dr n. med. Beata Matuschke, właścicielka Gabinetów Dr Matuschke w Warszawie fot. dr n. med. Beatą Matuschke

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – 12 pytań do dermatologa

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to jeden z tych zabiegów odmładzających, w którym wykorzystuje się substancję pobraną z organizmu pacjenta. Metoda ta jest w 100% biokompatybilna bez ryzyka nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych. O tym na czym polega zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, jak przebiega, jakie ma zastosowanie, dla kogo jest przeznaczony i ile kosztuje rozmawiamy z dr n. med. Beatą Matuschke*.
Aneta Żuchowska / 27.02.2013 10:33
dr n. med. Beata Matuschke, właścicielka Gabinetów Dr Matuschke w Warszawie fot. dr n. med. Beatą Matuschke

Aneta Żuchowska: Na czym polega zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Dr Beata Matuschke: Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest stosowane w medycynie (m.in. chirurgii, ortopedii, okulistyce) od ponad 30 lat. W medycynie estetycznej zaczęto je wykorzystywać na początku XXI wieku. Jest to autologiczny (pochodzący od pacjenta, któremu wykonuje się zabieg) koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, zawierający substancje stymulujące procesy naprawcze – czynniki wzrostu.  W mezoterapii osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się fakt, że płytki krwi mają za zadanie nie tylko tamowanie krwawienia poprzez tworzenie skrzepu, lecz także stymulowanie procesów gojenia rany poprzez uwalnianie substancji aktywnych (czynniki wzrostu). Podanie PRP metodą iniekcji daje sygnał w miejscu nakłucia do rozpoczęcia procesów naprawczych tak jak to ma miejsce po powstaniu rany. Indukowane są podziały komórkowe, stymulowana synteza włókien kolagenowych i elastycznych i napływ komórek macierzystych. Są to procesy ważne dla rewitalizacji skóry i jej odmładzania. Okazuje się bowiem, że procesy naprawy uszkodzeń skóry i odmładzania mają wiele wspólnego z procesem gojenia, a to za sprawą tych samych czynników wzrostowych.

 A.Ż.: Jak przebiega zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Dr B.M.: Zabieg składa się z kilku etapów. W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość (8 – 24 ml) krwi pacjenta (standardowo z żyły odłokciowej) do specjalnych probówek, które następnie poddaje się wirowaniu w wirówce. Podczas wirowania (które trwa kilka minut) dochodzi do oddzielenia osocza z koncentratem płytek od innych elementów komórkowych: erytrocytów i leukocytów. Po odwirowaniu krwi lekarz pobiera przygotowane w ten sposób osocze bogatopłytkowe do strzykawki i dodaje do niego substancję, która aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. Po delikatnym wymieszaniu przygotowany roztwór jest wstrzykiwany w skórę tego samego pacjenta, któremu pobrano krew. PRP można wstrzykiwać do skóry stosując klasyczne techniki mezoterapii lub liniowo np. wzdłuż zmarszczki.

A.Ż.: Czy sam zabieg jest bolesny?

Dr B.M.: Przed zabiegiem stosuje się krem znieczulający dla pełnego komfortu pacjenta. Zabieg nie należy do nieprzyjemnych.

A.Ż.: Jak długo trwa?

Dr B.M.: W zależności od obszaru zabiegowego trwa od pół godziny do godziny.

A.Ż.: Jakie partie ciała można „poprawić” mezoterapią osoczem bogatopłytkowym?

Dr B.M.: Zabieg wykonuje się w celu odmładzania i profilaktyki przeciwstarzeniowej w okolicy twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. W okolicy skóry owłosionej głowy z kolei dla poprawy gęstości i jakości włosów, zatrzymania łysienia i stymulacji odrostu włosów. Ma zastosowanie także jako zabieg zmniejszający blizny i rozstępy (szczególnie w połączeniu z innymi zabiegami). Może być także stosowany dla poprawy regeneracji skóry po pilingach chemicznych i laseroterapii.

A.Ż.: Czy zabieg jest bezpieczny, czy może powodować efekty uboczne?

Dr B.M.: Metoda jest bezpieczna i w 100% biokompatybilna bez ryzyka nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych. Prawidłowo wykonany zabieg nie niesie ze sobą ryzyka żadnych niebezpiecznych powikłań. Mogą pojawić się krwiaki jako efekt techniki multiiniekcyjnej (wielokrotnych nakłuć) oraz niewielkie ślady po nakłuciach.

Polecamy: Jakie zabiegi medycyny estetycznej przed trzydziestką?

A.Ż.: W jakim wieku pacjentki mogą poddać się temu zabiegowi?

 Dr B.M.: Zabieg jest bardziej efektywny w przypadku kiedy skóra wymaga „naprawy”. U  osób, których skóra nie potrzebuje mechanizmów naprawczych, może spełniać rolę profilaktyki przeciwstarzeniowej.  Osoby młode, w średnim wieku wymagają mniejszej liczby zabiegów, żeby osiągnąć zadawalające efekty kliniczne, ze względu na sprawne mechanizmy naprawcze całego organizmu oraz skóry. U osób w starszym wieku trzeba zwykle wykonać większą liczbę zabiegów, z kolei u osób po 60. roku życia ta metoda nie sprawdzi się. Poza wiekiem metrykalnym pacjenta bardzo ważny dla efektu zabiegu jest stan skóry - czyli jej wiek biologiczny. Skóra z uszkodzeniem posłonecznym  ma znacznie osłabione zdolności regeneracyjne, stąd będzie wymagała większej ilości zabiegów.

A.Ż.: Jakie są przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Dr B.M.: Przeciwwskazaniami do zabiegu są: choroby nowotworowe, ciąża, karmienie piersią, choroby krwi, leczenie niektórymi antykoagulantami (leki p/zakrzepowe) oraz aktywna opryszczka lub inne aktywne infekcje skóry.

A.Ż.: Ile zabiegów trzeba wykonać, aby były widoczne rezultaty?

Dr B.M.: Efekty zabiegów są widoczne dość szybko szczególnie u osób ze skórą, która łatwo i sprawnie uruchamia mechanizmy naprawcze spowodowane zabiegiem.  W takiej sytuacji rezultaty kliniczne mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu. Zaleca się od 2 do 4 zabiegów co 2 tygodnie, potem 1 – 2 razy w roku. W przypadku zastosowania metody  GPS III (Gravitional Plateled Separation System) efekty są widoczne po jednym zabiegu i można go powtórzyć nie wcześniej niż po pół roku.

A.Ż.: Jak długo utrzymuje się efekt?

Dr B.M.: Efekty zabiegu utrzymują się od około pół roku do roku w zależności m. in. od stanu wyjściowego skóry, trybu życia i narażenia na czynniki środowiskowe (np.: promieniowanie słoneczne, palenie papierosów, zanieczyszczenia środowiska) oraz od wieku pacjenta.

A.Ż.: Cena jednego zabiegu?

Dr B.M.: Cena zabiegu zaczyna się od 700 złotych i zależy od wielkości obszaru zabiegowego i stosowanego systemu otrzymywania osocza bogatopłytkowego.

A.Ż.:  Jakie zabiegi podobne efektem do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym można wykonać?

Dr B.M.: Oczekiwanym efektem mezoterapii bogatopłytkowej jest odmładzanie skóry, które można osiągnąć stosując inne metody, które także stymulują procesy regeneracyjne w skórze. Wśród tych zabiegów są m. in. mezoterapia z zastosowaniem koktajli substancji aktywnych dobranych indywidualnie potrzeb skóry, mikronakłuwanie z użyciem specjalnych rollerów (naturalna reakcja skóry na uraz). Procesy naprawcze w skórze zainicjują także np. pilingi medyczne, laser frakcyjny. Wybór metody zależy od stanu skóry, a najlepsze efekty daje łączenie różnych technik.

Polecamy: Radiofrekwencja igłowa - na co i dla kogo?

* Dr n. med. Beata Matuschke jest specjalistą chorób skóry. W 1990 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Szczecinie. Po studiach odbyła trzyletnie stypendium doktoranckie na Uniwersytecie Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski rozpoczęła pracę w Klinice Dermatologii Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk medycznych oraz specjalizację I i II stopnia z dermatologii.

Od 2000 roku zajmuje się również dermatologią estetyczną po ukończeniu wielu kursów z technik zabiegów odmładzających i wspomagających leczenie chorób skóry. Uczestniczy w licznych sympozjach oraz szkoleniach w kraju i za granicą. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i sekcji medycyny estetycznej PTL.

Dr Matuschke specjalizuje się w zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej i laserowej. Stosuje wszystkie techniki zabiegowe (zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, metody wypełniania tkanek miękkich, mezoterapię, pilingi, laseroterapie) oraz zajmuje się leczeniem chorób skóry.

Jest właścicielką Gabinetów Dr Matuschke  w Warszawie.