Nici liftingujące - poradnik

Nici liftingujące robią furorę w medycynie estetycznej. Dowiedz się, dla kogo przeznaczony jest zabieg z użyciem nici liftingujących, jak przebiega i jakich efektów możesz się spodziewać - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

fot. Fotolia

Nici liftingujące a wiek pacjenta

Zastosowanie nici liftingujących jest zalecane szczególnie osobom w wieku od 30 do 65 lat, które chcą odmłodzić swoją skórę, a zarazem uniknąć inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.

Na jakie problemy nici liftingujące?

Warte podkreślenia jest, że nici liftingujace są metodą służącą nie tylko do walki z oznakami starzenia u osób w wieku średnim lub starszym, ale również u młodszych pacjentek, które chcą poprawić wygląd kości policzkowych lub zmienić kształt łuków brwiowych. Lekarz dostosowuje do indywidualnych potrzeb metodę i układ nici pod skórą, dzięki czemu można uzyskać wymarzony kształt twarzy lub poprawić wygląd innych partii ciała: ujędrnić piersi, wygładzić skórę szyi i dekoltu, zlikwidować zwiotczenia i rozstępy na pośladkach, brzuchu czy udach. Na twarzy zabieg z użyciem nici liftingujących można przeprowadzić w okolicy brwi, policzków, żuchwy oraz szyi. Można w ten sposób uzyskać długotrwałe, utrzymujące się kilka lat efekty w postaci całościowego liftingu twarzy, bądź liftingu strefowego okolic czoła (korygowanie opadających brwi), policzków, szyi.

Czas trwania zabiegu

Czas trwania zabiegu zależy od tego, co lekarz ma wykonać i na jakim obszarze. Najczęściej cała procedura trwa zaledwie 15 do 40 minut, maksymalnie do 60 minut. Nici wprowadzane są w tkankę podskórną z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego w sposób niemal bezbolesny. W nowoczesnych systemach stosuje się ultracienkie, sterylne igły, w których osadzone są nici. Jedyne, co mogą odczuwać pacjenci, to delikatne ukłucie – podobne do doznawanego przy akupunkturze.

Ile czasu trzeba czekać na efekty zabiegu?

Pierwsze efekty w postaci napiętej skóry widać natychmiast po zabiegu. Spektrum korzyści z zabiegu staje się bogatsze po około 6 tygodniach – wtedy pojawiają się efekty stymulacji zainicjowanej obecnością nici w tkankach. Po pierwsze: neokolagenezy, czyli produkcji  kolagenu w tkance łącznej - białka, którego wraz z wiekiem mamy coraz mniej, a które tworzy elastyczne rusztowanie dla tkanek, zabezpiecza przed powstawaniem zmarszczek i gwarantuje napięcie oraz jędrność skóry. Nici stymulują też syntezę elastyny, dzięki której nasza skóra jest sprężysta i elastyczna. Trzecim procesem, który zostaje zainicjowany przez nici liftingujące PDO - wykonane z polidioksanonu, jest wytwarzanie endogennego kwasu hialuronowego – wielocukru wiążącego wodę w skórze właściwej, co gwarantuje dobre nawilżenie tkanki. Najpóźniej po 6 tygodniach skóra powinna uzyskać pożądany, docelowy stopień napięcia i biorewitalizacji. 

Po jakim czasie od zabiegu znikają opuchnięcia i zasinienia?

Zabieg nie wymaga szczególnej rekonwalescencji – już następnego dnia możemy wrócić do swoich obowiązków. Pacjenci mogą jednak odczuwać dyskomfort mimiczny jeszcze przez dwa tygodnie po wprowadzeniu nici. Może to utrudniać uśmiechanie się. Odradzam także intensywne masaże twarzy, spanie na boku oraz wszelkie pocieranie i zbyt intensywną mimikę, bo mogłoby to spowodować przemieszczenie się nici. Choć po zabiegu możemy wrócić do pracy, to przez pięć dni warto dać skórze odpocząć. Unikamy długich rozmów, golenia, skrobania i peelingów. W niektórych przypadkach po zabiegu mogą być widoczne lekkie zaczerwienienia, opuchlizna czy zasinienie. Objawy te powinny jednak minąć w ciągu kilku dni. 

Zobacz także:  Lipoiniekcja piersi - poradnik

Rodzaje nici liftingujących

Choć nici liftingujące są nowością na rynku, potencjalne pacjentki mają z czego wybierać. Dostępne są różne rodzaje tego zabiegu, w tym Princess Lift, Happy Lift czy Silhouette soft. Czym one się od siebie różnią?

Wszystkie wymienione nici liftingujące to nici rozpuszczalne, których powierzchnie mogą być gładkie lub z mikroskopijnymi spiralkami czy wypustkami w kształcie haczyków, stożków. Nici mogą być monofilamentowe (zbudowane z jednego włókna) lub polifilamentowe (utworzone ze zwiniętych dwóch włókien). Wreszcie – nici mogą być długie lub krótkie, dawać możliwość zakotwiczenia w tkankach lub należeć do typu samonośnego, działać tylko w obrębie jednej strefy estetycznej albo międzystrefowo. 

Dostępne na rynku nici różnią się surowcem, z którego je wykonano, budową, długością (od tego zależy miejsce ich stosowania), rodzajem powierzchni. Nici dobieramy indywidualnie do każdego pacjenta - w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jaki problem rozwiązać.

Przytoczony w pytaniu system nici Princess Lift PDO wytworzono z polidioksanonu (PDO). To mocne, syntetyczne włókno tworzące nić monofilamentową lub polifilamentową, którego spektakularne efekty odmładzania skóry wynikają z pobudzenia syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz z poprowadzenia nici wzdłuż naturalnych linii napięcia tkanki. Po pewnym czasie polimer rozpuszcza się, a proces wchłaniania trwa do 8 miesięcy - sprzyja to wytworzeniu stabilnego, białkowego rusztowania dla tkanek. System PDO jest zdecydowanie mniej inwazyjny a zabieg bardziej komfortowy dla pacjenta w porównaniu do innych rozwiązań wykorzystujących nici liftingujące.

Nici chirurgiczne Happy Lift™ są również całkowicie wchłaniane; wykonano je z polikaprolaktonu – polimeru cieszącego się zasłużenie dobrą reputacją wśród lekarzy różnych specjalności. Na powierzchni tych nici znajdują się haczyki, które utrzymują ją w odpowiednim miejscu w tkance oraz stymulują procesy wytwarzania białek i kwasu hialuronowego. Nici te rozpuszczają się na skutek hydrolizy, wchłaniają się w okresie 8-12 miesięcy, a efekt liftingu utrzymuje się do kilku lat.

Silhouette Soft to bio-wchłanialne nici wykonane z kwasu polimlekowego oraz kwasu glikolowego. Ich powierzchnia upstrzona jest stożkami, poprzez które nić zakotwicza się głęboko w tkance, wywołując napięcie w skórze co efektywnie unosi zwiotczałą tkankę

Dwa ostatnie rozwiązania wymagają bardziej zaawansowanej techniki implantacji, zabieg jest trudniejszy do wykonania a efekty jeszcze bardziej spektakularne.

Bezpieczeństwo zabiegów z użyciem nici liftingujących

Lifting wykonywany przy pomocy wchłanialnych nici jest metodą innowacyjną i nową. Co za tym idzie, nie do końca wiadomo, jakie będą jego efekty po kilku czy nawet 10 latach. Z jakimi ewentualnymi powikłaniami trzeba się liczyć, decydując się na ten zabieg?

To metoda bezpieczna. Materiał, z którego wykonane są nici, od lat stosowany jest przez chirurgów do szycia ran. Podkreślam jednak, że zabieg powinien przeprowadzać przeszkolony i wykwalifikowany specjalista medycyny estetycznej. Po kilka latach należy liczyć się z koniecznością powtórzenia zabiegu, aby utrzymać lub przywrócić efekt liftingu.

Polecamy: Jak odzyskać młodzieńczy owal twarzy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/4 lata temu
Hej, mnie też bardzo spodobała się Medycyna Młodości. Jej właścicielka, dr Urszula Brumer specjalizuje się stricte w komórkach macierzystych, ale w niciach liftingujących też jest świetna. Jest bardzo precyzyjna, a to w tego typu zabiegach jest bardzo ważne. Właściwe podanie nici pod skórę może podtrzymywać ją przed wiotczeniem nawet przez dwa lata.
/4 lata temu
A moim zdaniem jedną z lepszych klinik medycyny estetycznej jest Medycyna Młodości dr Urszuli Brumer. Mają tam wchłanialne nici liftingujące. Są bardzo dobre szczególnie na opadające policzki (tak zwane chomiki), które pojawiają się u kobiet po czterdziestce i na zmarszczki na szyi. Moja znajoma była na tym zabiegu i była zachwycona rezultatami. Powiedziała, że dla niej to jest zabieg nr 1 wśród dostępnych teraz zabiegów odmładzających.
/4 lata temu
Ja jestem po 30 i zdecydowałam się na nici jakiś tydzień temu po konsultacji u doktor Nielepkowicz we wrocławskim gabinecie. Pani doktor podsunęła mi kilak pomysłów, jak wygładzić zmarszczki i trochę podnieść podbródek. Nici wydają mi się najlepszym rozwiązaniem. Zobaczymy, jakie będą efekty.
POKAŻ KOMENTARZE (4)