POLECAMY

Mity na temat golenia włosów

Wokół golenia włosów maszynką urosło wiele mitów. Część z nich oparta jest na subiektywnych wrażeniach i pragnieniu, żeby raz ogolony włos już nigdy nie urósł. Przeczytaj, jak można obalić obecne mity o goleniu włosów.
Mity na temat golenia włosów fot. Fotolia

Golenie usuwa cały włos

Maszynką możemy usunąć jedynie część włosa, która znajduje się ponad powierzchnią skóry, czyli cały widoczny włos. W skórze natomiast zostaje nienaruszona część włosa – tak zwana opuszka (inaczej: cebulka włosa). Jest to żywa część włosa, ma połączenie z naczyniami krwionośnymi i nerwami. Gdybyśmy chcieli porównać włos do drzewa – widoczna część to pień i gałęzie, a niewidoczna – korzenie. Tak jak korzenie mogą odbudować ścięte drzewo, tak cebulka może w każdej chwili odbudować usunięty widoczny fragment włosa. Stąd właśnie wynika, że golenie jest rozwiązaniem tymczasowym i nie usuwa włosa w całości.

Zobacz też: Wrastanie włosków – pokonaj ten problem!

Golenie przyspiesza wzrost włosków

Kwestia ta jest dyskusyjna – wszystko zależy od miejsca na ciele, z którego usuwamy włoski. W przypadku włosów rosnących na głowie, podcinanie istotnie wpływa na ich wzrost. Usuwane są bowiem zazwyczaj rozdwojone, pokruszone i połamane końcówki. Wzrost takiego włosa wiąże się z jego regeneracją – włosy wyglądają więc na zdrowsze i dłuższe. Golenie jest w istocie takim „podcinaniem” (nie usuwamy w końcu całego włosa, ale jego końcówkę tuż nad skórą). Jednak przyspieszenie wzrostu włosów po goleniu to najczęściej tylko subiektywne wrażenie. Włosy odrastają dość szybko, jednak szybkość ta z biegiem czasu nie zwiększa się sama z siebie. Jeśli już ją zauważamy to zapewne wynika z innych czynników jak temperatura, poziom hormonów czy odżywienie skóry.

Włoski po goleniu odrastają ciemniejsze

Zabarwienie owłosienia na głowie i w innych miejscach zależy przede wszystkim od czynników genetycznych, ilości barwnika (melaniny) oraz od hormonów. Włosy po goleniu odrastają tej samej barwy, jednak wydają się ciemniejsze. Jest to spowodowane brakiem skali porównawczej w miejscu, w którym rosły wcześniej. Nie są też gęstsze, gdyż ilość mieszków włosowych nie zwiększa się, a od tego bezpośrednio zależy ilość (a więc także gęstość włosków).

Zobacz też: Uczulenia na kremy do depilacji

Nie powinno się golić jasnych włosków

Golenie jasnych i prawie niewidocznych na tle skóry włosków zależy wyłącznie od gustu. Szczególnie, gdy chodzi o pierwsze golenie. Jeśli bardzo przeszkadzają, nie ma żadnych przeciwwskazań do usunięcia ich. Inną zaś kwestią jest ich odrośnięcie. Zapewne nie zmienią się diametralnie i nie odrosną jako długie i ciemne włosy. Zmieni się natomiast kierunek ich wzrostu – mogą nie układać się już tak jak wcześniej, co może powodować wrażenie większej gęstości i braku uporządkowania. Trzeba zatem bardzo gruntownie przemyśleć decyzję o ich goleniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 miesiące temu
POSTY DO USUNIĘCIA EWA I TINKA TO TE SAME OSOBY PERFIDNA REKLAMA
/6 lat temu
To jest jednak prawda, ze dla nas kobiet depilacja laserowa jest jednak najlepszym rozwiazaniem i tutaj przynajmniej bedziemy miały z głowy codzienną depialcję maszynką.
/6 lat temu
Jesli chodzi o depilacje laserową to polecam nawet wczesniej przed zabiegiem przeczytać troszkę informacji na jego temat http://kos-med.pl/depilacja-laserowa-warszawa/przewaga-metody-laserowej/