uśmiechnięta dziewczyna, Fotolia

Niedoskonałości cery – jak z nimi walczyć?

Jak usuwać wypryski i niedoskonałości skóry twarzy? Kiedy można sobie pomóc samemu, a kiedy iść do kosmetyczki czy chirurga? Czy samodzielne usuwanie krostek może być skuteczne?
/ 11.04.2011 12:17
uśmiechnięta dziewczyna, Fotolia

Niektóre wady cery wymagają interwencji kosmetyczki lub nawet chirurga. Samodzielne usuwanie tzw. wyprysków może bowiem wywołać stan zapalny skóry i ciężko da się to zatuszować.

Pryszcze

„Zwyczajne” krostki, czyli pryszcze łatwo jest zatuszować. Przede wszystkim nie wolno ich wyciskać. Najpierw należy je posmarować antyseptycznym sztyftem, a następnie nanieść korektor, który nie tylko zatuszuje wypryski, ale także je leczy. Profilaktycznie należy przemywać codziennie twarz tonikiem antybakteryjnym.

Zobacz też: Jak pozbyć się zaskórników?

Innym sposobem pozbycia się krostki jest szybkie zażycie (po jej pojawieniu się) tabletki aspiryny albo polopiryny. Wieczorem tabletkę rozpuścić w odrobinie wody i nałożyć na wyprysk. Dzięki temu zabiegowi krostka będzie rano bledsza i przysuszona. Zmniejszyć jeszcze ją można przykładając do niej na kilka minut kompres nasączony wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Na koniec zakamuflować ją antybakteryjnym korektorem.

Prosaki

Prosaki, czyli twarde grudki wielkości główki od szpilki powstają w miejscu zatkanego ujścia gruczołu potowego. Usunie je kosmetyczka za pomocą sterylnej igły, przekłuwając grudkę i wyciskając jej zawartość.

Zobacz też: Domowe sposoby pielęgnacji cery tłustej i mieszanej

Kaszaki

Kaszaki z kolei, to miękkie w dotyku, większe torbiele i głębiej umieszczone. Te muszą być usuwane chirurgicznie i obowiązkowo w całości, ponieważ tylko wtedy nie będą ponownie się odbudowywać. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.09.2017 09:16
Ja uważam,że lepiej nie eksperymentować i zdecydować się na profesjonalną terapię. Ja miałam robione zabiegi w Aw Derma Wrocław i uważam, że to był strzał w 10! Nigdy więcej nie pojawiły mi się żadne poważne niedoskonałości cery.