym podaniu w zmienioną chorobowo żyłę specjalnej substancji obkurczającej naczynie oraz wywołującej włóknienie jego ścianek. Chociaż sama metoda jest znana od ponad 130 lat, to wiele w technice jej wykonania się zmieniło, ulepszone zostały także używane leki. Najnowszym wynalazkiem jest tzw. skleroterapia piankowa (inna jest forma leku, który się podaje). Pianka działa zdecydowanie silniej, bo zapewnia lepsze przyleganie leku do ściany żyły. Po takich zabiegach na największych żyłach konieczne są kontrole co kilka lat i – w razie potrzeby – powtórne wykonanie zabiegu.
Dla kogo: Dla osób, które chcą się pozbyć pajączków, żył siateczkowatych (poszerzonych, widocznych żył), żylaków oraz niewydolności głównych pni żylnych.
Zabieg: Lekarz może wybierać pomiędzy klasyczną skleroterapią kompresyjną (wstrzykuje się płyn obliterujący), skleroterapią pod kontrolą USG z użyciem pianki (w przypadku żył, które nie są widoczne gołym okiem). Zmienione naczynie lekarz nastrzykuje za pomocą maleńkiej igły. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Od razu po nim zakłada się na nogę specjalną pończochę uciskową, wspomagającą zamknięcie naczynia. Zanim wrócisz do domu, bezwzględnie udaj się na intensywny, ok. 30-minutowy, spacer. Po 2–3 tygodniach należy wrócić do gabinetu na kontrolę i pierwszą ocenę skuteczności leczenia. Po tym okresie można poddać zabiegowi inne zmiany.
Przeciwwskazania: Ciąża, aktywne choroby skóry, ograniczenia w ruchu i niemożność chodzenia, czynny proces zakrzepowy w żyłach głębokich.
Powikłania: Po zabiegu mogą się pojawić siniaki i przebarwienia, które potem znikają bez śladu. Niezwykle rzadko dochodzi do tzw. nowotworzenia naczyń, wówczas naokoło zamkniętego naczynia pojawiają się kolejne, widoczne niteczki. Można je później usunąć. Do poważniejszych, ale jednocześnie zdecydowanie najrzadszych, powikłań należy zakrzepica żył głównych i martwica tkanek otaczających naczynie.
Wady: Niestety, metoda skleroterapii jest nieskuteczna w usuwaniu maleńkich pajączków koloru czerwonego – tętniczek.
Zalety: Możliwość zamknięcia nawet dużych żył, co w efekcie pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.
Czas: Zabieg trwa bardzo krótko, bo z przygotowaniem zajmuje tylko ok. 30–40 min.

Najczęściej zadawane pytania:
1. Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia małych, widocznych żyłek?
Jeśli zlekceważymy pajączki, to skutkiem mogą być oczywiście żylaki, ale może też utworzyć się zakrzep żylny, a w konsekwencji nawet owrzodzenia podudzi. W skrajnych przypadkach może dojść do zatoru płucnego, a to powoduje zagrożenie życia.

2. Czy usunięcie żyły może mieć jakiś wpływ na zaburzenia krążenia?
Wręcz przeciwnie. Krążenie powinno się poprawić! Przez układ żył powierzchownych, z których rozwijają się żylaki, przepływa jedynie ok. 10 proc. krwi. Gdy żylaki zostaną usunięte, ich funkcje przejmie układ żył głębokich, bez uszczerbku dla krążenia.

3. Czy to prawda, że żylaki znacznie częściej dotykają ludzi otyłych?
Główną przyczyną powstawania żylaków są wrodzone predyspozycje genetyczne, które z wagą ciała nie mają nic wspólnego. Naturalnie, kiedy już występują, należy unikać nadwagi, bo zaostrza ona przebieg choroby. Jednak często większe znaczenie od masy ciała ma wzrost. U osób wysokich krew, odpływając z nóg do serca, musi pokonać większe ciśnienie.

4. Czy ciąża powoduje żylaki?
Sama ciąża nie jest bezpośrednią przyczyną ich wystąpienia. Ale zmiany hormonalne (szczególnie w jej I i III trymestrze) sprzyjają ich powstawaniu. Podobnie działa antykoncepcja hormonalna.


Konsultacja: dr Monika Kuźmińska, lekarz chorób wewnętrznych, pulmunolog, specjalista laseroterapii, dr Anna Piwek, flebolog, lekarz medycyny estetycznej.


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Laser jest dobrą opcją dla pajączków i jednocześnie pomaga uchronić się od powstania bardziej zaawansowanych problemów. Metoda mało inwazyjna, kuracja nie trwa długo. Jeżeli szukacie dobrego miejsca w Krakowie to mam sprawdzone miejsce na Kazimierza Wielkiego, tam robią profesjonalnie. Natomiast przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiedniej diecie i odpoczynku :)
/4 lata temu
Ja w celu poprawy krążenia w nogach a co za tym idzie zmniejszenia bolesności i ociężałości nóg stosuje produkt Red Off System od Noble Health. Jestem zachwycona efektami ponieważ moje nogi są znacznie mniej zmęczone po całym dniu w pracy :-) Polecam.
/5 lat temu
Usuwac – nie usuwac – oto jest pytanie ;-) czytam rozne fora i przeraza mnie fakt, ile ludzi ciepri z powodu żylakow. Ogromny problem. A trzeba się nim zając po prostu wcześniej , kiedy żyły jeszcze nie wychodzą na wierzch. Dieta, ruch, - to profilaktyka, która na pewno przyniesie efekty. I też leki – np., diosminex lub inne. Wybór ogromny.
POKAŻ KOMENTARZE (1)