POLECAMY

Mija lato

Wedle zasady im więcej słońca, tym szybciej i bardziej zaawansowane zniszczenia. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy przedłużyć nasze zadowolenie nie tylko z minionych wakacji.
Mija lato
Mija lato, a wraz z nim kusząca możliwość wygrzania swoich trosk codzienności na słońcu, wywiania na wietrze czy tez zmoczenia na deszczu...Wracamy do domu, do naszej normalności opaleni, zadowoleni, gotowi do podejmowania nowych działań.

Nie zauważamy, że dawka promieniowania UV, którą otrzymaliśmy, ma również swoje nieuchronne konsekwencje dla naszej skóry. Początkowo nieczytelne, ale z czasem stające się trudnymi do zaakceptowania. Wedle zasady im więcej słońca, tym szybciej i bardziej zaawansowane zniszczenia. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy przedłużyć nasze zadowolenie nie tylko z minionych wakacji.

Istnieją metody pozwalające na regenerację i odbudowę skóry, słowem złagodzenie zniszczeń dosłonecznych. Oczywiście nie na poziomie uszkodzeń DNA, bo na nie ma wpływu, ale w obszarze wysuszenia, zmniejszonego napięcia czy też uszkodzenia włókien kolagenowych, co objawia się przede wszystkim pojawiającymi się zmarszczkami , początkowo mimicznymi, z czasem utrwalonymi oraz ścieńczeniem i wysuszeniem skóry, poszerzają  się naczynia i powstają drobne lub rozległe plamy barwnikowe.

Można spowolnić ten proces. Warto po słonecznych wakacjach poddać skórę zabiegom ,które chociaż częściowo naprawią powstałe zniszczenia. Metod jest wiele: pilingi, mezoterapia, mikrodermabrazja, fotoodmładzanie etc. Najlepsze jednak efekty przynosi łączenie różnych metod, bowiem każda z nich ma odmienny kierunek działania.

Ostatnio na świecie dużą  popularność zdobyły zabiegi wykonywane laserem opartym o technologię typu fraxel, czy tez lasery fraksyjne- nie ma jeszcze w Polsce ustalonej jednolitej terminologii, bowiem firm produkujących takie urządzenia jest wiele, a Polsce jest  kilka zaledwie  aparatów. Niezależnie od nazwy, metoda oparta jest na stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych skóry poprzez wykonanie punktowych(rzędu mikrona), niewidocznych gołym okiem, ale bardzo licznych uszkodzeń termicznych skóry. W efekcie powstaje nowa tkanka. Metodę skutecznie stosuje się nie tylko w celu łagodzenia uszkodzeń posłonecznych, czy procesów starzenia się skóry, ale również w celu spłycenia blizn potrądzikowych czy zmniejszenia rozstępów. Od kilku miesięcy zabieg znajduje się w ofercie Epi-centrum w Warszawie, kliniki stosującej od wielu lat z dużym powodzeniem techniki laserowe w dermatologii estetycznej .kat1.jpg

Bardzo dobre rezultaty przynosi połączenie efektu tego zabiegu laserowego z głębokim nawilżeniem skóry poprzez podanie śródskórne kwasu hialuronowego. Jest to naturalna substancja wspólna dla całego świata zwierząt, mająca bardzo silne właściwości wiążące wodę. Rodzimy się posiadając ją w znacznych ilościach, dlatego m.in. skóra dziecka tak jest napięta i sprężysta. Jednak z upływem czasu zawartość tej substancji w przestrzeniach międzykomórkowych maleje ,a skutek tego każdy, spoglądający w lustro, zna. Dlatego podanie kwasu hialuronowego bezpośrednio do skóry znacznie poprawia jej jędrność, koloryt i elastyczność. Wśród wielu preparatów zawierających kwas hialuronowy możemy rozróżnić preparaty zawierające usieciowane, czyli związane ze sobą cząsteczki kwasu hialuronowego, które najkrócej mówiąc pozostają w miejscu podania i wypełnieją istniejące zmarszczki (np. Estelis).Istnieja również preparaty zawierające nieusieciowany kwas hialuronowy(np. Mesolis), który rozprasza się w przestrzeniach miedzykomórkowych, poprawiając napięcie całej ostrzykiwanej powierzchni skóry.

Osiągnięcie poprawy stanu skóry wymaga czasu oraz powtarzania zabiegów, zarówno laserowych, jak i kwasem hialuronowym, jednak połączenie obu metod przynosi znaczące  wzmocnienie efektu. Skóra staje się napięta i sprężysta niemal młodsza . Pamiętajmy jednak, że rozsądna ochrona przed słońcem jest niezbędnym elementem powodzenia zabiegów rewitalizujących skórę .

Małgorzata Niemojewska,
dermatolog-wenerolog, od 10 lat specjalizująca się w dermatologii laserowej i estetycznej, związana z klinika laserową Epi-centrum w Warszawie, jedną z pierwszych takich placówek w kraju, współpracująca z gabinetami w Poznaniu, w Częstochowie i w Siedlcach.


kat1.jpg


kat1.jpg

kat1.jpg

kat1.jpg
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)