Laserowa korekcja wady wzroku pozwala na stałe wyleczyć chore oczy./ fot. Fotolia fot. Fotolia

Microlipofiling – wywiad z chirurgiem plastykiem

Microlipofiling polega na przeszczepieniu tkanki tłuszczowej. Dlaczego i kiedy wykonuje się ten zabieg? Czy microlipofiling jest bezpieczny? Jak przebiega? Na pytania odpowiada dr Monika Grzesiak, chirurg plastyczny.
/ 17.12.2012 13:42
Laserowa korekcja wady wzroku pozwala na stałe wyleczyć chore oczy./ fot. Fotolia fot. Fotolia

Microlipofiling jest nowością w medycynie estetycznej. Czy mogłaby Pani w skrócie opowiedzieć, na czym polega ta metoda?

Dr Monika Grzesiak: Microlipofiling jest stosowany co prawda już od 30 lat, ale dopiero od niedawna w nowej formie. Zabieg ten jest oparty na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej. Stosuje się go zarówno w chirurgii estetycznej, jak i rekonstrukcyjnej. Tkankę tłuszczową pobiera się najczęściej z fałdów brzusznych lub przyśrodkowych powierzchni ud. Następnie poddaje się ją frakcjonowaniu i dopiero odpowiednio przygotowaną przeszczepia.

Kiedy zazwyczaj korzysta się w medycynie estetycznej z tkanki tłuszczowej?

Dr Monika Grzesiak: Miejscem wypełnień są najczęściej obszary, gdzie w procesie starzenia doszło do osłabienia wypukłości czoła, policzków czy podbródka. Zabieg sprowadza się do uzupełnienia tkanki tłuszczowej tam, gdzie doszło do jej zaniku, w wyniku czego powierzchnia skóry się zapadła. Ostrzyknięciem można zapobiec także zbliżeniu się mięśni do powierzchni skóry, a w konsekwencji postępującym zaburzeniom dynamiki, znoszącym równowagę między siłą skurczu a grubością skóry.

Jak przebiega zabieg microlipofilingu?

Dr Monika Grzesiak: Zabieg jest mało inwazyjny, trwa od 30 do 60 minut. Może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po około dwóch godzinach pacjent może opuścić gabinet. Po wprowadzeniu dawek powyżej 10 ml pojawia się obrzęk utrzymujący się przez ok. 7–10 dni, co nie przeszkadza jednak w codziennym normalnym funkcjonowaniu. Tłuszcz podaje się na dwóch głębokościach, warstwa głębsza zapewnia trwały efekt. W pierwszym tygodniu po zabiegu niewskazane jest korzystanie z sauny, basenu i siłowni po to, aby tłuszcz wrósł dokładnie w miejsca, w  które został przeszczepiony. W rekonwalescencji ważna jest współpraca lekarza medycyny estetycznej z kosmetyczką. U wszystkich poddanych zabiegowi microlipofilingu należy wykonać serię masaży limfatycznych. Najlepsze są zabiegi manualne, jednak mechaniczne też przynoszą efekty. Drenaż przyspiesza ustąpienie obrzęków. Następnego dnia po zabiegu można rozpocząć kuracje kosmetyczne przyspieszające wchłanianie mikrowylewów (drobnych zasinień) pozostających po wprowadzeniu kaniuli. Delikatne masaże miejsc, z których pobrana została tkanka tłuszczowa, wykonuje się w celu przyniesienia ulgi i poprawy komfortu psychofizycznego pacjenta. Wskazane są także zabiegi intensywnie nawilżające i uelastyczniające miejsca zabiegowe na ciele. Zalecane jest stosowanie kosmetyków z arniką i witaminą K ze względu na ich działanie uszczelniające naczynia krwionośne.

Zobacz też: Piękna w sylwestra – zabiegi last minute

Jakie zalety tego zabiegu uważa Pani za najważniejsze?

Dr Monika Grzesiak: Przede wszystkim małe ryzyko powikłań, wykluczenie odrzuceń i uczuleń, brak blizn. Microlipofiling jest małoinwazyjny, a zatem nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Stosunkowo niska cena jest również ważna. Dodatkową zaletą jest na pewno możliwość łączenia microlipofilingu z np. plastyką powiek górnych i dolnych. Przede wszystkim jednak zabieg wykorzystujący tkankę tłuszczową daje naturalny i długotrwały efekt.

Zobacz też: Plastyka piersi – wywiad z chirurgiem plastykiem