Mezoterapia igłowa skóry głowy fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Mezoterapia skóry głowy - cena i opinie

Używana od lat w medycynie mezoterapia pierwotnie miała zastosowanie w leczeniu migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych.
Małgorzata Machnicka / 14.09.2015 11:37
Mezoterapia igłowa skóry głowy fot. Fotolia/kolaż Polki.pl
Mezoterapia swój początek zawdzięcza francuskiemu lekarzowi Michelowi Pistor, który zaczął leczyć swoich pacjentów wstrzykując im leki bezpośrednio w okolice chorych miejsc. Twierdził, że dzięki temu, preparat lekowy, omijając układ pokarmowy, układ krążenia i wątrobę, zadziała szybciej i efektywniej. W latach siedemdziesiątych, mezoterapia stała się również skuteczną terapią w zakresie medycyny estetycznej. Jest to niechirurgiczna metoda stosowana do regeneracji, poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów.

Mezoterapia igłowa skóry głowy - dla kogo?

Zabieg ten poleca się osobom z problemem wypadania włosów i łysieniem, a także jako profilaktyka tych dolegliwości. Należy pamiętać, że owłosienie głowy (owłosienie czaszki) ma znaczenie zarówno estetyczne jak i funkcjonalne. Dla poszczególnych osób włosy mają często duże znaczenie estetyczne i są częścią ich osobistej tożsamości. Funkcją włosów jest ochrona skóry głowy przed szkodliwymi skutkami działania promieni ultrafioletowych słońca, co oznacza - na przykład, że łysiejący mężczyźni są bardziej narażeni na rozwinięcie się zmian przedrakowych na skórze głowy. Utrata włosów dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Kobiety reagują jednak zazwyczaj szybciej na wypadanie włosów niż mężczyźni i dlatego częściej i wcześniej zwracają się z tym problemem do lekarza.

Wskazaniem do zastosowania mezoterapii jest wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych, ciąży, laktacji oraz stresu. Bardzo dobre rezultaty obserwuje się w leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) oraz łysienia plackowatego i rozlanego. Bardzo ważne są przeciwwskazania  do tego typu terapii.

Mezoterapia - na czym polega?

Zabieg polega na powierzchownym ostrzykiwaniu skóry głowy przy użyciu substancji pobudzających wzrost i zapobiegających wypadaniu włosów takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna, kwas hialuronowy, witaminy lub leki przeciwzapalne. Składniki te są dobierane indywidualnie dla każdego klienta. Zabieg nie jest bolesny, ale na życzenie klienta można zastosować miejscowe znieczulenie w sprayu lub kremie. Coraz częściej można spotkać się metodą mezoterapii bezigłowej, która od tradycyjnej różni się sposobem podawania preparatu. Jest to bezinwazyjna metoda w której transport substancji czynnych w głąb skóry umożliwiają fale ultradźwiękowe.

Substancje wprowadzane za pomocą głowicy i fal ultradźwiękowych mogą napotkać na swojej drodze bariery  (np. zrogowaciały naskórek) przez co preparat nie jest w pełni wprowadzony do organizmu. W obu metodach zabieg trwa ok. 30 minut. Efektem jest zahamowanie wypadania włosów, często uzyskany widoczny odrost łysiny. Po wyjściu z gabinetu lekarskiego skóra pacjenta jest równomiernie obrzęknięta, może być zaczerwieniona, u niektórych mogą się pojawić drobne zasinienia. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują kilka dni po zabiegu.

Mezoterapia igłowa skóry głowy - cena

Seria zabiegów planowana jest indywidualnie po przeprowadzeniu diagnostyki przyczyn łysienia. Na początku w tzw. fazie uderzeniowej mezoterapię wykonuje się 1 raz w tygodniu przez ok. 2 miesiące, stopniowo zmniejszając częstość zabiegów co 2-4 tygodnie. W niektórych przypadkach zalecane jest również leczenie podtrzymujące stosowane raz na 1-2 miesiące. Średni koszt takiego zabiegu wynosi ok. 200 zł. Naszym zdaniem mezoterapia to jeden z tych zabiegów, w które naprawdę warto inwestować.

Mezoterapia skóry głowy - przeciwwskazania

Mezoterapii nie wolno wykonywać u kobiet ciężarnych, matek karmiących, u kobiet w czasie menstruacji, u chorych na raka oraz u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem jest również cukrzyca (niewyrównana), stany zapalne na skórze oraz alergia.

Materiał powstał przy współpracy z ekspertem dr Izabelą Lenartowicz

Więcej o pielęgnacji włosów: