Mezoterapia – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Zabieg mezoterapii staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem w zakładach kosmetycznych. Stosuje się go do poprawy wyglądu cery, w walce z rozstępami, celulitem i łysieniem. Dla kogo przeznaczone są zabiegi nakłuwania i kiedy zauważymy pierwsze efekty?
/ 18.03.2013 15:37

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Istota mezoterapii zakłada wprowadzanie w wybrane miejsca odpowiednich substancji leczniczych lub innych substancji biologicznie czynnych za pomocą iniekcji.
Preparaty farmakologiczne wstrzykiwane są na różną głębokość skóry: śródnaskórkowo (powierzchniowo), śródskórnie, na granicy śródnaskórkowej i podskórnie. Iniekcje wykonywane są w serii kilkudziesięciu nakłuć w odstępach 0,5-1,5 centymetra bądź za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego pistoletu.

Mezoterapia pod wpływem stymulowania przyspiesza metabolizm komórek. Fibroblasty pobudzane są do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu lepsze jest mikrokrążenie w skórze właściwej i tkance podskórnej.

Kiedy możemy zastosować mezoterapie?

Zabieg mezoterapii jest wskazany do usuwania drobnych zwiotczeń oparzeń i ran skóry, w profilaktyce przeciwzmarszczkowejbiorewitalizacji. Można go stosować w leczeniu chorób skóry i defektów kosmetycznych (np. melasma, keloidy, rozstępy i cellulit). Przeciwdziała również wypadaniu włosów.

Jakie preparaty stosujemy do mezoterapii?

Wybór substancji leczniczej zależy od przeznaczenia i patofizjologii schorzenia objętego leczeniem. Stosuje się: leki, hormony, witaminy, antybiotyki, enzymy proteolityczne, minerały, wyciągi roślinne. Specjalne substancje wykorzystujemy w mezoterapii skóry twarzy.

Przy pielęgnacji skóry wrażliwej stosuje się m.in. aminokwasy, kwas hialuronowy, rutyna, arnika, miłorząb japoński, witaminy C, K, PP. W  zabiegach przeciwzmarszczkowych:  nieusieciowany kwas hialuronowy, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, krzemionka organiczna, kwas hialuronowy, kwas polimlekowy, witaminy, mikroelementy, aminokwasy i kwasy nukleinow, pirogronian sodu, proteochondroityna, gotowe preparaty.

Zobacz również: Na czym polega mezoterapia igłowa?

Kiedy zauważymy efekty zabiegu mezoterapii?

Mezoterapia przynosi efekty pod warunkiem wykonania serii zabiegów (5-7). Źródła podają zalecane rozpoczęcie terapii z jednym zabiegiem w odstępach cotygodniowych lub co dwa tygodnie. Ostrzykiwania skóry zaleca się przeprowadzać wczesną wiosną lub zimą, gdyż ostre promienie słoneczną mogą skutkować wystąpieniem przebarwień w miejscach iniekcji.

Nierzadko mezoterapia wchodzi w skład terapii skojarzonej, z wcześniejszym zastosowaniem peelingów chemicznych lub jest jedynie metodą uzupełniającą leczenie.

Po wykonaniu serii zabiegów możemy dostrzec zmniejszenie płytkich widocznych zmarszczek i ograniczenie szybkości pojawiania się nowych. Poprawia się napięcie i jędrność skóry. Musimy jednak pamiętać, że najbardziej zauważalne efekty występują nie w przypadku skór dojrzałych, a dopiero starzejących się.

Jakie mogą być skutki uboczne?

Substancje stosowane w zabiegach mezoterapii występują w sporych rozcieńczeniach, stąd niskie  jest prawdopodobieństwo powikłań. Niestety, czasem zdarzają się efekty niepożądane. Wynika to z reakcji skóry na nakłuwanie czy odpowiedzi alergicznych na środek użyty podczas zabiegu.

Możemy do nich zaliczyć np. siniaki i krwiaki, infekcje bakteryjne, pokrzywkę, opuchliznę i nadmierną wrażliwość w miejscu podania.

Kiedy nie możemy stosować zabiegów mezoterapii?

Metoda ta nie może być stosowana przez osoby uczulone na składniki preparatu,  kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, chorujące na cukrzycę i o zwiększonym ryzyku zapadaniu na infekcji, stany zapalne skóry. Przeciwwskazania dotyczą także osób z zaburzeniami immunologicznymi i chorobami nowotworowymi.

Przeczytaj również: Mezoterapia – jak powstrzymać łysienie?