Niechciana pamiątka po odchudzaniu...

Latem każdy chce schudnąć. Wiele z nas stosuje więc drakońskie diety. Efekt? Spalony tłuszcz i... obwisła skóra. Jak sprawić, by znów wyglądała jędrnie i zdrowo?
/ 18.08.2009 07:24
Latem każdy chce schudnąć. Wiele z nas stosuje więc drakońskie diety. Efekt? Spalony tłuszcz i... obwisła skóra. Jak sprawić, by znów wyglądała jędrnie i zdrowo?

Krótka spódniczka, bikini, obcisła bluzeczka - latem każda z nas ma ochotę założyć strój, który podkreśli naszą kobiecość. Jednak fałdki na brzuchu nie wyglądają sexy, dlatego staramy się w jak najszybszym czasie zgubić zgromadzony tłuszczyk. Stosujemy diety typu "tysiąc kalorii", pijemy dużo wody i... rzeczywiście chudniemy! Problem jednak polega na tym, że po odchudzaniu zostaje nam mało estetyczna pamiątka w postaci obwisłej skóry na brzuchu czy biodrach. Dlaczego?

Niechciana pamiątka po odchudzaniu...

Dobra dieta przepisem na zdrową skórę
Kiedy chcemy zgubić zbędne kilogramy za pomocą diety, bez połączenia jej z ćwiczeniami fizycznymi, zmniejsza nam się nie tylko ilość tkanki tłuszczowej, ale i mięśniowej. Ciało staje się wiotkie, a skóra pozbawiona jest napięcia. Podstawowym powodem utraty elastyczności skóry jest więc źle dobrana, dostarczająca za mało składników odżywczych dieta. W stanie głodu, w procesie zdobywania energii organizm zaczyna korzystać z białek; przestawia się z metabolizmu na katabolizm, niszcząc ważne białka wchodzące w skład skóry. W konsekwencji może dojść do utraty jędrności i gęstości skóry. Poza tym, możemy nabawić się przedwczesnych zmarszczek.
Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi ok. 50 różnych składników odżywczych: witamin, aminokwasów, mikroelementów i innych. Wpływ na wygląd naszej skóry mogą mieć również braki żelaza, cynku, miedzi, selenu i magnezu. Wbrew powszechnym sądom podczas diety powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi również niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, bez których nasze ciało nie może normalnie funkcjonować.

Marsz po jędrną skórę!
Ale dieta to nie wszystko. Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy i potem cieszyć się ładną sylwetką powinnaś też dużo się ruszać! Najlepsze są ćwiczenia aerobowe spalające tkankę tłuszczową oraz ćwiczenia wzmacniające, ładnie kształtujące nasze mięśnie. Ćwiczenia aerobowe w postaci treningu na rowerze, orbitreku, a także intensywny marsz, jazda na rolkach lub pływanie regulują przemianę materii w organizmie i spalają nadmiar tkanki tłuszczowej. Ruch uchroni cię także przed efektem "jo-jo", który jest przecież zmorą każdego, kto stosuje diety. Niekoniecznie musisz katować się na siłowni albo na zajęciach fitness, takich jak tbc czy body pump. Oczywiście, najlepiej jest chudnąć pod okiem instruktora, ale także ty, wspólnie z koleżanką, możesz poprawić wygląd i napięcie mięśni i skóry. W jaki sposób? Wybierając się na wycieczkę rowerową za miasto, spacerując po plaży w wodzie sięgającej po łydki, czy ćwicząc w ogrodzie. Wspólne odchudzanie na świeżym powietrzu daje naprawdę znakomite efekty.

Zwalcz brzydkie fałdki!
Jeżeli jednak zapomniałaś o zasadach racjonalnego odchudzania; szybko i drastycznie straciłaś na wadze, możesz pokonać obwisłą skórę! Trzeba jednak czasu, aby jej nadmiar się odpowiednio wchłonął.
Najlepszą metodą poprawy wyglądu i stanu skóry to aktywność fizyczna, nie możesz więc przestać się ruszać nawet wtedy, gdy osiągnęłaś już wymarzoną wagę. Jeśli zatem masz nieestetyczne fałdy skóry na brzuchu, wówczas powinnaś robić brzuszki (na wszystkie partie mięśni), staraj się też dużo pływać. Twój problem to mało jędrne nogi? Przesiądź się na rower! Wówczas stan skóry powinien się poprawiać, a ty zapomnisz o efekcie "jo- jo", gdyż będziesz miała większą gwarancję utrzymania nowej, mniejszej masy ciała.
Ćwiczenia to za mało? Możesz także wesprzeć się zabiegami, które oferują salony kosmetyczne. Przede wszystkim są to odpowiednie masaże, których cena jest bardzo zróżnicowana, na przykład rollmasaż (cena za pół godziny to 10-20 zł) lub zabieg urządzeniem typu focus (cena za jedną wizytę - 2000 zł!). Ale to nie wszystko, dobrych salonach doradcy często spotykają się z takim problemem jak obwisła skóra, warto więc z nimi porozmawiać i doradzić się, jakich używać preparatów.
Jeśli tego nie wiesz lub nie stać cię na wizyty w salonie - zadbaj o siebie w domu! Aby poprawić kondycję skóry musisz stosować 2-3 razy w tygodniu peelingi, najlepiej takie, które zawierają wyciągi z owoców, gdyż działają one pobudzająco i ujędrniająco. Przyda się też dobry balsam. Nie musi to być wcale preparat ujędrniający, wystarczy kosmetyk, który dobrze nawilży twoja skórę. Dlaczego? Odpowiednio nawodniona skóra, sama staje się bardziej sprężysta i na pewno będzie wyglądać lepiej. Twojej skórze pomogą również maseczki z błota z Morza Martwego, okłady z alg, kosmetyki z aloesem, z wyciągiem z malwy sudańskiej, arniki lub bluszczu. Sprawdzonym sposobem jest też stosowana co 3 dzień 15-minutowa kąpiel w solance. Dzięki niej skóra będzie napięta i jędrna.

Dobre cięcie
Gdy te wszystkie zabiegi nie pomogą, pozostaje już tylko skorzystać z pomocy chirurgów plastycznych. W przypadkach bardzo rozciągniętego fałdu brzusznego konieczna jest abdominoplastyka, potocznie nazywana plastyką brzucha. Natomiast, jeśli dana osoba ma dużo nagromadzonego tłuszczu oraz rozciągniętą skórę w dolnej części brzucha, to często wykonywany jest zabieg łączony tzn. plastykę brzucha wykonuje się wraz z liposukcją. Jedyną pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod kostiumem kąpielowym, bielizną lub w bliźnie np. po cesarskim cięciu. Cena takiego zabiegu to 8000 zł.

Joanna Bielas
źródło: mwmedia