Kofeina w szamponach
Dostępne na rynku szampony z dodatkiem kofeiny, aktywują czynniki wzrostu włosów i stymulują ich cebulki. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Klinice Dermatologii i Alergologii Uniwersytetu w Jenie, kofeina stymuluje porost włosów i zapobiega negatywnym działaniom hormonów. Informacja ta jest szczególnie istotna dla mężczyzn, którzy borykają się z utratą włosów wskutek działania DHT (dihydrotestosteronu). Co ważne, kofeina zmniejsza niekorzystny wpływ hormonów stresu na cebulkę włosa, jednocześnie znacznie ograniczając ich wypadanie.
Oprócz aspektów zdrowotnych, kosmetyki z dodatkiem kofeiny przyczyniają się także do poprawy wyglądu włosów. Wzmocnione działaniami wewnętrznymi, stają się gładkie i łatwiejsze do ułożenia.
– Szampony i odżywki z kofeiną wymagają regularnego stosowania, ponieważ po około 24 godzinach od użycia, jest ona usuwana ze struktury włosa – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert firmy Segafredo Zanetti. I dodaje: – Aby mieć pewność, że kofeina wniknie w cebulkę włosa i zacznie działać, kosmetyk należy pozostawić na skórze głowy przez około dwie do pięciu minut.
Kofeina w kremach i balsamach
Kofeina jest obecna w większości preparatów wyszczuplających i ujędrniających, głównie dzięki jej dobroczynnemu wpływowi na krążenie krwi i redukcję objętości komórek tłuszczowych – adipocytów. Kofeina hamuje również proces lipogenezy, czyli powstania nowych komórek tłuszczowych, jednocześnie pobudzając proces lipolizy – rozpadu trójglicerydów – w tkance.
Pobudzając metabolizm, czyli szybsze spalanie tłuszczów, znacznie zmniejsza widoczność obrzęków cellulitowych. Skóra staje się gładka, jędrna i napięta.
Kofeina w kremie do twarzy
Kofeina jest również popularnym składnikiem kremów do twarzy. Dzięki działaniom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, zwalcza niedoskonałości skóry, niweluje natomiast uciążliwe cienie pod oczami oraz przebarwienia. Najczęściej jednak kofeina jest wykorzystywana przy produkcji kremów przeciwzmarszczkowych i modelujących owal twarzy.
Zawarte w niej związki polifenolowe (głównie kwas chlorogenowy), opóźniają proces rozkładu witaminy C. Wygładzają tym samym dotychczasowe nierówności skóry i zapobiegają powstawaniu nowych bruzd. Co istotniejsze, jak wynika z opublikowanego w „Journal of Investigative Dermatology” raportu, kofeina obniża ryzyko wystąpienia raka skóry po ekspozycji na promienie słoneczne. Zawiera bowiem naturalne filtry UV.
Warto wiedzieć: Gdzie jest najwięcej kofeiny?
Kto nie powinien używać kosmetyków z kofeiną?
Kosmetyki z dodatkiem kofeiny, silnie pobudzające ukrwienie, nie są wskazane dla osób o wrażliwej skórze. Mogą one bowiem wywołać zaczerwienie oraz uczucie gorąca. Powinny ich unikać również kobiety w ciąży, ponieważ u nich również próg wrażliwości skóry jest znacznie wyższy niż normalnie.
– Wbrew powszechnym opiniom kofeina zawarta w preparatach nie dostaje się do krwioobiegu. Nie stanowi więc potencjalnego zagrożenia dla dziecka. Szkodliwe są jedynie drażniące i nadmiernie pobudzające skórę składniki kosmetyków – tłumaczy Joanna Sobyra.
Ile jest kofeiny w kofeinie?
Używanie „kawowych” kosmetyków w połączeniu z rozsądnym piciem „małej czarnej” nie tylko poprawi nasz wygląd, ale również nasze samopoczucie.
Decydując się na zakup preparatów kosmetycznych z dodatkiem kofeiny, warto wybierać te polecane przez dermatologów. Chociaż obecność kofeiny zwykle jest zaznaczona w składzie produktu na opakowaniu, to jego rzeczywista ilość może być znikoma. Producenci bowiem nie mają obowiązku informować o proporcjach składników.
Domowe kosmetyki z dodatkiem kawy
Bezpiecznym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie peelingu lub mieszanki. Stworzenie własnego kosmetyku jest proste, a wykorzystując świeżą kawę, mamy pewność, że będzie on skuteczny. Sprawdź, czego potrzebujesz, by stworzyć płukankę do włosów, peeling oraz maseczkę.
Domowa płukanka kawowa
Składniki: 1 łyżka kawy, 1 łyżka mielonego cynamonu, wrzątek
Przygotowanie: zalać kawę i cynamon wrzątkiem i pozostawić do ostudzenia. Po zaparzeniu odcedzić fusy. Stosować na umyte włosy, kilkukrotnie polewając je płukanką.
Peeling kawowy
Składniki: 2-3 łyżki mielonej kawy, oliwa, sok z cytryny
Przygotowanie: zalać kawę niewielką ilością wrzątku, dolać odrobinę oliwy i soku z cytrynu. Ucierać, aż do powstania papki. Wmasowywać w lekko zwilżoną skórę. Spłukać po kilku minutach.
Maseczka kawowa
Składniki: 2 łyżki kawy mielonej, łyżka kakao, 2 łyżki śmietany, wrzątek
Przygotowanie: zalać kawę i kakao niewielką ilością wrzątku i pozostawić do ostudzenia. Wymieszać ze śmietaną. Maseczkę trzymać na twarzy ok. 15 minut.
Polecamy: Kawa rozpuszczalna - co naprawdę się w niej znajduje?
Źródło: inPlus PR/ mk