POLECAMY

Na jakie operacje plastyczne najczęściej decydują się Polacy? – wywiad

Chirurgia plastyczna rozwija się w Polsce i na całym świecie. Dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista chirurg plastyk, chirurg ogólny z Oddziału Chirurgii Plastycznej CSK MSWiA w Warszawie, opowiada o tym, jak zmienia się chirurgia i jakie operacje plastyczne najczęściej wybierają Polacy.
Na jakie operacje plastyczne najczęściej decydują się Polacy? – wywiad fot. Fotolia

Co wchodzi w zakres chirurgii plastycznej?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Chirurgia plastyczna jest kojarzona głównie z chirurgią estetyczną, natomiast w zakres chirurgii plastycznej wchodzi leczenie oparzeń, leczenie uszkodzonej ręki, wady wrodzone, nowotwory skóry, również chirurgia rekonstrukcyjna, a także chirurgia estetyczna.

Skąd bierze się wzrost zainteresowania chirurgią estetyczną?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Z roku na rok wzrasta popularność chirurgii estetycznej. Jest to tendencja ogólnoświatowa, ze względu na to, że ludzie coraz bardziej dbają o swój wygląd i o swoje zdrowie. Poświęcają na to coraz więcej czasu i coraz lepiej im się powodzi, więc mają czas i środki na to, żeby o siebie zadbać. Stąd rozwijające się różnego rodzaju spa, ośrodki sportowe, gdzie dba się o kondycję i zdrowie. Również chirurgia estetyczna znajduje się w tym kręgu zainteresowań.

Jak zmienia się chirurgia plastyczna?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Zwiększa się tendencja do tego, aby wszystkie zabiegi wykonywane przez chirurga były coraz mniej obciążające, aby pacjent poświęcał coraz mniej czasu na okres pooperacyjny, żeby te zabiegi były miłe, łatwe i przyjemne i wymagały od pacjenta jak najmniejszego czasu na dojście do siebie, powrót do normalnych funkcji. Tak zmieniało się to w przeciągu ostatnich trzydziestu lat.

Na jakie operacje plastyczne najczęściej decydują się Polacy?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Na całym świecie, również w Polsce, najczęstszą operacją jest powiększenie piersi, następnym zabiegiem jest liposukcja, modelowanie ciała poprzez odsysanie nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej z określonych okolic. Następnym zabiegiem jest korekcja nosa i pozostałe zabiegi – lifting, wszystkie zabiegi w obrębie twarzy, korekcja powłok brzusznych. W przypadku operacji wykonywanych u mężczyzn najczęstszymi operacjami są korekcja kształtu nosa, korekcja uszu, lifting, ewentualnie przeszczep włosów, jak również liposukcja.

Wywiad przeprowadziła Justyna Perkowska.

Polecamy: Uroda w cenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)